Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ochrana akcionářů v Evropě: jsme na dobré cestě?

19.12.2006 12:23

Rozvinutý a likvidní kapitálový trh je jedním z nejlepších indikátorů dobře fungující ekonomiky. I Česká republika si zažila svoji unikátní zkušenost kupónové privatizace a na její efekty jsme poukazovali naposledy v komentáři „Koncentrace vlastnictví na českém kapitálovém trhu“. Rozvinutý kapitálový trh ale ke svému fungování potřebuje řadu institucí, které se vyvíjejí velmi pomalu a často v oklikách. Jedním z nejdůležitějších identifikátorů rozvinutosti kapitálového trhu je ochrana akcionářů (rozumí se těch malých), neboť efektivní ochrana malých akcionářů zvyšuje jejich ochotu na kapitálovém trhu investovat.

Měření ochrany akcionářů je samozřejmě problematické. Jak změřit tak rozdílné věci jako „kumulativní hlasování“, „poison-pills“ či „povinné dividendy“? V letošním roce nicméně vynikl další pokus, jak porovnávat ochranu akcionářských práv v různých státech (viz http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=897479). Autoři rozdělili ochranu akcionářů do několika skupin. Nejdůležitější je členění na ochranu tzv. „aktivních akcionářů“, tj. těch, kteří se účastní valné hromady, a na ochranu „pasivních akcionářů“.

Je zajímavé, že ochrana „aktivních akcionářů“ je obecně vyšší v zemích s kontinentálním stylem práva, tj. ve Francii a Německu. Naopak v ochraně „pasivních akcionářů“ je důslednější „anglosaská“ Británie a ochrana se zvyšuje i ve Spojených státech. Jak v Německu tak ve Francii je struktura akcionářů mnohem koncentrovanější, takže valné hromady mají výraznější vliv na ovládání firem než v Británii či Spojených státech, kde malí akcionáři jsou natolik malí, že na valné hromady ani nechodí.

Vysoká koncentrace vlastnictví v ČR tak ještě více zvýrazňuje potřebu ochrany malých akcionářů v našem prostředí. Náš trh se zkrátka více podobá trhu německému než učebnicovému anglosaskému typu kapitálového trhu.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y