Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zátěžové testy ČNB: Bankovní sektor zůstává odolný, kapitálová přiměřenost pod požadavek neklesne ani v extrémním scénáři

Zátěžové testy ČNB: Bankovní sektor zůstává odolný, kapitálová přiměřenost pod požadavek neklesne ani v extrémním scénáři

30.8.2010 11:19
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Výsledky zátěžových testů tuzemského bankovního sektoru dnes zveřejnila Česká národní banka. Sektor podle ní zůstává odolný vůči potenciálním negativním šokům a kapitálová vybavenost celého odvětví by zůstala nad 8% regulatorním minimem i v extrémním a velmi nepravděpodobném scénáři.

Srpnové výsledky zátěžových testů pracují s daty bank ke konci června a zaměřují se na horizont následujících dvou let. Kalkulují se dvěma scénáři, z nichž základní pracuje s prognózou ČNB a extrémní kombinuje zhoršení vývoje ekonomiky a pokles hodnoty expozic českého bankovního sektoru vůči zadluženým zemím jižní části EU.

Základní scénář“ ČNB odpovídá oficiální srpnové makroekonomické prognóze ČNB zveřejněné ve Zprávě o inflaci (III/2010). Předpokládá pozvolný růst ekonomiky, postupný růst inflace k inflačnímu cíli, mírné zhodnocování měnového kurzu a stabilitu krátkodobých úrokových sazeb s jejich pozvolným růstem od druhé poloviny roku 2011.

Extrémní scénář „Dluhová krize“ zachycuje kombinaci slabé ekonomické aktivity v ČR i v zahraničí, provázené recesí ve tvaru W se souběžným nepříznivým vývojem na finančních trzích. Obavy ohledně udržitelnosti veřejných financí v něm vyvolávají růst výnosů tuzemských vládních dluhopisů a rychlé oslabení koruny. Následkem pak je nárůst inflačních tlaků a reakce měnové politiky v podobě zvýšení krátkodobých úrokových sazeb. Mimo ČR scénář počítá s krizí na trzích vládních dluhopisů zemí jižní části EU a poklesem hodnoty expozic českého bankovního sektoru vůči zmíněným zemím o polovinu. Tento scénář ale ČNB charakterizuje jako „velmi extrémní a výrazně nepravděpodobný“.

ČNB: Parametry základního a alternativního scénáře

cnb_2
cnb_3

Pokud jde o promítnutí obou scénářů na bankovní sektor, růst podílu úvěrů v selhání (NPL) na úvěrech v sektoru nefinančních podniků i v základním scénáři je počítán do blízkosti 10 % v polovině roku 2011. U obyvatelstva je pak pro základní scénář odhadován mírný nárůst podílu NPL o zhruba 1 % ke konci letošního roku z hodnoty 4,5 % v červnu 2010. Zátěžový scénář pak zejména z důvodu slabší předpokládané ekonomické aktivity počítá s podílem NPL na podstatně vyšších úrovních. Zátěžový scénář „Dluhová krize“ počítá s vysokými ztrátami ze znehodnocení úvěrů. K tomu se přidávají nejen ztráty zapříčiněné poklesem cen držených vládních dluhopisů ČR, ale též ztráty z expozic vůči zadluženým zemím jižní části EU, uvádí ČNB.

Zatímco základní scénář očekává provozní ziskovost pro následující období zhruba na úrovni roku 2009, průběh „Dluhová krize“ započítává 30% propad. „Některé banky se tak v případě zátěžového scénáře mohou dostat do situace výsledné ztráty z hospodaření, což má okamžitý vliv na pokles regulatorního kapitálu,“ uvedla ČNB. Za účelem dorovnání kapitálové přiměřenosti všech bank se sídlem v ČR (tj. bez poboček zahraničních bank) do regulatorního minima 8 % by banky ke konci testovaného období při uvažování o naplnění tohoto extrémního scénáře pak musely navýšit regulatorní kapitál o necelých 3,5 miliardy korun, což odpovídá zhruba 0,1 procentu HDP. Z hlediska rozměru sektoru se tak jedná o nevýznamnou hodnotu. Bankovní sektor jako celek zůstává i přes poměrně vysoké úvěrové i tržní ztráty stabilní v obou makroekonomických scénářích a jeho agregovaná kapitálová přiměřenost se vždy pohybuje nad regulatorním minimem 8 %. Jedním z důvodů je i vysoká skutečná kapitálová přiměřenost bankovního sektoru jako celku, která ke konci června dosahovala téměř 15 procent.

ČNB: Vývoj kapitálové přiměřenosti v základním a zátěžovém scénáři

cnb_1

Předchozí výsledky zátěžových testů bank ČNB zveřejnila v červnu v rámci pravidelné Zprávy o finanční stabilitě. I v rámci nich banky odolaly bez zásadnějších dopadů i velmi nepříznivému vývoji.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data