Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Podklady z dnešní prezentace

ČEZ: Podklady z dnešní prezentace

19.04.2007 13:19
Autor: 

ČEZ podpoří rozjezd energetické burzy

ČEZ už není dominantním dodavatelem v ČR v segmentu velkých a středních podniků, jeho podíl klesl pod 40 procent.

Skupina ČEZ bude na pražské energetické burze nabízet futures kontrakty s možností dodávky elektřiny pro rok 2008 ve všech plánovaných produktech, tj. roční, kvartální a měsíční v kategorii základní i špičkové dodávky.

„Předpokládáme, že to bude hlavní způsob velkoobchodního prodeje elektřiny z našich výrobních zdrojů. Zavázali jsme se a počítáme s tím, že se staneme jedním z tzv. tvůrců trhu (market makerů), tj. budeme mít povinnost stále nabízet a poptávat za aktuální a sobě blízké ceny. Dá se předpokládat, že se nová burza stane hlavní platformou pro velkoobchodní kontraktaci elektřiny na rok 2008 pro více jak 30 aktivních obchodníků na českém trhu, kteří se dříve účastnili velkoobchodních aukcí ČEZ. Na burze by se měla objevit i nabídka ostatních výrobců elektřiny a to nejen z Česka, ale i ze zahraničí,“ uvedl ředitel divize obchod ČEZ Alan Svoboda.

ČEZ počítá s tím, že přes burzu zobchoduje celý volný objem elektřiny z vlastních elektráren. Energetická burza tak nahradí dosavadní systém velkoobchodních aukcí, přes které ČEZ realizoval prodej elektřiny od otevření trhu s elektrickou energii v roce 2001, včetně aukcí virtuální elektrárny a dobrovolných aukcích na tržních principech zahájených v loňském roce. K systému aukcí by se ČEZ operativně a dočasně vrátil pouze v případě, pokud by rozjezd burzy, z pohledu její likvidity, byl pomalejší, než se nyní očekává.

ČEZ chce co nejvíce přispět k transparentnosti trhu s elektřinou v ČR, k čemuž nejvíce přispěje burza sama. ČEZ jako první výrobce v ČR bude pravidelně zveřejňovat disponibilitu svých elektráren, čímž bude celý trh mít aktuální informace o velikosti možné nabídky elektřiny z elektráren ČEZ.

Vznik pražské energetické burzy přispěje ke standardizaci obchodů s elektřinou v ČR i k transparentnosti cen. Kolísání cen na burze tak budou moci využít nejen obchodníci s elektřinou, ale i koneční odběratelé.

Vzhledem k propojení energetických trhů česká cena stále více závisí na situaci v celém regionu střední Evropy. Zatímco ještě v létě loňského roku činil cenový rozdíl mezi cenou v ČR a na německé burze cca 12 EUR na jednu MWh, obchody na konci loňského roku a krátkodobé obchody po celé období letošního roku se již uzavírají za ceny téměř shodné s německými. Dá se očekávat, že situace se příliš nezmění ani při uzavíraní obchodů na rok 2008. Země na východ od nás za elektřinu platí ještě více. Na Slovensku, které je od začátku letošního roku deficitní, je cena ještě vyšší o přeshraniční poplatek 1-3 EUR/MWh a v silně deficitním Maďarsku je cena ještě mnohem vyšší a prakticky určována balkánskou cenovou hladinou o 10-20 EUR/MWh nad cenovou hladinou střední Evropy.

V blízké budoucnosti se tahounem cen elektřiny ve střední Evropě stane právě Slovensko, Maďarsko a země jihovýchodní Evropy. Jde o země, které musely odstavit řadu svých elektráren (V1 ve slovenských Jaslovských Bohunicích) nebo je přímo ovlivňují odstávky na Balkáně ( Kozloduj v Bulharsku apod.) a již dnes se potýkají s nedostatkem elektřiny. Dá se očekávat, že do budoucna bude nedostatek elektřiny na Balkáně ovlivňovat růst cen elektrické energie i v našem regionu.

