Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Riceová a Schwarzenberg podepsali smlouvu o radaru USA v Česku

ČTK: Riceová a Schwarzenberg podepsali smlouvu o radaru USA v Česku

08.07.2008 16:06
Autor: ČTK

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg podepsali dnes smlouvu o umístění radaru protiraketové obrany na českém území. Dohoda vstoupí v platnost, pokud ji schválí český parlament a podepíše prezident. Ministr Schwarzenberg bezprostředně po podpisu zdůraznil, že smlouva je projevem konzistentní bezpečnostní politiky ČR a zvýší bezpečnost nejen Česka, ale i Evropy a také celého euroatlantického prostoru.

Schwarzenberg poznamenal, že za svého působení ve funkci podepsal dvě smlouvy velkého významu; kromě té dnešní o radaru ještě lisabonskou smlouvu o reformě Evropské unie. "Tato smlouva je součást konzistentní politiky České republiky. První úkol zahraniční politiky každého státu je zajistit vlastní bezpečnost," řekl Schwarzenberg. 

Lisabonská smlouva i dnes podepsaná dohoda o radaru jsou podle ministra obě součástí bezpečnostní politiky ČR. Česká republika se podle Schwarzenberga může cítit bezpečně pouze na jedné straně pevně ekonomicky i bezpečnostně zakotvena v evropském společenství, na druhé straně je důležitý český vztah k NATO a v jeho rámci i transatlantický vztah, zdůraznil Schwarzenberg.

Ministryně Riceová smlouvu označila za klíčovou dohodu 21. století. "Je to smlouva, která spojuje přátele a spojence čelící stejnému riziku. Pomocí použití nejlepší technologie mu budou moci skutečně efektivně čelit s podporou spojenců z NATO. Dnes se soustředíme pouze na ty, kdo nás skutečně ohrožují. Není to rétorika studené války, kdy se hovořilo o strategické stabilitě," zdůraznila šéfka americké diplomacie. USA prý stále vysvětlují Rusku, že všichni čelí hrozbám ze zemí, jako je Írán.

Američané tvrdí, že systém protiraketového štítu, jehož součástí má být radar v Česku, má v budoucnu chránit před útokem ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea. Další část protiraketového deštníku má stát v Polsku, vyjednávání tam ale zatím neskončilo. Riceová dnes agentuře Reuters řekla, že termín podpisu dohody s Poláky nezná.

Proti plánům na vznik protiraketového systému ve střední Evropě se výrazně staví Rusko a podle posledních průzkumů i zhruba tři pětiny české veřejnosti.

Americká ministryně zahraničí připomněla, že spolupráce ČR a USA se rozšíří i ve vědecké oblasti a umožní také zapojení soukromého sektoru. "Sama pocházím z akademických kruhů, z univerzity. Vím, že to skutečně představuje konkurenční výhodu, když do tohoto procesu můžeme zapojit i univerzity bok po boku se soukromými společnostmi," poznamenala Riceová.

V parlamentu zatím koaliční vláda Mirka Topolánka nemá pro projekt vůbec jistou podporu. Schwarzenberg dnes ale prohlásil, že bude dostatečný počet poslanců, kteří "jsou si dostatečně vědomi své odpovědnosti a přistoupí kladně k hlasování".

Proti smlouvě budou hlasovat komunisté. Odmítavě se vysloví také poslanci za ČSSD a to i přes to, že konzultace o vzniku evropské části protiraketového deštníku v ČR začaly mezi Washingtonem a Prahou právě v době, kdy byla sociální demokracie nejsilnější vládní stranou. Výhrady proti radaru mají také někteří členové vládní Strany zelených, kteří by si přáli s přijímáním nevratných kroků počkat až na novou americkou administrativu. Zelení také žádají plné začlenění systému do struktur Severoatlantické aliance. Váhají zřejmě i někteří další koaliční poslanci, kabinet naopak může počítat s podporou některých "přeběhlíků" zvolených za ČSSD.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data