Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Výsledky České spořitelny za 1. čtvrtletí podle CAS nabádají spíše k optimismu

27.04.2001 11:08
Autor: 

Zisk České spořitelny před zdaněním za 1. čtvrtletí 2001 podle CAS dosáhl 877 mil. Kč, což je lepší než naše hrubé očekávání, na druhou stranu provozní zisk ve výši 1,1 mld Kč je nižší, než jsme čekali. Za tímto rozporem stojí především 43% nárůst všeobecných provozních nákladů a nižší než očekávaná tvorba opravných položek a rezerv.

Výše všeobecných provozních nákladů byla poznamenána především zaúčtování očekávaných nákladů celého roku v prvním čtvrtletí, tedy prakticky jednorázovou operací. Bez tohoto vlivu a efektu koupě Erste ČR by provozní náklady zůstaly fakticky beze změny. Jejich nárůst stál za poklesem provozního zisku z 1,62 mld. Kč v roce 2000 na zmiňovaných 1,09 mld. Kč, a to přes dobrý vývoj provozních výnosů, které vzrostly o 14%. Velmi dobře lze hodnotit jak růst úrokových výnosů o 37%, tak výnosů z poplatků a provizí o 30%. Vyššího než očekávaného zisku před zdaněním 876,5 mil. Kč dosáhla Česká spořitelna také díky dramaticky nižší tvorbě rezerv a opravných položek ve výši 216 mil. Kč, na rozdíl od 1 212 mil. v 1. čtvrtletí o rok dříve.

Také pohled na vývoj bilančních položek je uspokojivý. Nárůst primárních vkladů o 13 % na 334 mld. Kč je v souladu s naším očekáváním. Relativně vysoký nárůst 15% lze zaznamenat u klientských úvěrů, což indikuje oživující se aktivitu Spořitelny na trhu a je v souladu s očekávanou úvěrovou expanzí. Bilanční suma banky podle CAS narostla o 20% na 462,7 mld. Kč. Důležité je ale upozornit, že výsledky podle českých účetních standardů mají pouze velmi omezený význam a bývají trhem ignorovány. Slouží především jako vodítko k upřesnění analytických modelů (např. úrokový výnos, klientské úvěry, primární depozita, atd.), které jsou založeny na IAS výsledcích. Ty se mohou od právě zveřejněných čísel podle CAS podstatně odlišovat. ČS má zveřejnit konsolidované hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí podle IAS dne 11. května.

(Jan Hájek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data