Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odborníci: Trh s bydlením v USA čekají další těžkosti

Odborníci: Trh s bydlením v USA čekají další těžkosti

2.6.2008 12:50
Autor: ČTK

Prodejci nemovitostí čelí na trhu s bydlením v USA nejobtížnějším podmínkám za desítky let kvůli hospodářskému útlumu, klesajícím cenám a rostoucímu vyvlastňování domů v důsledku nesplácení hypoték. Problémy na trhu navíc podle odborníků v blízké době navzdory některým známkám zlepšení nezmizí."Domnívám se, že jsme na začátku konce útlumu na trhu s bydlením. Bude to však dlouhý a bolestivý konec," řekl hlavní ekonom společnosti Moody's Economy.com Mark Zandi.

Ceny domů v USA v letech 2001 až 2005 rostly na nová rekordní maxima, což přilákalo řadu investorů. V roce 2006 však na americkém trhu s bydlením začala krize, která je v mnoha směrech nejhorší od druhé světové války, píše agentura AP.

Problémy na trhu s bydlením snížily tempo růstu amerického hrubého domácího produktu o více než procentní bod. Růst ekonomiky Spojených států tak v uplynulých dvou čtvrtletích zpomalil na méně než procento.

Hlavní ekonom Národního sdružení realitních kanceláří Lawrence Yun nicméně vidí na trhu s bydlením známky zlepšení. Některé části Spojených států, kde byly propady prodeje i cen domů nejvýraznější, nyní hlásí oživení poptávky, protože nízké ceny lákají kupce zpět na trh. "Nižší ceny a nízké úrokové sazby začínají přinášet výsledky," řekl Yun.

Další ekonomové ale nejsou tolik optimističtí. Stoupající nezaměstnanost a rostoucí ceny benzinu podle nich nevytváří vhodné prostředí pro oživení na trhu s bydlením. Navíc přetrvává problém s velkým přebytkem neprodaných domů, jenž vyvolává obavy z dalšího poklesu cen.

"Právě teď se mnozí lidé drží stranou, protože nechtějí koupit aktiva, jejichž hodnota by mohla okamžitě klesnout," řekl ekonom Patrick Newport ze společnosti Global Insight. Předpověděl, že ceny domů se sníží ještě o deset procent, než se na jaře příštího roku odrazí ode dna. Za uplynulé dva roku se ceny domů v USA podle některých údajů propadly o zhruba 15 procent.

Americká centrální banka od loňského září snížila základní úrokovou sazbu o tři a čtvrt procentního bodu na rovná dvě procenta, aby ochránila ekonomiku před úvěrovou krizi, kterou rozpoutaly problémy na hypotečním trhu. Banka doufá, že uvolněním měnové politiky odradí spotřebitele od omezování výdajů.


Váš názor
 • Ctrl+C a pak 5xCtrl+V ???
  2.6.2008 17:59

  Poslední odstavec článku je uveden 5x. Je to z důvodu zdůraznění, nebo bylo nutno zaplnit celou stránku? :-)
  oh171
  • Re: Ctrl+C a pak 5xCtrl+V ???
   2.6.2008 18:28

   Děkujeme za upozornění, chyba vznikla technickým problémem, na jehož odstranění pracujeme. Děkujeme za pochopení.
   Patria Online
  • Re: Ctrl+C a pak 5xCtrl+V ???
   2.6.2008 18:10

   :-)))))))))
   mardfnni
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data