Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke (Fed): Nebezpečí inflace vzrůstá

Bernanke (Fed): Nebezpečí inflace vzrůstá

15.7.2008 16:50

Šéf americké centrální banky Ben S. Bernanke signalizoval, že členové FOMC si nejsou jisti dalším vývojem úrokových sazeb, protože se zvýšila rizika jak na straně ekonomického růstu, tak na straně inflace. Bernanke dnes ve své pololetní zprávě o měnové politice před bankovní komisi amerického Senátu řekl zároveň, že pomoc finančním trhům vrátit se k normálnějšímu fungování, je stále nejvyšší prioritou Fedu.

Jsou zde výrazná rizika výhledu ekonomického růstu na dolní straně a rizika inflační prognózy na horní straně se zintenzívnila, uvedl Bernanke. Šéf Fedu tentokrát nezopakoval frázi, kterou obsahovalo stanovisko Fedu z června, že rizika ekonomického růstu se „poněkud zmírnila“, ale znovu varoval ohledně inflace. Jeho posun odráží obnovené turbulence na trzích, které přiměly ministerstvo financí a Fed přistoupit k záchraně Fannie Mae (7 USD, -26,21%) a Freddie Mac (5 USD, -29,11%).

„Tvůrci měnové politiky budou muset pozorně zhodnotit nové informace související s vývojem inflace i ekonomického růstu,“ řekl Bernanke. Za rizika ekonomického růstu označil růst cen energií, zhoršení přístupu k úvěrům a další prohloubení recese na trhu s bydlením. Současně uvedl, že je třeba být obzvláště obezřetný vůči jakýmkoli náznakům, jako je eroze dlouhodobých inflačních očekávání, že se inflační tlaky z cen komodit začínají promítat do stanovování mezd a cen.

Bernanke také uvedl, že spotřebitelské výdaje v následujících čtvrtletích budou ještě pravděpodobně omezené a firmy budou ve druhé polovině tohoto roku opatrné, co se týče výdajů.

Fed zároveň vydal novou prognózu letošního ekonomického růstu a inflace. Prognózu růstu americké ekonomiky pro tento rok zvýšil na 1-1,6 % z předchozích 0,3-1,2 % očekávaných v dubnu. Spotřebitelské ceny by měly růst tempem 3,8-4,2 % ve srovnání s dubnovou prognózou 3,1-3,4 %. V roce 2009 by ekonomika měla zrychlit svůj růst na 2-2,8 % (stejně jako v dubnové prognóze). V prvním čtvrtletí tohoto roku rostla ekonomika meziročně o 1 %.

Většina tvůrců prognózy hodnotí rizika odhadů ekonomického růstu jako vychýlená na dolní straně, uvedl Fed. Většina prý také hodnotí rizika inflační prognózy jako vychýlená na horní straně. Nejistota prognózy je „vyšší, než normální“ kvůli trvání a dopadům napětí na finančních trzích na ekonomický růst a rozsahu vlivu cen komodit na jádrovou inflaci, uvedl Fed. Vliv cen komodit na jádrovou inflaci je podle Bernankeho zatím „omezený“.
 
(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • Usa jdou do kytiček
  15.7.2008 18:33

  To znamená, že ekonomický růst USA se bude revidovat směrem dolů a inflace naopak. Tato prognóza ek. růstu je pouze snaha uklidnit finanční trhy a nechat čas zkušeným investorům přeskupit svá portfolia, protože DJIA se podívá ještě hodně nízko.
  VSE LIMITED
 • Co to znamena - dolni/horni strana?
  15.7.2008 17:29

  Kristyno, co to prosim znamena dolni/horni strana? ceho je to strana? "jsou zde výrazná rizika výhledu ekonomického růstu na dolní straně a rizika inflační prognózy na horní straně se zintenzívnila" diky
  xtrader
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university