Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké banky mohou zatížit další rezervy na hypoteční dluh v rozsahu jejich letošního zisku

Americké banky mohou zatížit další rezervy na hypoteční dluh v rozsahu jejich letošního zisku

12.4.2010 16:51
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Bank of America, Well Fargo a JPMorgan Chase & Co budou muset v rámci svého hospodaření vyhradit přibližně dalších 30 miliard dolarů na krytí možných ztrát z nemovitostních úvěrů. To je částka v podstatě vyrovnávající konsensuální očekávání zisku těchto tří bank pro celý letošní rok. K takovému závěru došla ve své analýze newyorská výzkumná společnost CreditSights, jejíž odhady již v minulosti úspěšně předpověděly ztráty v bankovních bilancích, navázané na hypoteční dluh. V aktuální zprávě firma uvádí, že ztráty ze špatných hypoték ještě zdaleka nedosáhly svého konce a vrhá tak stín na nadcházející výsledkovou sezónu, kdy jako první bude zveřejňovat kvartální výsledky tento týden banka JPMorgan.

Čtyři největší americké banky podle aktiv, kterými jsou Bank of America, JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo, drží podle dat texaské Amherst Securities Group, která se zaměřuje na analýzu amerického trhu nemovitostí, přibližně 42 procent nemovitostních úvěrů.

Někteří aktéři na trhu poznamenávají, že část z další porce těchto možných ztrát by mohla být již zahrnuta ve stávajících rezervách. „Úroveň rezerv dosáhla na konci roku 2009 3,7% podílu na celkových úvěrech, což byl více než dvojnásobek dlouhodobého průměru od roku 1948,“ poznamenává Moody’s. Například analytik londýnské Barclays Jason Goldberg však uvádí, že většina bank v loňském roce budovala rezervy na špatné úvěry pomalu a tento pomalý trend s pozvolnou stabilizací selhání a daty hovořícími o zlepšující se ekonomice pokračuje i letos. Investoři mezitím od počátku roku poslali akcie amerických bank měřeno subindexem v rámci S&P 500 o dalších 11 procent výše a čtyři citované hlavní bankovní tituly jsou z pohledu růstu mezi 25 % nejlepších. Analytický tým Credit Suisse očekává, že další navyšování rezervních položek bude především otázkou druhé poloviny roku, kdy by se negativně měly projevit do poklesu zisku. Také Moody’s očekává další růst rezerv nejméně do konce roku 2010.

Podle dat Bloomberg se náklady na špatné úvěry a rostoucí rezervy přelily do ztrát amerických bank a brokerů v dosavadním rozsahu 294,6 miliard dolarů.

Bank of America má 16. dubna reportovat zisk za první čtvrtletí roku na úrovni 20 centů na akcii po ztrátě 52c/akcie ve 4Q09. Banka drží 138 miliard dolarů hypotečního dluhu. Rezervy na špatnou část těchto úvěrů se loni meziročně téměř zdvojnásobily na 10,2 mld. USD proti 5,39 mld. USD v roce 2008. Odpisy souvisejících špatných úvěrů BoA dosáhly v roce 2009 7,1 mld. USD proti 3,5 mld. USD v roce 2008. CreditSights uvádí, že pokud BoA bude nucela odepsat 40 procent z těchto úvěrů nyní klasifikovaných jako špatných, zisk poklesne na 7,4 miliardy dolarů (proti očekávaným 10,7 mld. USD).

Wells Fargo, držící 123,8 miliardy dolarů hypotečního dluhu, má dle odhadu trhu zvýšit zisk na akcii mezikvartálně více než pětinásobně na 42 c/akcie, výsledky bude publikovat 21. dubna. Rezervy hypotečních úvěrů dosahují 5,3 miliardy dolarů, odpisy špatných nemovitostních úvěrů loni dosáhly 4,6 mld. USD. Více než 2,2 procenta úvěrů je po splatnosti více než 120 dní. CreditSight odhaduje potenciální ztrátu z těchto úvěrů letos na 12,8 miliardy dolarů či 2,47 USD/akcie, což je více, než tržní odhad celoročního zisku banky pro letošek na úrovni 10,9 miliardy dolarů.

JPMorgan Chase & Co. má reportoval výsledky za 1Q10 tuto středu 14. dubna s očekávaným ziskem na akcii 0,637 USD. Šéf JPMorgan Jamie Dimon uvedl, že kvartální odpisy nemovitostních úvěrů by mohly v roce 2010 dosahovat 1,4 miliardy dolarů. To by znamenalo meziroční nárůst 19 procent proti roku 2008. Banka drží 101 miliard dolarů nemovitostního dluhu, což je číslo třetí největší v bankovním sektoru USA. Rezervy na hypoteční dluh dosáhly 13,8 mld. USD. Konsensus trhu počítá pro rok 2010 se ziskem 14,1 mld. USD po 11,7 mld. USD v roce 2009.

Z „velké čtyřky“ nejmenší portfolio hypotečního dluhu v objemu 49,4 miliardy dolarů drží Citigroup. Po splatnosti o více jak 90 dní jsou 3 procenta hypotečního dluhu. CreditSights odhaduje letošní ztrátu z tohoto balíku na 3,4 miliardy dolarů či 12 centů na akcii.

Podle odhadu newyorské Graham Fisher & Co. v rezervách bank na pokrytí nespláceného hypotečního dluhu chybí přibližně 100 až 125 miliard dolarů potřebných k profinancování skutečných selhání (nesplaceného dluhu) v příštích pěti letech. U přibližně 24 procent všech amerických majitelů domů, kteří si na jejich pořízení vzali hypotéku, hodnota domu propadla pod hodnotu hypotéky. Problém je umocněn sekundárními formami hypotečního dluhu (sekuritizace a další), navázanými na primární hypotéky. Podle šéfa Bank of America Briana Moynihana zatím 80 procent z příjemců hypoték, jejichž hodnota domu je menší než hypoteční dluh, ve splácení pokračuje. CreditSight počítá s mírou selhání, která se přelije do skutečných odpisů, na úrovni 40 procent.

Americký ministr financí Timothy Geithner vydal aktualizovaný odhad nákladů na nucenou pomoc americkému bankovnímu sektoru, který hovoří o celkových nákladech na úrovni 89 miliard amerických dolarů. Částka 89 miliard dolarů je přitom výraznou revizí poté, co v dubnu loňského roku odhadovali vládní analytici čistou ztrátu daňových poplatníků na 356 miliard USD. „Problémem“ této sumy je ovšem právě dluh dvou nejvýznamnějších hypotečních agentur – Fannie Mae a Freddie Mac. Ten je odhadován na kumulovaných 370 miliard dolarů v horizontu následujících 10 let (také zde).

(Zdroj: CreditSights, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data