Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svoboda: ČEZ letos vydělá opět více než loni

Svoboda: ČEZ letos vydělá opět více než loni


ČEZ (804 CZK, 2,45%) v letošním roce opět vydělá více, než v roce předchozím, a to především díky nárůstu cen elektřiny. Uvedl to obchodní ředitel společnosti Alan Svoboda v rozhovoru pro dnešní vydání Hospodářských novin. "Většina našich obchodů s elektřinou na letošek se odehrála právě v době, kdy byly ceny na rok 2009 vyšší než ty loňské. To je důvod, proč se letos výsledek ČEZ opět zlepší," řekl Svoboda.
ČEZ již dříve zveřejnil odhad, podle kterého loni vydělal rekordní 48,6 miliardy . S jakým zlepšením výsledku ČEZ počítá letos, firma oznámí v únoru.

ČEZ zvýšil od ledna ceny za elektřinu domácnostem v průměru meziročně o 9,9 %, malí podnikatelé v průměru zaplatí o 9,4 % více. ČEZ ovšem tvrdí, že letos na prodeji elektřiny koncovým zákazníkům příliš peněz nevydělá. Firma si totiž podle Svobody stáhla obchodní marži na prakticky nulovou úroveň. Největší část zisku podle Svobody ČEZu generuje velkoobchodní trh, na kterém má společnost asi 4% podíl a na tvorbu ceny nemá vliv.

Právě na velkoobchodním trhu ČEZ prodal část vyrobeného proudu za výhodné ceny, poznamenává list. Na burze kontrakty na budoucí dodávky během roku 2008 stouply až k 90 eurům za megawatthodinu. Na začátku i na konci roku se stejné množství prodávalo za méně než 60 eur, píšou HN.

ČEZ se přitom nebojí, že by vyrobenou elektřinu kvůli jejímu nedostatku v Evropě neprodal. "Nemáme obavu, že bychom kvůli krizi museli odstavovat elektrárny. Naším limitem není schopnost prodat, ale schopnost vyrobit," řekl HN šéf firmy Martin Roman.

Co se týče nabídky zákazníkům, zafixovat si cenu na rok 2010, uvedl Svoboda, že si sám zafixoval cenu již nyní. "Mám rád jistotu, nerad riskuji. Ale většina zákazníků má čas minimálně do konce února. Ceny se teď stabilizovaly, viděli jsme silný propad z až 80 eur za megawatthodinu na dnešní hladinu kolem 58 eur. Dramatický pád už nepokračuje, ale samozřejmě nikdo dnes neví, co bude dál," řekl Svoboda HN. Dlouhodobá hladina pro elektřinu by podle něj měla být kolem 60, 70 eur, jelikož to je cena, při které se vyplatí stavět nové elektrárny.

Zdroj: Hospodářské noviny, ČTK


Váš názor
 • fixace
  5.1.2009 19:02

  tak pan Svoboda si už zafixoval cenu a jen tak mimochodem se o tom zmínil v médiích,nemá rád nejistotu tak se rozhodl tímto chytrým tahem ušetřit.HA HA HA!Jestli je to pravda a i kdyby se cena v dalším období navýšila,tak se jedná o pár stovek a při jeho platu se tomu teda musím smát.Nevěřím jim ani slovo a já mám rád zase risk a svobodu,takže se nefixuji a možná díky tomu ušetřím já pár stovek.Uvidíme!
  erko1
  • Re: fixace
   5.1.2009 19:29

   Rád bych tyto podnikatelé se státní účasti viděl opravdu podnikat, myslím že jejich životnost by se pohybovala řádově v měsících.
   Homo
   •  
    5.1.2009 21:15

    Projevy hochů z ČEZu jsou takové.......roztomilé
    Marduk
 • Dividenda
  5.1.2009 10:58

  Kolik bude letos dividenda?Odpoví někdo?
  Arnošt Patík
  • Re: Dividenda
   7.1.2009 11:21

   videl bych to tak na 50-60 czk/akcie
   MilHann
  • Re: Dividenda
   5.1.2009 11:48

   zlodějský čez každému odběrateli poslal přepychovou brožuru (asi před měsícem) a zárověň si ročně automaticky od každého připočítá 143,-kč a bez souhlasu změnil tarif na comfort(můžete tam zavolat 840 840 840 a přesvědčit se)jsou to zmrdi!!!!
   franc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba