Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB vypouští zmínku o možném navýšení nákupů aktiv. Sazby nemění

ECB vypouští zmínku o možném navýšení nákupů aktiv. Sazby nemění

08.03.2018 13:59, aktualizováno: 8.3. 15:13
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní refinanční sazba zůstává na 0,00 procenta, krajní zápůjční sazba na 0,25 procenta a depozitní sazba na -0,40 procenta. Rozhodnutí se očekávalo, na změnu v nastavení měnové politiky je ještě půl roku čas. Banka také potvrdila, že čisté nákupy aktiv v současném měsíčním objemu 30 miliard EUR by měly probíhat do konce září 2018 nebo podle potřeby i delší dobu. Vypustila ale explicitní zmínku o tom, že v případě potřeby velikost programu kvantitativního uvolňování (QE) rozšíří. Rozhodnutí pozměnit tón vyjádření bylo jednomyslné, prohlásil na následné tiskové konferenci prezident ECB Mario Dragi.

Právě to, zda či jak bude banka postupem času upravovat svou rétoriku, aby ladila s plánovanými činy, je nyní v centru pozornosti trhů. Ekonomice eurozóny se daří velice slušně. Inflace byla v únoru ale pouze 1,2 %, tedy hluboko pod cílem ECB, která ji chce mít těsně pod 2 %. Vidina amerických dovozních cel na hliník a ocel a následné odvety ze strany Evropské unie by navíc hospodářskou prognózu eurozóny podle některých názorů mohla pošramotit.

Euro se k dolaru krátce před oznámením rozhodnutí obchodovalo na 1,2372 , tedy slabší o 0,33 %. Po oznámení rozhodnutí ztráty umazalo a skokově narostlo na průběžné denní maximum 1,2431 dolaru, pak se ale opět vydalo dolů. 

ECB dnes také zvedla odhad růstu ekonomiky eurozóny pro letošní rok na  2,4 % oproti růstu o 2,3 %, jak očekávala v prosinci. Prognóza inflace pro letošní rok zůstala beze změn na 1,4 %, odhad pro příští rok je ale horší, totiž 1,4 % oproti 1,5 % očekávaným v prosinci. 

Zmínka, která v březnovém měnově-politickém prohlášení ECB chybí, zněla v lednovém komuniké takto: "Pokud se výhled stane méně příznivým nebo pokud finanční podmínky přestanou být v souladu s dalším pokrokem směrem k udržitelné korekci vývoje inflace, je Rada guvernérů připravena rozšířit program nákupu aktiv (APP) co do objemu nebo délky trvání." Její vypuštění označuje agentura Reuters za symbolický krok, který je považován za předzvěst velké revize měnové politiky v letošním roce.

Draghi později před novináři prohlásil, že inflace se bude po zbytek roku pravděpodobně pohybovat kolem 1,5 %. Rizika ekonomického růstu hodnotí ECB jako vyrovnaná, rostoucí protekcionismus však představuje riziko. 

 

Čtěte více:

Rozbřesk: ECB se bude snažit dál brnkat na holubičí strunu
05.03.2018 9:14
V tomto týdnu velkou část pozornosti přitáhne zasedání ECB. I přes síl...
Týdenní výhled: Přinesou antisystémové strany Itálii bezvládí? Dále americké mzdy a možná nový tón z ECB
05.03.2018 14:26
V neděli 4.3. proběhly v Itálii parlamentní volby, ve kterých se proti...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.09.2025
22:02Wall Street slaví známky blížícího se snížení sazeb Fedu, akcie i zlato rostou  
17:25Britská „krize“
15:52ČNB nechala sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu beze změny na 1,25 pct
15:48Dominik Rusinko: Úrokové sazby ECB beze změny, laťka pro jejich snížení je vysoko
15:05Americká inflace narostla, ale obavy nezvedá
14:26ECB ponechala depozitní sazbu na dvou procentech
13:43Alibaba spouští třímiliardovou emisi dluhopisů na podporu AI a cloudových služeb
12:08Kubíček z ČNB: Další krok ČNB může být zvýšení sazeb, zatím to ale není na obzoru
11:18Agentura IEA zvýšila prognózu těžby ropy i výhled růstu poptávky
11:02Soud EU zrušil povolení státní podpory stavby maďarské elektrárny Paks II
10:44Mírný růst inflace trhy neohrozí, ECB dnes sazby nezmění  
8:53Trhy by měly otevírat mírně do plusu. Wall Street vedl vzhůru Oracle, zdrojem neklidu ruské drony v Polsku i útok Izraele v Kataru. ECB rozhodne o sazbách, ČNB o rezervě  
8:44Rozbřesk: Úrokové sazby v eurozóně se dnes měnit nebudou
8:17Financial Times: Společnost GTCR kupuje výrobce léků Zentiva za 4,1 miliardy eur
6:08Stratégové revidují své prognózy. S&P 500 může ještě letos dosáhnout 7 000 bodů  
10.09.2025
22:02Nižší inflace PPI a snová čísla Oracle poslaly S&P 500 i Nasdaq na nová maxima  
17:46Jedna dobrá, jedna špatná zpráva…
17:17Doosan Škoda Power dodá do Temelína nové generátory za několik miliard korun
16:52Larry Ellison sesadil Elona Muska. Je nejbohatším člověkem na světě
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university