Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SB: Deset let po krizi roste jihovýchodní Asie nebývalým tempem

SB: Deset let po krizi roste jihovýchodní Asie nebývalým tempem

05.04.2007 11:46
Autor: ČTK

Tokio 5. dubna (ČTK) - Země jihovýchodní Asii nyní vykazují silnější hospodářský růst než kdy jindy a deset let po finanční krizi, která zasáhla celý region, je v oblasti i mnohem méně chudých lidí. Ukázala to výroční zpráva East Asia & Pacific Update, kterou dnes v Tokiu zveřejnila Světová banka.
Rozvojové ekonomiky v jihovýchodní Asii loni vykázaly růst hrubého domácího produktu o 8,1 procenta, což je nejvíce od krize. Letošní rok by neměl být o moc horší a tempo růstu zvolní jen asi na 7,3 procenta, odhaduje banka.
S růstem životní úrovně a celkového bohatství ale region bude muset řešit nové nástrahy, především takzvanou "středněpříjmovou past". To znamená, že musí udržet silný hospodářský růst, aby se nezastavil na půli cesty, z které se bude jen těžko dostávat mezi vyspělé země.
Světová banka zjistila, že příjem na hlavu v zemích nejvíce zasažených finanční krizí se za deset let prudce zvýšil a je výrazně nad úrovní, kde byl před krizí. Růst je široce založený a týká se prakticky všech zemí v této oblasti.
Finanční krize v roce 1997 zasáhla především Indonésii, Jižní Koreu, Malajsii, Filipíny a Thajsko. Kvůli propojení obchodních aktivit a nízké regulaci pohybu kapitálu ale dopady finanční krize pocítila celá světová ekonomika.
Mimořádně rychlým tempem se za deset let příjmy zvýšily v Číně a dalších nízkopříjmových ekonomikách, což je v jihovýchodní Asii hlavně Vietnam, Kambodža a Laos. "Region se porval s finanční krizí, překonal ji a vrátil se na cestu silného růstu," prohlásil hlavní autor zprávy a ekonom Světové banky Milan Brahmbhatt.
"Po deseti letech se Čína zařadila mezi hlavní ekonomické velmoci, výroba v regionu se zdvojnásobila a počet chudých klesl na polovinu," poznamenal Brahmbhatt. Země v této oblasti navíc nashromáždily devizové rezervy za více než dva biliony dolarů, z toho více než bilion dolarů připadá na rezervy Číny.
Před finanční krizí patřilo v jihovýchodní Asii mezi chudé na 50 procent obyvatel, kteří žili se dvěma dolary na den. Nyní se počet chudých snížil k 29 procentům. Nicméně zvyšují se rozdíly v příjmových skupinách, což podle banky může do budoucna znamenat problém.
Světová banka ale také varuje, že jihovýchodní Asie musí správně zareagovat na nová rizika, jinak jí hrozí výrazné ochlazení hospodářského růstu, v horším případě i to, že zůstane stát na místě. "Historie ukazuje, že jen hrstka zemí se dokáže vypořádat s komplexem technických, sociálních a politických problémů, které se objeví," upozorňuje banka.
Do roku 2010 bude více než devět z deseti obyvatel jihovýchodní Asie žít ve středněpříjmové ekonomice. Pokud ale chtějí, aby se jejich životní situace dál zlepšovala, je nutné v těchto zemích udržet silný hospodářský růst. Například Čína bude řešit hlavně ekologické problémy, jiné země se budou potýkat převážně s konkurenčními tlaky, předpovídá banka. 

Růst HDP ve vybraných zemích jihovýchodní Asie (v procentech): 

ZEMĚ/OBLAST

2005

2006

2007*

2008*

Filipíny

5,0

5,4

5,6

6,0

Indonésie

5,7

5,5

6,3

6,5

Malajsie

5,2

5,9

5,6

5,8

Thajsko

4,5

5,0

4,5

4,5

Vietnam

8,5

8,2

8,0

8,0

Jihovýchodní Asie

5,1

5,4

5,6

5,7

Jižní Korea

4,0

5,0

4,4

4,9

Poznámka: * = odhad
Zdroj: Světová bankaVáš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)