Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecké nebe a holandské dudy

Řecké nebe a holandské dudy

30.04.2010 18:18

pokud se podaří vyřešit současné problémy s likviditou, klíčová zůstává otázka solventnosti Řecka – jeho dlouhodobé schopnosti dostát svým závazkům a stabilizovat svou finanční situaci. Řecko by tak mělo postupně snížit svůj rozpočtový schodek minimálně o 10-12% HDP; řecká vláda slíbila, že se tak stane, pohled do ulic ale tak povzbudivý není. Reálnost tohoto slibu můžeme posuzovat i z pohledu do minulosti – z pohledu na to, zda podobného cíle bylo někdy dosaženo.

Výbornou studií věnující se tomuto tématu je (ještě teplá) „The European experience with large fiscal adjustments“ (Alcidi Cinzia, Daniel Gros). Její závěry se dají shrnout v následujících tabulkách:

První z nich ukazuje 12 největších reforem ve fiskální oblasti zaznamenaných za posledních 30 let v EU. Konkrétně ukazuje změnu cyklicky očištěného primárního salda:

Sou ex 1

Zdroj: The European experience with large fiscal adjustments

Řecko dosáhlo úrovně dnes požadované změny již jednou, zlepšení primárního salda bylo tehdy téměř 11% HDP (předposlední sloupec) v průběhu pěti let (druhý sloupec). V Dánsku a Itálii se podařil podobný „kousek“.

Druhá tabulka ukazuje „jak na to“. V principu jsou možné dvě cesty – vyššími příjmy (tj. vyšším zdaněním, nebo vyšším růstem, generujícím vyšší daně; tato možnost ale v případě Řecka z jasných důvodů odpadá), nebo nižšími výdaji (ekonomy preferovaná cesta, protože tolik nedusí ekonomiku a v lepším případě i „čistí“ po léta nashromážděnou byrokracii a malou efektivitu). Tabulka konkrétně ukazuje, jaká část změny šla na vrub příjmům (třetí sloupec) a jaká výdajům (čtvrtý sloupec):

Sou ex 2

Zdroj: The European experience with large fiscal adjustments

V zemích Středomoří (Řecko, Portugalsko a Itálie) podle dat existuje jasná tendence k využívání vyšších příjmů s minimálními škrty na straně výdajů. Naopak na severu inklinují k značnému snížení vládních výdajů (kéž by si naši politici, kteří v sociálně smýšlejících seveřanech vidí vzor, vzali poučení i z tohoto rysu jejich chování).

Nakonec po dvou relativně optimistických tabulkách ne zrovna povzbuzující tabulka třetí. Ani přes pokles salda totiž nedochází k poklesu zadlužení. Jinak řečeno – situaci se daří stabilizovat, ale ne tam, kde bychom chtěli.

Sou ex 3

Zdroj: The European experience with large fiscal adjustments

Tabulka ukazuje, že například během 10 let reforem se dluh Belgie zvýšil o více než o 50 procentních bodů relativně k HDP. Podobný vývoj proběhl v Řecku, Portugalsku a Itálii, kde poměr dluhu na HDP pokračoval v růstu o více než 20 procentních bodů. Významné snížení bylo zaznamenáno je v Nizozemí. Kdo trochu poznal mentalitu Nizozemců, nebude tím asi překvapen. Čas jsem tam žil; ve srovnání s Řeky je to asi jako nebe a dudy.


Váš názor
 • Schovávačka
  01.05.2010 20:47

  To je teďka nějaká nová hra, že? Schovávačka, nebo chodí pešek okolo, nebo to možná vystihuje přísloví tak se dlouho chodí se džbánem....atd. Nechápu na co si všichni hrají. Řecko zbankrotuje, Portugalsko zbankrotuje, Španělsko zbankrotuje ať se to ECB a EK líbí, nebo nelíbí. Celý systém začíná fungovat jako letadlo a kdo na konci zachrání zachránce? EU by se měla přejmenovat na RVHP a v ECB by se měli začít oslovovat soudruhu a soudružko. Je to stejně všechno socialistická pakáž co umí akorát utrácet a uplácet. Celý systém hospodářského růstu na dluh vymysleli banky (nebudu říkat které, nechci rozdmýchávat antisemitismus) a sociální náčelníci prodali půlku země, aby mohli vládnout alespoň na té druhé. Ano, stejný princip - půjčíme Vám 20tis. a Vy nám vrátíte dům, v tomto případě ve velkém. Ratingová agentura zcela po právu a z velkým zpožděním oznámí světu, že investovat do Řecka rovná se sebevraždě a ejhle soudruzi z ECB hnedle dělají z agentury viníka, který přispěl a prohloubil problém, div že za všechny problémy nemůžou oni. Pamatujete před rokem....to si zase stěžovali, že ratingové agentury nadhodnocovali ratingy kouzelných balíčků potěmkinových vesnic. Chce se mi zvracet....
  DeGuise
 • Pěkná úvaha
  01.05.2010 13:31

  při stavu sociálních práv a přístupu obyvatelstva, které na tomto systému léta tylo a zvyklo si na transfúze si vcelku můžeme vsadit na to, jak to dopadne... nechci být předvolební, ale řekl bych: Inu, nevýhoda socialistického přístupu evropských elit... Jak to asi dopadne?
  Bo
 • jak na to
  30.04.2010 20:20

  možnost je jenom jedna, a to vyšším růstem... to první je legitimizovaná krádež, která se dá snad ospravedlnit jen v krajní nouzi, po relativně krátkou dobu a v podobě nějaké formy nepřímích daní... Bohužel něco takového, jako je ochrana soukromého vlastnictví, je pro sociální inženýry napříč politickým spektrem jen cosi nehmatatelně marginálního...
  First Knight
  • je to politika
   01.05.2010 18:45

   andzelina to zacvaka, vytisknou se novy prachy a pojede se dal, zajima snad nekoho kolik kdo komu bude dluzit za 100 let a kdo to zaplati?!:-) , jinak to dopadnout nemuze, jde jen o to jak dlouho vydrzi protahovat ty jednani o pomoci, nejlepe samozrejme co nejdele a rozhodnout az po volbach:-) bude to trvat dlouho, dokud se neuklidni situace ve vsech taborech a neprijde nova senzace...jako sopka, kokotczynski apod..:-) komedie de la politika..dyt je to porad stejny..
   Armus
Aktuální komentáře
27.11.2020
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  
17:13Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
17:10ČEZ, a.s.: Předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš potvrzen ve funkci
16:54ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:49Analytici Patrie: Volby v USA jsou passé. Na řadu přichází nové sektory, nahoru může jít i Praha  
14:13BNP: Levné peníze od ECB zvedají atraktivitu evropského úvěrového trhu
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu
10:44Martin Cakl: CD Projekt zažil další skvělé čtvrtletí. Příště se Cyber Punkem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CureVac NV (09/20 Q3)