Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odcházející ministr financí Bohuslav Sobotka bilancuje své působení v úřadu

Odcházející ministr financí Bohuslav Sobotka bilancuje své působení v úřadu

1.9.2006 14:26
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
V pondělí 4.9.2006 ukončí Bohuslav Sobotka svou více než čtyřletou práci v čele Ministerstva financí. Do této funkce byl jmenován poprvé 15.7.2002 ve vládě Vladimíra Špidly, poté opakovaně rovněž ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. V souvislosti s touto skutečností zhodnotil ministr stručně své působení v čele úřadu.

„Za největší úspěch pokládám dosažení zpomalení tempa zadlužování veřejných rozpočtů a skutečnost, že se mi po celé funkční období podařilo dodržet platný konvergenční program z roku 2003“, řekl Bohuslav Sobotka. „Podíl veřejného dluhu k HDP se tak v uplynulých letech stabilizoval na cca 30% HDP. Střízlivá a úsporná rozpočtová politika vlády přispěla svým dílem k udržení nízké inflace a rekordně nízkých úrokových sazeb“, uvedl dále Bohuslav Sobotka.

„Za významné pokládám změny v našem daňovém systému, které přispěly k rekordnímu hospodářskému růstu. Jsem rád, že se mi podařilo prosadit snížení daně z příjmů firem z původních 31 na 24 procent, snížení základní sazby DPH ze 22 na 19 procent, a snížení dvou nejnižších sazeb daně z příjmů fyzických osob z 15 na 12 a z 20 na 19 procent. V daňové oblasti vidím ještě některé další užitečné změny, které se v uplynulých čtyřech letech podařilo Ministerstvu financí prosadit: zrychlení odpisů, zvýšení daňové podpory firemních investic do vědy a výzkumu, zavedení daňového bonusu pro rodiny s dětmi, společné zdanění rodin s dětmi a také zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky. V daňové oblasti se rovněž povedlo omezit daňové úniky prosazením kolkování lihovin a zákonným omezením hotovostních plateb. Rozšířilo se také spektrum daní, u nichž lze podávat daňové přiznání elektronickou formou. Novou kvalitu do elektronické komunikace s daňovou správou vnesl nově i Daňový portál.

Pokud jde o další změny a reformy, jež se mi podařilo dokončit, pokládám za důležité zejména následující: zrušení Fondu národního majetku, omezení existence ČKA do konce roku 2007, integraci dohledu nad finančním trhem do jediné instituce – ČNB, zavedení principů víceletého rozpočtování do přípravy státního rozpočtu, zahájení emisí eurobondů, personální audit a následné zeštíhlení Ministerstva financí včetně snížení celkového počtu zaměstnanců v celém resortu. Byly také zahájeny první praktické a organizační kroky v rámci přípravy na přijetí společné evropské měny. Jsou však také věci, které se dokončit nepodařilo a ve kterých bude moci pokračovat můj nástupce ve funkci. Jde třeba o prosazení moderního systému Státní pokladny, přijetí nového přehlednějšího zákona o dani z příjmu nebo dokončení modernizace a reformy daňové správy.“, uvedl odcházející ministr financí.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • velmi střízlivě
  4.9.2006 13:46

  bych chtěl dodat, že pan ministr mě několikrát přivedl do infarktové situace a na hranu zákona. A to vždy tehdy, když elaboroval s ekonomickými zákony (předlohami ke schválení) v parlamentu. Zákon o DPH, jeho slavné změny a doplnky v zákonu O hluku a jiných. Dále pak zákon O účetnictví, ve kterém se dlouho nevědělo kdo, kdy a jak přechází z jakého typu na jaký. Dále zákon o daních z příjmů včetně všech novel, změn a doplnků. Vždycky se choval k nám podnikatelům nadřazeně. To, že jsme taky jenom lidé ho nikdy nezajímalo. Tolik starostí a nervů kvůli hovadinám.... Bylo by nejlepší, kdyby si pan Sobotka zařídil ŽL a začal podnikat. Rád bych si s ním potom pohovořil na jeho oblíbené téma: drobné FINANCE malého podnikatele.
  Martin FX
  • RE:
   6.9.2006 9:43

   Jenze temhle lidem je to ukradeny, zrovna jako starostum, ze maj ze silnic tankodrom a v obcich chliv. Pry jim nejak zakrnel vyvoj studu nebo tak neco jsem slysel... My dole tomu rikame arogance moci ?
   MikeSkeeter
 • když to tak čtu,
  3.9.2006 17:45

  to je hotovej Rašín..... :))
  josef_spejbl
 • omlouvam se ctenarum ale nic jineho napsat nejde
  3.9.2006 14:42

  HOVADO
  vasek
 • Teď si konečně oddychneme,
  2.9.2006 14:00

  mechanizátor Tlustý to fšecko spraví.
  Antisocan
 • že jsi se Bohušu z toho nepoblil
  1.9.2006 15:32

  já zvracel už u třetí věty,ach jo,hotový něštěstí tydle socky,dokud tu budou,já na ně dělat nebudu,tak !!
  živnostník na odpočinku
 • Zaplať Pánbů, že končíte, soudruzi
  1.9.2006 15:23

  Na začátku druhého odstavce jsem raději přestal číst. Ten "ekonom" totiž "za největší úspěch pokládá dosažení zpomalení tempa zadlužování veřejných rozpočtů". Pokud pominu tu češtinu (Proč tam je to "dosažení"? Slovník Sobotky se velmi podobá slovníku Paroubka, ale ten si tím žvaněním na schůzích za Komančů prošel.), připomínám, že dle předloženého rozpočtu na rok 2007 k žádnému zpomalení zadlužování nedochází, naopak. A pokud porovnám rozpočty za dob vlády ČSSD s těmi předchozími, vůbec nechápu, o čem ten zoufalec mluví.
  Jakub V.
 • Tachanice
  1.9.2006 14:40

  Tuž Bohušu, ty si snad děláš z ludí legracu! Dodržení konvergenčního programu (chudák nástupce),střízlivá rozpočtová politika...cha, cha ještě, že jsem prodal všechny kravky, bo by ste mi prožrali i ty...
  Bohuš
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  CSX Corp (12/16 Q4, Aft-mkt)
  International Business Machines Corp (12/16 Q4)
  Netflix Inc (12/16 Q4)
  United Continental Holdings Inc (12/16 Q4, Aft-mkt)
  UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4)
  UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4, Bef-mkt)
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  11:00DE - Index očekávání ZEW
  13:00Morgan Stanley (12/16 Q4)
  14:30USA - Empire State Manufacturing index