Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezidentské volby v USA vyhrál demokrat Obama

Prezidentské volby v USA vyhrál demokrat Obama

05.11.2008 8:24
Autor: 

Demokrat Barack Obama byl podle odhadů televize CNN zvolen novým americkým prezidentem. Sedmačtyřicetiletý Afroameričan Obama nastupoval do voleb jako favorit, porazil republikánského kandidáta Johna McCaina. Ten svou porážku uznal a svému vítěznému soupeři poblahopřál.

"Došli jsme na konec dlouhé cesty. Americký lid se vyslovil a vyslovil se jasně," prohlásil McCain před svými přívrženci a poblahopřál Obamovi, že "byl zvolen prezidentem země, kterou oba milujeme."

Senátor Obama zahájil vítězné tažení do Bílého domu již po půlnoci SEČ, kdy se dostal do vedení v méně důležitých státech USA. To, že se stane prvním černošským prezidentem, začalo být stále jasnější, když CNN postupně oznamovala jeho předpokládané vítězství ve čtyřech klíčových státech: v Pensylvánii, Virginii, Ohiu a na Floridě.

"Přál bych si, aby výsledek byl jiný," ujistil McCain svoje příznivce shromáždění ve Phoenixu, hlavním městě Arizony, kterou více než 20 let zastupuje v Senátu.

"Nevím, co jsme mohli udělat více, abychom vyhráli tyto volby," uvedl pravděpodobně poražený prezidentský kandidát. "Přenechám jiným, aby to posoudili," dodal a poděkoval i své kandidátce na viceprezidentku Sarah Palinové.

Obamovi poblahopřál i končící prezident George Bush: "Vydáte se po jedné z velkých cest svého života. Blahopřeji vám a užijte si to," řekl Bush Obamovi podle své mluvčí Dany Perinové.

V případě vítězství by se dvaasedmdesátiletý McCain býval stal nejstarším prezidentem zahajujícím své první funkční období.

Spolu s Obamou se dostane do Bílého domu i Joe Biden, který bude zastávat viceprezidentský post.

Demokraté navíc získají po včerejších volbách v Kongresu výraznou většinu. Posílí své šance prosadit návrhy zákonů, které jim v minulém období George Bush vetoval a naopak zrušil zákony iniciované jeho vládami. Tím spíš, že tentokrát budou mít svého člověka v Bílém domě. Barack Obama většině jejich návrhů požehná.

Američané v těchto volbách volili všechny poslance a třetinu senátorů. Dosud měli demokraté ve Sněmovně reprezentantů v poměru k republikánům většinu 235 ku 199, v Senátu 51 ku 49. Teď lze očekávat, že si ve Sněmovně polepší nejméně na 255 křesel a v Senátu na 56 až 59 křesel.

Naposledy získali demokraté většinu v obou komorách Kongresu a současně Bílý dům v roce 1994. Tehdy prezidentské volby vyhrál Bill Clinton.

Agentura Reuters předpokládá, že demokraté se v novém Kongresu budou snažit prosadit legislativu, která posílí kontrolu státu nad finančními trhy a podpoří rozpočet, jenž napumpuje do otřesené ekonomiky dalších 150 miliard dolarů. Budou patrně znovu usilovat o přijetí zákona, který stanoví časový plán stažení amerických vojáků z Iráku a podpoří normy, jež zruší daňové výhody bohatých Američanů a naopak sníží daně chudým.

Zdroj: ČTK, Reuters, MediaFax


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.08.2025
16:11Goldman Sachs: Recese je mimo zorné pole investorů, sázet proti tržnímu momentu je téměř iracionální
9:32Víkendář: Mohou datová centra poškodit ekonomiku?
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data