ČEZ je pouze příjemce cen, které určí trh, lépe řečeno poptávka zákazníků na trhu. CEZ ceny nemůže ovlivnit a proto se intenzivně zaměřuje především na zlepšení služeb zákazníkům. Jedním ze zlepšení bude například i nová přehlednější podoba faktur nebo rozšířené poradenství v oblasti úspor elektřiny, tak aby zákazníci co nejefektivněji a nejúsporněji využívali elektřinu.

Důkazem toho, že v ČR funguje tržní prostředí a na trhu s elektřinou panuje silná konkurence, je klesající podíl ČEZ na dodávkách elektřiny pro konečné zákazníky, který činí 45 procent. V případě velkých a středních podniků, kde je konkurence nejsilnější, klesl tržní podíl pod 40 procent, tedy pod hranici, která vymezuje dominantní postavení na trhu.

Ladislav Kříž
mluvčí ČEZ, a. s.

Názor Patrie na dnešní prezentaci ČEZ si můžete přečíst ZDE.


Váš názor
 • Nehoráznost.
  19.04.2007 14:45

  Tvrdit, že ČEZ dodává méně, než 40 procentům spotřebitelů, že za vysoké ceny nemůže, že je tady nedostatek energie jsou už ne lži, ale přímo nehoráznosti. Cenová politika slouží jediné věci, ale není to služba zákazníkům. Jde vždy jen o cenu akcií. A burza je potřebná jenom pro legalizaci vysokých cen. Nedostatek energie je jenom zbožné přání vedení společnosti. Oni ho vytvářejí vývozem do zahraničí za nižší ceny, jako jsou v ČR.
  Pepa Energetik
 • K pobavení
  19.04.2007 13:45

  Pan Kříž si asi spletl server. Komická tvrzení, že ČEZ neovlivňuje ceny, patří na server Vtípky.cz.
  jerry
Aktuální komentáře
20.11.2019
8:23Vývoz z Japonska v říjnu klesl nejvíce za tři roky
8:18Trump už podle právníků nemůže uvalit cla na dovoz aut
5:35Weber: U inflace ignorujeme to, co má největší význam
19.11.2019
22:07Wall Street dnes zakončila smíšeně, AMD + 3,5 %
17:25Přehřátá a podchlazená PE
17:15Přibude zemí s nejvyšším ratingem, předpovídá Fitch. Horkým kandidátem Rakousko
17:04Překvapivý odpolední obrat - akcie smazaly zisky, ropa padá  
15:37Wheelock: Velká deprese a šíření finanční nákazy
15:36Accenture: 15 procent příjmů bank z plateb ohrožuje digitalizace
15:14Aktuální tržní příležitosti? Přijďte na setkání s makléřem a analytikem Patrie 28.11. do Ostravy!
14:22Deloitte: Nové byty v Praze na konci srpna zdražily o 7,7 procenta
14:07Sumner: Čeká nás méně recesí a prodloužení cyklu ze 4 na 15 – 20 let
12:25Trump propásl cla? Na trhy se vrací pozitivní sentiment  
12:14Benda: Současné situaci by odpovídalo zvýšení úrokových sazeb
12:12Canuto: Americké sankce urychlují čínský přechod na novou rovnováhu
11:17HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání
11:11ČD Cargo, a.s. - tisková zpráva týkající se vydání dluhopisů společnosti ČD Cargo, a.s.
10:29EasyJetu klesl zisk o 26 procent, obnoví dovolenkové balíčky
9:17Rozbřesk: V říjnu byl největší zájem o nová auta v EU za 10 let
8:53Trump jednal s šéfem Fedu o sazbách, vláda v ČR schválila daň na internetové giganty  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Babcock International Group PLC
  Lowe's Cos Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
  Target Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC