Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mzdy ve 2. čtvrtletí: Rychle, ale opatrně

Mzdy ve 2. čtvrtletí: Rychle, ale opatrně

30.8.2007 9:29
Autor: David Marek

Komentář byl doplněn:
Průměrná mzda v české ekonomice se ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšila o 7,4 procenta na 21.462 korun. Po zohlednění růstu spotřebitelských cen dosáhlo reálné zlepšení mezd 4,8 procenta. Mzdy rostou rychleji než v předchozích letech, vzhledem k dynamice ekonomiky ale zůstává tempo růstu mezd opatrné.

Veřejný sektor připsal svým zaměstnancům o 5,9 procenta více a průměrná mzda dosáhla 20.673 procenta. Rychleji rostly mzdy ve firemní sféře. Průměrná mzda se zde meziročně zvýšila o 7,8 procenta na 21.687 korun.

Nejvýrazněji mzdy ve 2. čtvrtletí stouply v obchodech (+10,6 procenta) a ubytování a stravování (+10,2 procenta). Naopak minimálně vzrostly mzdy rybářům a chovatelům ryb (+1,9 procenta) a překvapivě pomalu rostly mzdy v průmyslu (+3,2 procenta). Měsíční průmyslové statistiky ukazují na rychlejší růst mezd, ale obě sady dat z průmyslu pochází z jiného statistického šetření. Protože mzdy rostly rychleji v odvětvích, kde se průměrná úroveň mezd nachází nad průměrnou hodnotou za celou ekonomiku, došlo k dalšímu zvýšení meziodvětvové diferenciace.

Zvýšení mezd v české ekonomice o 7,6 procenta v první polovině letošního roku představuje velmi dobrý výsledek, nejlepší za poslední tři roky. Vzhledem k rychlému růstu ekonomiky a produktivity práce ale zůstává tempo růstu přiměřené až opatrné. To omezuje tlaky na inflaci skrze mzdové náklady a poptávku domácností. Jednotkové mzdové náklady se podle našeho odhadu ve 2. čtvrtletí výrazně snížily. Obavy z akcelerace mezd nad bezpečnou rychlost se prozatím nepotvrdily.

Z pohledu měnové politiky by dnešní údaje měly podpořit scénář pomalejšího zvyšování úrokových sazeb. Prozatím na trhu práce nevznikají nebezpečné tlaky, které by roztáčely mzdově-inflační spirálu. Podle našeho názoru bychom se mohli dočkat zásahu ČNB v říjnu. Nicméně klesající nezaměstnanost a problémy s pracovními silami v některých odvětvích by mohly takové tendence zažehnout. Riziko představuje také dočasné zvýšení inflace po daňové reformě (kvůli zvýšení snížené sazby DPH), jež by se mohlo promítnou do inflačních očekávaní a mzdových požadavků.

Za celý letošní rok odhadujeme zvýšení průměrné mzdy o 7,9 procenta na 21.800 korun.

Analýzu si můžete stáhnout ve formátu pdf v sekci Ekonomika - Analýzy


Váš názor
 • Co vsichni chceme
  31.8.2007 10:01

  proboha, porad si nekdo stezuje, mame nejnizsi uroky v evrope, nejlevnejsi hypoteky, kvalitni rust HDP zalozeny na pevnych zakladek, rostou mzdy, klesa nezamestnanost, coz prinese nizsi statni deficit a tady si porad bude nekdo stezovat. Nehlede na to, jake moznosti nam dnesni svet poskytuje, rychle se zapomina na eru KSČ
  Domingo
 •  
  30.8.2007 18:21

  Vážení, to že nerozumíte statistice není problém statistiky, ale váš - je pravda, že průměr sám o sobě nemá moc velkou vypovídací hodnotu, ale společně se znalostí hustoty rozdělení je zcela dostačující - tvar hustoty rozdělení se v čase mění velmi pomalu a je ho snadné získat na stránkách čsú... Ale ono je asi snazší nadávat, ne ten "proklatý" průměr než začít trochu myslet. PS: ještě uvedu důvod proč jsou nám neustále prezentovány průměry a ne jiné veličiny, jako třeba řadou lidí oblíbený medián (který je sám o sobě stejně málo vypovídající jako ten průměr). Důvod je ten, že průměr se velice dobře počítá a není problém ho každý měsíc zjistit, zatímco k získání přesné hodoty mediánu už nestačí jen vědět kolik brali všichni dohromady, ale je potřeba vědět kolik bral každý jednotlivý člověk - a získat taková data je o dost obtížnější
  Azazel
 • Statistika
  30.8.2007 10:03

  je mrcha - a jak již řekl W.CH. - nevěřím statistice, kterou si nesfalšuju sám :))
  zorro
 • Proboha kde a komu...???
  30.8.2007 9:44

  U nás se přidávalo začátkem roku a bylo to 4,5 % , ach zase ta průměrná mzda. To je tak nevypovidající a matoucí .Nemohli by páni ekonomové tu mzdu rozdělit do několik kategorií. A ten spotřební koš jako inflaci taky ?? No nic je to jako dřív , mlžit ,hra s procenty a číslama, však ono nám to dá co potřebujem....
  Pavel Novák
  • Re: Proboha kde a komu...???
   30.8.2007 9:55

   Souhlas, celý je to šaškárna. je to jen statisticko-matematický údaj. Jinak pokud to tak je, pak je to samozřejmě špatně, protože mzda v průměru roste dost rychle - některý obory budou ještě víc zaostávat - na druhý straně se zvýší inflace a sníží se naše konkurenceschopnost. Do toho ještě ta zmatená koruna a je tady malér. A to ještě nepočítám recesi v USA - následný pokles v Asii a v zemích jako je Němcko, Francie - samozřejmý pokles především v automobilovým průmyslu. No bude legrace :-)))
   TK
   •  
    30.8.2007 11:12

    Co takhle spáchat rovnou sebevraždu, když to podle statistik a analýz jde všechno do prd... Je to přehnaný pesimismus
    murdoch
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC