Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Oživení české ekonomiky letos nebude rychlé a zřejmě ani plynulé, výraznější lze čekat příští rok

ČNB: Oživení české ekonomiky letos nebude rychlé a zřejmě ani plynulé, výraznější lze čekat příští rok

9.6.2010 13:29
Autor: Redakce, Patria Online

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně o 1,1 %. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím bylo zaznamenáno jeho zvýšení o 0,5 %. Vykázaný růst ekonomické aktivity je nižší proti stávající prognóze ČNB a to v meziročním vyjádření o 0,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta. Rozdíl je dán zejména přehodnocením dat za jednotlivá čtvrtletí roku 2009 ze strany ČSÚ.

Při podrobnějším pohledu na vývoj poptávkové strany ekonomiky stojí za nižším růstem HDP do značné míry menší než očekávané zlepšení čistého vývozu. „Zatímco růst vývozu zboží a služeb zaostal zhruba o 1 procentní bod za prognózou ČNB, dovoz byl oproti prognóze mírně vyšší. Zahraniční obchod tak měl sice kladný příspěvek k růstu ekonomické aktivity, ale nikoli tak výrazný, jak počítala předpověď centrální banky,“ uvádí zpráva ČNB. Oproti prognóze byl zřetelně nižší také růst spotřeby vlády, naopak směrem nahoru od predikce ČNB se odchýlila spotřeba domácností a celkové investice. „Obě tyto klíčové složky domácí poptávky sice meziročně klesaly, avšak mírnějším než prognózovaným tempem,“ uvedla ČNB.

Ačkoli byl HDP za 1. čtvrtletí 2010 pod prognózou ČNB, celkově dnes zveřejněná data potvrzují podle centrální banky, že se česká ekonomika odpoutala ode dna již v polovině loňského roku a nyní dochází k postupnému oživování ekonomické aktivity. „Toto oživování však není rychlé, a pravděpodobně nebude v průběhu letošního roku ani plynulé. Nepříznivě se na něm bude projevovat zakolísání v oživení zahraniční poptávky, odeznění vlivu některých protikrizových opatření v zahraničí (např. tzv. šrotovného) a nadále klesající spotřeba domácností v ČR v důsledku utlumeného trhu práce a dopadů úsporných rozpočtových opatření,“ uvedla ČNB. Za celý rok 2010 prognóza ČNB očekává zvýšení HDP v průměru pouze o 1,4 %. „K výraznější oživení ekonomiky dojde až v průběhu roku 2011 spolu se zrychlením zahraničního růstu a zastavením poklesu domácí poptávky,“ očekává centrální banka.

Cenová hladina podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v květnu 2010 meziročně o 1,2 %. Inflace se tak pohybuje ve spodní polovině tolerančního pásma okolo 2% cíle ČNB. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná primární dopady změn nepřímých daní, dosáhla v květnu 2010 hodnoty 0,1 %. V porovnání s aktuální prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v květnu 2010 o 0,3 % vyšší. Pro 2Q10 prognóza centrální banky předpokládala mírné zrychlení meziroční inflace, to však bylo ve skutečnosti o něco výraznější. Zmíněná odchylka skutečnosti od prognózy květnové meziroční inflace byla přitom z velké části dána již vývojem v dubnu letošního roku, uvedla ČNB. „Hlavním důvodem odchylky od prognózy byl vyšší než očekávaný růst cen pohonných hmot odrážející vývoj světových cen ropy a benzínů na evropských burzách. Vyšší oproti prognóze byl též růst regulovaných cen,“ uvádí ve zprávě ČNB. Prognóza dopadů změn nepřímých daní, cen potravin a korigované inflace bez cen pohonných hmot se podle banky naplnila. Korigovaná inflace bez pohonných hmot je v meziročním srovnání nadále výrazně záporná, a odráží tak dosavadní protiinflační působení dovozních cen a utlumené inflační tlaky z domácí ekonomiky.

„Odchylka inflace od prognózy ČNB zůstává mírná a navíc se týká omezeného okruhu položek spotřebního koše s obecně kolísavými cenami, takže celkově není prognóza zveřejněnými údaji zpochybněna. Celková inflace se podle ní bude v průběhu letošního roku dále postupně zvyšovat až mírně nad 2% cíl ČNB, který krátkodobě přesáhne mimo jiné vlivem již uskutečněných změn nepřímých daní. V roce 2011 pak inflace klesne mírně pod cíl,“ předpovídá ČNB. Měnověpolitická inflace pak má zpočátku ležet pod celkovou inflací a bude se na horizontu měnové politiky zezdola přibližovat k cíli.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)