Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Bushův spřízněnec podepsal ropný kontrakt v iráckém Kurdistánu

ČTK: Bushův spřízněnec podepsal ropný kontrakt v iráckém Kurdistánu

24.9.2007 16:06
Autor: ČTK

Bagdád/Washington 24. září (ČTK) - Americká firma Hunt Oil uzavřela s kurdskou regionální vládou kontrakt na těžbu ropy v iráckém Kurdistánu. Informoval o tom dnes list The Washington Post. Dohoda prý vzbudila pozornost v USA i v Iráku, protože ohrožuje debatu o federálním ropném zákonu. Kromě toho je šéf dallaské firmy Ray Hunt jedním z blízkých amerického prezidenta George Bushe a patřil k významným sponzorům jeho prezidentské kampaně.

Washington oficiálně tlačí na Bagdád, aby přijal zákon o dělbě ropných zisků, protože to podle něj může přispět k usmíření iráckých sunnitů a šíitů. Jestliže Hunt v Iráku podepisuje ropné dohody na regionální úrovni, co ví o osudu federálního zákona? táže se americký list.

Huntova firma kontrakt uzavřela začátkem září. Irácký ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání krátce potom řekl, že veškeré dohody týkající se ropy musí schválit vláda v Bagdádu. O schválení kontraktu firmy Hunt Oil ji prý nikdo nepožádal, takže ho vláda považuje za neplatný.

Dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že irácká vláda začne uzavírat ropné kontrakty ještě letos, a to i když v té době ještě nebude nový zákon schválen. Vycházet se prý bude z jeho návrhu. "Jakožto odpovědné ministerstvo si nemůžeme dovolit čekat. Neexistuje legislativní vakuum, i současné zákony ministerstvu umožňují s firmami vyjednávat a podepisovat kontrakty," řekl.

O přístup na ropná pole zejména na jihu Iráku usilují velké ropné společnosti jako Total, Royal Dutch Shell nebo Exxon Mobil. Dávají přednost dlouhodobým těžebním kontraktům, které zhodnotí větší investice, ale Šahristání dal najevo, že smlouvy, které bude vláda ochotna podepisovat, budou spíš krátkodobé a zaměřené jenom na poskytnutí služeb. "Prozkoumali jsme ropná naleziště, jejichž kapacitu a vydatnost těžby dobře známe, takže v těchto případech potřebujeme pouze kontrakty týkající se služeb," řekl. Týká se to prý gigantických nalezišť Rumajla a Zubajr. Jeho úřad údajně zřídil novou komisi, která připravuje modely smluv a plán na rozvoj ropných polí. Zahájení tendrů by mělo začít do konce roku.

Americký republikánský poslanec a pacifista Dennis Kucinich žádá, aby parlament nechal vyšetřit podíl Bushovy vlády v kontraktu s Hunt Oil a také její ovlivňování irácké debaty o ropném zákonu. Říkám už léta, že se takhle válka vede kvůli ropě. Bushova vláda si přeje získat soukromou kontrolu nad iráckou ropou, ale my nemáme žádné právo nutit Iráčany, by se své ropy vzdali, řekl Kucinich.

Irácký Kurdistán je ve třech severoiráckých provinciích bohatých na ropu. Má vlastní autonomní vládu i prezidenta. Jeho úřady uzavřely v minulých letech už několik kontraktů se zahraničními firmami, avšak smlouva s Hunt Oil je první, která byla uzavřena podle ropného zákona, který schválil v srpnu kurdský parlament. Kurdští představitelé tvrdí, že zisk bude dělen mezi všechny Iráčany, avšak bez federálního zákona není jasné podle jakého klíče.

Bush řekl, že o kontraktu firmy Hunt Oil předem nevěděl. Prohlásil, že záležitost znepokojila americké velvyslanectví v Bagdádu a že bude znepokojen i on, pokud se prokáže, že to poškozuje snahu irácké vlády sjednotit zemi.


Váš názor
  • Placate nesmysly
    24.9.2007 17:09

    Dennis Kucinich neni Republikan, ale Demokrat. Mate to uplne spatne. Kucinich je navic jeden z predstavitelu leveho kridla Demokratu, tj. pacifista. Valky, zvysovani rozpoctu na zbrojeni, vyvoj novych zbrani, pravo vlastnit zbran pro obcany a vojensky utocit na cizi zeme to vse podporuji neokonzervativci, tj. pravicaci a hlavne ti pobozni. Je zvlastni, ze lide modlici se k bohu zaroven podporuji bombardovat cizi zeme. Republikani valku nekritizuji a uz vubec ne ropne kontrakty. Ti to naopak vsechno zinscenovali a podporuji to. Republikani jsou politickymi reprezentanty ropnych firem a byli to oni, kteri valku v Iraku planovali jeste pred Bushovym zvolenim, zacali a vedou. Podporovali jeho kampan no a pak "payback time" cas splatit protisluzbou. Polovina Bushovy vlady jsou byvali reditele nebo clenove predstavenstev ropnych firem (president Bush, vicepresident Cheney, ministryne zahranici Riceova...)
    rano
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data