Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ECB zvýšila úrok na 3,75 procenta, Trichet naznačil další růst

ČTK: ECB zvýšila úrok na 3,75 procenta, Trichet naznačil další růst

08.03.2007 17:43
Autor: ČTK

Frankfurt 8. března (ČTK) - Evropská centrální banka dnes podle všeobecného očekávání finančních trhů zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Prezident ECB Jean-Claude Trichet řekl, že měnová politika v eurozóně je i nadále podpůrná a úrokové sazby blízko neutrální úrovni. Analytici ale po jeho slovech nadále počítají se zvyšováním úroků.

Trichetova slova bývají po každé schůzce bankovní rady ECB stěžejní informací a většinou slouží jako podklad pro hodnocení měnové politiky banky. Jeho dnešní vyjádření však bylo ve srovnání s podobnými projevy z minulosti poněkud odlišné. Trichet po předchozích schůzkách bankovní rady většinou říkal, že je nutné pozorně sledovat tlak na růst cenové hladiny, a že úrokové sazby jsou nízko.

"Po dnešním zvýšení a při zohlednění příznivých ekonomických podmínek zůstává naše měnová politika podpůrná a úrokové sazby ECB jsou na průměrné úrovni. Růst peněžní zásoby a úvěrů zůstává vysoký a likvidita v eurozóně je podle všech věrohodných měřítek dostatečná," sdělil Trichet a dodal, že inflační očekávání v zemích eurozóny jsou pod kontrolou ve střednědobém i dlouhodobém horizontu.

"Z toho, co jsme dosud slyšeli, je ECB naladěna na další zvyšování sazeb a zachovává si příklon ke zpřísnění měnové politiky. I když se zdá, že ten příklon je teď o trochu slabší," reagovala na Trichetova slova analytička americké banky Lehman Brothers Sandra Petcovová. Mírná změna rétoriky, pokud jde o Trichetovo hodnocení měnové politiky, podle ní znamená, že ECB už sazbu 3,75 procenta nepovažuje za jednoznačně podpůrnou.

Základní úrok je hlavní sazbou nákladů v celé ekonomice. Odvíjí se od něj jak výše úroků z vkladů v bankách, tak úroky za úvěry, včetně hypoték. Po dnešním zvýšení je základní úrok v eurozóně na nejvyšší úrovni od roku 2001. Na konci roku 2005 byl úrok na historickém minimu dvou procent a od té doby ho banka zvýšila sedmkrát.

"Podle posledních informací zůstává v platnosti příklon ke zpřísnění měnové politiky a sazby ECB by měly směřovat ke čtyřem procentům, což bude zřejmě strop v rámci nynější politiky. Otázkou je ale načasování takového kroku," myslí si ekonom banky Bear Stearns David Brown. Bankovní rada bude podle Tricheta vývoj inflace velmi pozorně sledovat a podle aktuálního vývoje se rozhodne, zda je nutné měnovou politiku změnit. ECB prý bude reagovat tak, aby nedopustila, že tlak na růst cenové hladiny začne ohrožovat cenovou stabilitu eurozóny. Eurozóna má navzdory sérii zvyšování sazeb stále ještě nižší úroky než mají Spojené státy, kde je základní sazba od poloviny loňského roku beze změn na 5,25 procenta. Na stejné úrovni jako Američané mají základní úrok i v Británii. V České republice je základní sazba na 2,5 procenta, a je na nejnižší úrovni z celé Evropské unie.

Kurz eura po Trichetových slovech zamířil dolů, i když s dalším zvýšením sazeb se na finančních trzích všeobecně počítá. Vůči dolaru se euro posunulo na 1,3136 USD, a oslabilo tak z předchozích 1,3147 USD, kde bylo těsně před Trichetovým vystoupením. Jednotná evropská měna, kterou používá 13 členů Evropské unie, se tak dostala na nejnižší denní hodnotu.

ČTK

Váš názor
  • Cenová stabilita
    10.03.2007 9:36

    Máme velké štěstí,že v ČR žádné tlaky na na růst cenové hladiny nejsou.Jedině tak je možné, že úrokový rozdíl mezi námi a vyspělými zeměmi EU je již celých 125 bazických bodů.Je jasné , že pánové v ČNB mají vlastní,jako obvykle třetí cestu, která musí vést k nastartování inflace bez jakékoliv prevence ze strany ČNB.Malá revoluce v praxi měnové politiky je směšná a zastírá nedostatek potence ke koncepčním krokům.Nebo je možné, že to naopak v ECB dělají zcela špatně.Vzhledem k tomu, že kořeny současné metodiky ČNB sahají k panu Ing.Tošovskému, který kromě své práce stihl dělat ještě pro zpravodajské služby sovětského je rozdílný přístup obou institucí možná více pochopitelný.
    Lex
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)