Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer, Tomšík: Nižší inflační cíl nemusí vést k růstu sazeb

Singer, Tomšík: Nižší inflační cíl nemusí vést k růstu sazeb

21.03.2007 15:30

Snížení inflačního cíle ČNB ze 3 % na 2 % v roce 2010 je důsledkem stávající schopnosti české ekonomiky rozvíjet se v konsolidovaném, „post-transformačním“ nízkoinflačním prostředí podobném tomu, v němž se nachází většina vyspělých zemí, uvádí komentář členů bankovní rady Miroslava Singera a Vladimíra Tomšíka zveřejněný na internetových stránkách časopisu Ekonom.

„Odsunutí termínu přijetí eura za původně uvažovaný rok 2010 vytvořilo dlouhodobější perspektivu pro fungování vlastní měnové politiky v Česku. Na tuto skutečnost musela ČNB reagovat zamyšlením se, zdali tříprocentní cíl bude odpovídat budoucím potřebám české ekonomiky. Po zvážení všech skutečností se rozhodla snížit inflační cíl na dvě procenta s platností od ledna 2010,“ uvádí komentář.

„Česká ekonomika je již tržní ekonomikou s dobíhajícími procesy deregulací a harmonizací nepřímých daní, které dosud tlačily na růst cen. Hospodářský vývoj v posledních několika letech ukazuje, že česká ekonomika je schopna dosahovat velmi slušných temp hospodářského růstu při udržení nízké míry inflace,“ píše Singer a Tomšík dále.

V posledních deseti letech byl růst cen do značné míry spojen s neregulačními procesy, které jsou již pomalu dokončovány, uvádí komentář. Rozdílný růst produktivity práce v jednotlivých sektorech ekonomiky, který pravděpodobně bude i nadále způsobovat rychlejší růst cen neobchodovatelného zboží a služeb nebude podle bankéřů po roce 2010 tak významný, aby byl v rozporu s novým inflačním cílem.

Ceny navíc významným způsobem brzdí vysoká a pružná nabídka levné pracovní síly ze zahraničí, která umožňuje stabilizovat mzdové náklady a ceny. „Celkově tak lze předpokládat, že po dvaceti letech transformace, tj. k roku platnosti nového cíle, struktura spotřeby i struktura relativních cen již budou ustáleny ve struktuře odpovídající vyspělým zemím. Potom je na místě mít i stejný inflační cíl.“

Singer a Tomšík dále zpochybňují častý argument, že nižší inflační cíl povede k vyšším nominálním úrokovým sazbám: „Naše zkušenosti i zkušenosti jiných ekonomik naznačují, že v případě, kdy inflační očekávání respektují inflační cíl, věrohodné a odůvodněné snížení cíle nemusí nutit centrální banku ke zvýšení její úrokové sazby.“

Tento paradox vysvětlují s pomocí ekonomické teorie: „Sníží-li kredibilní centrální banka hodnotu cílované inflace s dostatečným předstihem, dojde k růstu reálné úrokové míry, neboť subjekty automaticky snižují svá inflační očekávání. To samo o sobě působí dostatečně restriktivně na domácí poptávku a na inflaci. Navíc nižší inflační očekávání se začnou promítat v cenotvorbě a mzdovém vyjednávání, inflace tak může samovolně klesat. Centrální banka proto není nucena zvyšovat svoji úrokovou sazbu.“ Inflační očekávání jsou v české ekonomice již několik let blízko inflačního cíle, nebo dokonce pod ním, a proto je podle bankéřů „zbytečné vnímat požadavek na nižší inflaci jako restrikci škrtící růstové vyhlídky hospodářství“.

Upozorňují, že při „slušném“ růstu ekonomiky se v ČR konvergenční jevy promítají spíše do posilování nominálního kurzu než do inflace. „Nový inflační cíl platící od roku 2010 tak umožní "zafixovat" dosaženou vysokou úroveň cenové stability, aniž bychom se od ní museli znovu vzdalovat směrem k vyššímu růstu cen, a pak se museli za cenu restriktivní politiky a ztráty hospodářského růstu opět vracet na nižší úrovně inflace.“


Patria

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.11.2019
5:55Aghion: Pád a vzestup Koreje jako lekce pro ostatní
12.11.2019
22:06Wall Street zakončila nerozhodně, Rockwell +10 %
18:04Co říká moudrost trhu o ropném vrcholu?
17:35Americké indexy před Trumpovým projevem na rekordu, dolar roste
17:09Havlíček: Ve středu řekneme přesnější plán stavby jaderného bloku
16:51Jakub Lukáš: Akciím ČEZu věřím
16:47Konference ČSOB 30 let svobodného podnikání: Do podnikání se lidé pouštějí kvůli nezávislosti i uplatnění nápadů
15:58Franklin Templeton: Co může úpis Aramca znamenat pro kapitálové trhy?
15:56Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Oznámení protinávrhu akcionáře k pořadu jednání valné hromady
14:35Vodafone (+4,3 %) snížil ztrátu a zlepšil výhled na celý fiskální rok
14:11ČEZ: Uhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele
13:41VoxEU: Spojené státy se nyní mohou nejlépe poučit z vlastní historie
12:13Němečtí investoři ubrali z pesimismu. Sázejí na ekonomiku a méně konfliktů v obchodě
12:11RMS Mezzanine, a.s. - Splacení přijatého úvěru od Poštová banka, a.s.
11:44Výsledkům Deutsche Post vévodí poštovné a expresní zásilky (komentář analytika)  
10:51Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají  
9:25Rozbřesk: První a úspěšný test nové prognózy ČNB
8:59ČEZ, a.s. - Hospodářské výsledky za 1.-3. čtvrtletí 2019
8:54Trhy v Evropě by měly mírně růst. ČEZ k číslům pod odhady přidal slabší výhled pro zisk  
8:38Politico: Trump znovu odloží rozhodnutí o clech na auta z EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00Wizz Air Holdings Plc (09/19 Q2)