Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vobruba (Orco): Hodnota aktiv zřejmě dosáhla dna v prosinci, u příjmů z pronájmu čekáme přes 100 mil. EUR ročně

Vobruba (Orco): Hodnota aktiv zřejmě dosáhla dna v prosinci, u příjmů z pronájmu čekáme přes 100 mil. EUR ročně

25.5.2010 16:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Na současných 1,1 miliardy eur vyčíslil současný dluh developerské společnosti Orco Property Group u bankovních institucí její výkonný ředitel Aleš Vobruba. Vedle tohoto dluhu obligace v nominální hodnotě 411 mil. eur navíc kapitalizují nesplacené úroky, celkový dluh tedy leží nad 1,5 miliardy eur. Orco průběžně jedná s bankami o řešení krátkodobých úvěrů buď cestou splacení prodeje bytů, nebo prodejem celého aktiva, případně prodloužením stávajících úvěrových podmínek. „Současně pracujeme ve všech směrech, naposledy v průběhu května jsme podepsali refinancování o hodnotě 40 milionů eur s Credit Agricole v Praze,“ uvedl výkonný ředitel Orca v online rozhovoru pro sever Patria Online.

Ohledně vývoje NAV, tedy čisté hodnoty aktiv, Aleš Vobruba vyslovil předpoklad, že z pohledu ohodnocení aktiv Orco v prosincovém hodnocení roku 2009 (je prováděno dvakrát ročně) dosáhlo spodního limitu s očekávaným postupným zlepšením. „V současné době sledujeme oživení trhu jak v Německu, Česku či Polsku, tak i v Moskvě. To by se mohlo projevit v příštích zlepšených hodnotách a zprostředkovaně ovlivnit také NAV firmy,“ řekl Vobruba.

Orco podle výkonného ředitele dokončilo většinu z rozestavěných projektů a jen v Praze je připraveno zahájit čtyři nové rezidenční projekty, které již získaly stavební povolení. O jejich spuštění bude rozhodnuto na základě vývoje poptávky. První stavba by dle Aleše Vobruby měla být s rokem 2012 zahájena na území Bubny Zátory v Praze. „Půjde o smíšený projekt s komerčními a residenčními plochami. Stejně tak počítáme s projekty se sociálním a veřejným využitím. Jakékoli zahájení stavby je podmíněno vyřešením současné nedobré dopravní situace a dalšími podmínkami s pozitivním vlivem,“ uvedl výkonný ředitel Orca.

Restrukturalizační plán skupiny, který byl představen na konci března, byl podle Aleše Vobruby nastaven s poměrně konzervativními předpoklady. „S ohledem na nižší splátky dluhopisů v prvních šesti letech budeme moci reinvestovat volné prostředky do projektů, z jejichž prodejů budou následně hrazeny zvláště splátky dluhopisů v roce 2019 a 2020, které představují 49 procent z celkové částky,“ řekl Vobruba s tím, že určitým nebezpečím pro naplnění plánu je realitní a hospodářský cyklus s nepředvídatelnou délkou jednotlivých fází. Záchranný plán počítá pokrytím 2 % splátek letos, 5 % v roce 2011 a dalších 5 % v roce 2012 s postupným nárůstem podílu až na 14 % v roce 2018, 20 % v roce 2019 a 29 % v roce 2020. Podle Aleše Vobruby Orco Property Group vydalo mateřskou záruku pro několik projektů v době, kdy tyto projekty neměly svůj vlastní příjem a pokud by mělo dojít k případnému nároku na mateřskou firmu a požadavku na čerpání těchto záruk, bylo by jejich splácení rozloženo rovněž na 10 let se stejným splátkovým kalendářem jako jsou obligace.

Bez zájmu nezůstala v rozhovoru proběhlá navýšení kapitálu cestou privátního úpisu akcií. Aleš Vobruba znovu zopakoval, podobně jako dříve uvedl Jean Francois Ott, že v průběhu procesu Safeguard (ochrany před věřiteli) nebylo možné získat souhlas k veřejnému úpisu schválený regulátorem trhu. „Po ukončení jednání s firmou Colony byla zahájena nová jednání s menšími investory. Tyto úpisy mohly být realizovány až po zveřejnění hospodářských výsledků za rok 2009 a zvláště pak pozitivního auditorského výroku,“ řekl Vobruba. Nevyloučil obnovení smlouvy PACEO z roku 2008 se Société Générale, která se týkala úpisu nových nezalistovaných akcií.

Vobruba upozornil na dokončení několika komerčních projektů v průběhu roku 2009, které by společně s navyšováním obsazenosti GSG portfolia v Berlíně (bývalá státní Gewerbesiedlungs-Gesellschaft mbH s přibližně 800 tisíci metry čtverečními komerčních a lehkých průmyslových ploch) mělo vést k růstu příjmů z pronájmu přes 100 milionů eur ročně. Z dokončených projektů jmenoval SkyOffice v Düsseldorfu, Palác Archa v Praze na Poříčí a nový sklad o rozloze 20 tisíc metrů čtverečních logistického parku v Moskvě. Tyto projekty dle jeho slov ještě nejsou plně obsazeny a měly by generovat dodatečné příjmy.

Přímé odpovědi Aleše Vobruby v online rozhovoru naleznete ZDE.


Váš názor
  •  
    26.5.2010 9:15

    Velká většina developerských společností stojí na totálním selhání bankovního sektoru, protože banky vytvořili nesmyslné podmínky pro financování, zejména pak pro krytí projektů vlastním kapitálem. Byla to výborná příležitost jak transferovat prémii za blbost stavebním firmám. Ani NAV ani EBITDA v těchto společnostech neukazuje na nic jiného než odpis těchto úvěrů, případně alibistické rozložení splátek na takovou dobu, kdy již daní manažeři nebudou dávno zodpovědní za daný problém. Něco bude shnilého na managementu "našich" bank. Že by motivační systém... a nebo kultura, která umožňuje stejně jako ve státním sektoru odložení problému do budoucna s vírou v lepší zítřky? ...
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)