Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MPSV: Průměrný měsíční příjem člena domácnosti stoupl na 9545 Kč

MPSV: Průměrný měsíční příjem člena domácnosti stoupl na 9545 Kč

22.2.2007 17:44
Autor: ČTK

Praha 22. února (ČTK) - Reálné příjmy Čechů se loni zvyšovaly. Průměrný měsíční příjem na člena domácnosti se ve třetím čtvrtletí meziročně reálně zvýšil o 4,1 procenta na 9545 korun. Lidé dávali přednost spotřebě a zadlužování před spořením. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Domácnosti podle ministerstva posílily sklon ke spotřebě a růst jejich výdajů předčil růst příjmů. Největší část peněz vynakládaly na bydlení a jídlo, když u většiny domácností vydání spojená s bydlením svým objemem dostihla či předběhla výdaje za potraviny.

Struktura výdajů domácností sledovaných statistikou rodinných účtů se výrazněji nezměnila. Zvýšil se podíl peněz vydaných za bydlení, zdravotní péči, pošty a telekomunikace, ostatní zboží a služby a investice. Naopak sklon k poklesu podílu zaznamenaly výdaje za potraviny, dopravu, rekreace, odívání, obuv a veřejné stravován.

Celkový objem úvěrů u bank překročil v závěru třetího čtvrtletí 493 miliardy Kč, takže byl meziročně o třetinu vyšší. Zadlužení domácností tak vzrostlo na rekordní úroveň. Největší nárůst vykázaly hypoteční úvěry na bydlení a spotřební úvěry.

O nárůst úhrnných reálných příjmů zaměstnaneckých domácností se nejvíce zasloužily mzdy, vzestup kupní síly příjmů domácností důchodců zajistily plně jejich důchody. Rozhodující část peněžních příjmů domácností tvořily mzdy; celkový objem mzdových prostředků představoval 668,2 miliardy Kč a byl nominálně o 7,6 procenta vyšší než ve stejném období roku 2005. Průměrný měsíční starobní důchod stoupl na konci září meziročně nominálně o 5,8 procenta (o 444 Kč na 8165 Kč) a reálně o 1,7 procenta. Druhou nejvýznamnější položkou sociálních příjmů domácností zůstaly dávky nemocenského pojištění, i když objem příjmů z nemocenského rostl v souvislosti s nižší nemocností pomaleji než v roce 2005.

Na přírůstku objemu dávek státní sociální podpory o 0,2 procenta se nejvíce podílel vzestup porodného díky jeho zvýšení a většímu počtu narozených dětí, dávek pěstounské péče a rodičovských příspěvků. V nominálním i reálném vyjádření naopak poklesl objem přídavků na děti, příspěvků na bydlení a sociálních příplatků.

Objem dávek sociální péče se zvýšil reálně o 2,4 procenta hlavně v souvislosti s nárůstem objemu příspěvků při péči o osobu blízkou nebo jinou osobu a dávek sociální péče podmíněných zdravotním stavem příjemce. Objem dávek sociální péče podmíněných sociální potřebností žadatele se přitom snížil, počet sociálně potřebných domácností proti stejnému období roku 2005 poklesl o 27.200.

V porovnání se třemi čtvrtletími 2005 se zvětšil objem příjmů domácností plynoucích z podpor v nezaměstnanosti (reálně o 1,7 procenta). Průměrná částka podpory vzrostla o 6,2 procenta na 4450 Kč a její kupní síla byla o 3,3 procenta větší než v roce 2005.

ČTK

Váš názor
  • Důchody reálně
    23.2.2007 11:18

    U těch důchodů musí být chyba: když "nominálně o 5,8 % (o 444 Kč na 8165 Kč) a reálně o 1,7 %" - reálně to musí být vyšší (i když inflace byla v 3Q také trochu vyšší).
    Fejtek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů