Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mejstřík: Konec krize je nablízku, cena však nebude malá

Mejstřík: Konec krize je nablízku, cena však nebude malá

17.7.2008 16:41

Konec hypoteční krize je již na dohled, když Fedem opět garantované instituce Fannie Mae a Freddie Mac přebírají stále více aktivit na hypotečním trhu, jde ovšem o řešení nesmírně drahé - jak pro finanční systém a daňové poplatníky, tak i pro krátkodobý a střednědobý vývoj americké ekonomiky s přelitím do globálního systému, uvedl v dnešním online rozhovoru na serveru www.patria.cz ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michal Mejstřík. „Ačkoliv považuji ekonomiku USA stále za technologicky nejvyspělejší ekonomiku, je otázkou, jak dlouho si takovéto šoky v určité své části (podpora hypotečního financování vlastnického bydlení) může dovolit a absorbovat,“ řekl Mejstřík.

Přelévání dopadů hypoteční krize pro uživatele dolaru však není jediným zdrojem inflace. Rapidní rozvoj nových velkých ekonomik (jako je Čína nebo Indie), které již řadu let vytvářejí silné poptávkové tlaky na cenu ropy a potravin, jsou podle Mejstříka dalším důležitým determinantem inflace. „Pokud vlády těchto zemí v poslední době začaly zpomalovat růst poptávky po ropě např. snižováním dotací při prodeji ropných produktů, vede to k silným nárůstům inflace do ekonomiky. Růst nominálních a reálných mezd se pak přelévá do světa u řady produktů,“ vysvětlil v online rozhovoru ředitel IES FSV UK.

Evropa a Čechy se podle Mejstříka musí přizpůsobit inflačním tlakům zvenku jedině zlepšenou konkurenceschopností a minimalizací zbytečných výdajů, které si ani v době silného ekonomického růstu nelze dovolit. „Jen tak lze zmírnit dopady recese. Ostatně pro Čechy v minulosti recese u sousedů představovala díky mzdové a nákladové konkurenceschopnosti spíše příležitost, jde o to, zda si tyto parametry dokážeme trvaleji udržet,“ uvedl Michal Mejstřík.

Mejstřík v rozhovoru dále řekl, že koruna je nepochybně příliš silná a současně malá, volatilní měna. „Dosti odolná ekonomika unese pravidelné posilování v řádu jednotek procent ročně, ale nikoliv posilování o desítky procent ve čtvrtletích,“ varoval Mejstřík. Pokud jde o vstup Česka do eurozóny, vyjádřil svůj názor, že bez fiskálních a dalších reforem Českou republiku euro oslabí. „Nemůžeme již dále odkládat ani ony razantní reformy ani zavedení eura, které by mělo proběhnout v horizontu roku 2012, neboť část ekonomiky se do té doby přirozenou cestou stejně „eurizuje“; řada obchodníků již začala deklarovat vazbu na euro,“ řekl mimo jiné na toto téma profesor Mejstřík.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.


Váš názor
 •  
  17.7.2008 21:53

  Ale pane Mejstříku..no táák.Kromě mě vás stejně nikdo nečte,takovej odborník a přitom takovej pesimista.Jste si jistej,že se někdo podle bude řídit???Já myslím,že ani vrata od vaší kanceláře ne,pane docente na výrobu fantasprognoz!!
  M
  • Mejstřík je v pohodě
   17.7.2008 22:00

   Sice jsme se se spolužačkou chichikali v zadní lavici, že vypadá jak Švejk, ale akademik je to dobrý. Nikdo nečte 100pct předpovědi z hvězd a kdo někoho takového poptává, tak s tím budoucnost zamává.Pane tajemný eM ze stínadel :)). Don donů z Bonu
   Hejkal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů