Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pochyby ohledně dolaru rostou

Pochyby ohledně dolaru rostou

27.8.2009 18:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Ačkoliv ekonomika Spojených států vykazuje známky oživení, osud dolaru zůstává stále nejistý. Vzhledem k polevující krizi a návratu k růstu očekává mnoho analytiků jeho posílení. Rostoucí počet investorů však ohledně této měny vyjadřuje obavu. Důvodem je zejména velký objem závazků, které na sebe USA berou, aby se dostaly z recese. Claire Dissaux, ředitelka globální strategie v Millennium Global Investments, k tomu poznamenává: „Způsob, jakým byla kreditní krize uchopena, vzbudil mnoho zklamání. Ztráta vlivu dolaru je trvalá a dlouhodobá.“

Obamova administrativa zavdala v úterý další důvody k obavám ohledně dolaru, když oznámila, že kumulativní rozpočtový deficit USA dosáhne v následujících 10 letech 9 biliónů dolarů, což je o 2 bilióny více než očekávala dříve. Prezident Obama také znovu nominoval Bena Bernankeho do čela Federálního rezervního systému. Jeho snahy o záchranu ekonomiky byly chváleny, zahrnují však pumpování velkého objemu nových peněz do finančního systému.

Obavy ohledně pádu dolaru jsou dlouhodobé, narostly zejména na počátku tohoto desetiletí vlivem rostoucího zadlužení vlády a domácností financujícího cokoliv počínaje válkami a konče televizory s plochou obrazovkou. Podzimní krach na finančních trzích naznačil, že takové obavy mohou být přehnané. Po pádu Lehman Brothers Holdings Inc. investoři hromadně nakupovali vládní dluhopisy USA, protože je považovali za nejbezpečnější investici. To zvýšilo hodnotu dolaru ve srovnání s dalšími významnými měnami.

Nyní se ale významní investoři jako Warren Buffett či Pimco obávají, že vládní fiskální a monetární programy stimulace podpoří inflaci a negativně ovlivní dolar. Vysoká inflace ukrajuje ze zisku investic do dluhopisů, které poskytují pevný výnos, což snižuje jejich atraktivitu pro investory. Menší poptávka po dluhopisech Spojených států by mohla znamenat slabší dolar. Buffett se například obává toho, že politici nepodniknou razantní kroky ke snížení rostoucího čistého dluhu, který by podle některých očekávání mohl do roku 2013 dosáhnout více než 75 % roční ekonomické produkce. Namísto toho by politici mohli vysokou inflaci tolerovat, což by zmenšilo tíhu stávajícího dluhu, ale poškodilo věřitele, včetně Číny a Japonska. V tomto scénáři by investoři požadovali při poskytování půjček vládě USA mnohem vyšší úroky, což by zvýšilo náklady půjček a ztížilo financování budoucích deficitů. To v době, kdy stárnoucí populace prudce zvýší náklady sociálního zabezpečení a vládou financované zdravotní péče.

Investoři si také více zvykají na myšlenku, že země jako Čína, Rusko a Brazílie budou hrát v mezinárodních financích větší roli. Někteří z analytiků, včetně Curtise Mewbourna z Pimco, říkají, že rozvíjející se ekonomiky mají jedinečnou příležitost k využití krize pro snížení své závislosti na dolaru, který tvoří většinu jejich rezerv v zahraničních měnách.

Na počátku tohoto roku volala Čína po přechodu na nadnárodní rezervní měnu, která by nepatřila žádnému konkrétnímu státu. Analytici obecně vnímají tuto možnost za nereálnou, protože USA se své pozice nevzdají a pro novou rezervní měnu by musel existovat rozvinutý trh. Známky toho, že investoři již dolar opouštějí, ještě není vidět. Podle posledních údajů ministerstva financí nakoupily v červnu Čína a Japonsko jako největší věřitelé Spojených států dlouhodobé vládní dluhopisy USA. Čína koupila těchto cenných papírů za 26,6 miliard dolarů, což je největší zaznamenaný měsíční nákup. BNP Paribas to komentovala tak, že Spojené státy nečelí ani explozi inflace, ani krizi důvěry. Pokud vůbec dojde k oslabení pozice dolaru, dojde k němu postupně. Prudký pád by znamenal velké ztráty pro investory jako je Čína. A slabý dolar by také poškodil konkurenceschopnost na exportu závislých ekonomik Německa a Japonska. Tamní politici by pak mohli proti slabému dolaru protestovat s cílem ochránit své ekonomiky.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 • Čekání na Sorose
  28.8.2009 10:37

  A jednou přijde velký George a hodí těch 9bilionů dolarů do trhu a potvrdí proč je jeden z nejbohatších lidí na světě. Jako to udělal s britskou librou a všichni se k němu přidaj.
  začátečník
  • Re: Čekání na Sorose
   28.8.2009 10:45

   trichet a snb to nebudou stihat skupovat..
   Azb
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba