Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ bude do konce roku zřejmě solárním lídrem v ČR. Projekty nakupuje draho, uvádějí HN

ČEZ bude do konce roku zřejmě solárním lídrem v ČR. Projekty nakupuje draho, uvádějí HN

13.09.2010 12:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (12:31) Tuzemská energetická společnost ČEZ nakoupila dosud šest velkých solárních projektů za celkem 10 miliard korun a pokud je uvede do provozu do konce roku, stane se sama nejsilnějším hráčem na trhu solární elektřiny v tuzemsku, referují dnešní HN. Podle deníku dává ČEZ odkupem projektů za ceny, které HN ohadují mezi 80 a 90 miliony korun na jednu MWp “vydělat” mezistupňům v podobě prostředníků, přes které se projektu dostane od jeho původního vlastníka a stavitele do ČEZu. Budou-li smlouvy naplněny, bude ČEZ na konci roku se 107 MWp lídrem trhu, uvádějí HN.

Český energetický úřad odhaduje náklady na vybudování jedné MWp mezi 50 a 60 miliony korun. Odhad HN by znamenal, že ČEZ vykupuje solární projekty s 50% prémií či ještě výše. HN přitom uvádějí zdroj, který se sám zabývá výstavbou solárních elektráren, uvádějící, že nákupem přímo od developerů lze dosáhnout nákladů kolem 73 milionů korun na MWp, tedy zhruba na polovině rozdílu mezi náklady na výstavbu zdroje a nákupní cenou ČEZ přes prostředníky.

„ČEZ od počátku upozorňoval, že solární energetika je problém, vždycky jsme byli proti ní. Říkali jsme - Zastavme solární šílenství, je to nesmysl. Jenomže když už někdo pro svůj projekt vyjme půdu ze zemědělského fondu, získá územní rozhodnutí, stavební povolení, smlouvu o připojení, pak je jasné, že jeho elektrárna stejně vznikne. A v tom případě je lepší, když zisky z jejího provozu budou končit u českého státu, a to třeba i prostřednictvím firmy ČEZ, než aby končily v zahraničí u nějakého německého či britského investičního fondu,” uvedl v dřívějším rozhovoru šéf ČEZu Martin Roman.

Na přelomu loňského a letošního roku ČEZ koupil projekt solární elektrárny u Ševětína v jižních Čechách s výkonem 30 MWp realizovaný Lumen Energy. Prodejcem dle HN byl pražská advokát Norbert Ostrčil. Také za FVE Vranovská Ves s výkonem 16 MWp, kterou získal ČEZ letos v červenci, stojí advokátka – Lenka Vislocká. “Otázkou je, kdo stojí za advokáty,” poznamenává deník HN. V dubnu ČEZ koupil menší projekt o výkonu 2,4 MWp FVE Buštěhrad od firmy Zenit, za dalšími třemi projekty eEnergy (Pánov I, Ralsko Kuřivody a Ralsko o souhrnném výkonu přes 50 MWp) stojí Martin Shenar.

“Kdybychom ty investice nerealizovali my, připravené projekty stejně koupí někdo jiný,“ opakuje šéf ČEZu postoj k solární energetice a také ke vlastním investicích firmy do těchto projektů. Mluvčí ČEZu bližší podrobnosti sdělit odmítla s tím, že nemůže zveřejňovat podrobnosti uzavřených smluv firmy. “Měli jsme připraveny vlastní projekty v nevyužitých areálech uhelných elektráren,” upozornila mluvčí ČEZ. Takovým příkladem je rozsáhlý projekt elektrárny Chvaletice. “Projekty jsme ale zastavili, abychom nepodporovali zlatokopecký boom. Nakupujeme projekty, které mají všechna povolení a o které soutěžíme i se zahraničními investory,” uvádí mluvčí ČEZu. Zdroje z oboru ale kritizují cenu, za kterou jsou projekty nakupovány a také podmínky těchto nákupů. “Na ty nejsou vypisována transpatentní výběrová řízení, snadno se k ziskům dostanou spřátelené osoby,” citují HN svůj zdroj.

Podle dat ERÚ bylo na počátku září v ČR již přes 10 tisíc připojených zdrojů s bezmála 700 MWp solární kapacity. Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů pro příští rok ERÚ odhaduje na 30 miliard korun.

V nedělních otázkách Václava Moravce šéf Strany zelených Ondřel Liška uvedl, že za zdražování energie může ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Energetický regulační úřad (ERÚ) a elektrárenská společnost ČEZ. „Obnovitelné zdroje způsobí v příštím roce zvýšení cen energií nejvýše o sedm až osm procent,“ řekl Liška. Prognóza ČEZu, která předpovídá zdražení elektřiny až o 22 procent, je podle Lišky nevysvětlitelná. „Hlavním viníkem tohoto nárůstu cen energie je ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad, které nekonaly tak jak měly. Tento problém měli i v Německu před několika lety, ale tam státní správa nezaspala a reagovala včas. Na třetím místě je to ČEZ,“ uvedl Liška s tím, že úřady podle něj nezabánily živelnému rozvoji státem podporované fotovoltaiky. ČEZ se navíc podle Lišky snaží útoky na fotovoltaiku zakrýt skutečné důvody zdražení elektřiny.

Obchodní ředitel společnosti ČEZ Alan Svoboda ale odmítl, že by prognóza ČEZu byla účelová. „Rádi bychom se mýlili, ale realita je blíže našim prognózám. Velmi pravděpodobně bude konečné číslo (instalovaný výkon fotovoltaických elektráren dokončených v roce 2010 - poz. red.) někde kolem 1500 až 1800 megawatt, v krajním případě až 2000 megawatt,“ dodal Svoboda. ČEZ navíc podle Svobody většinu svých fotovoltaických projektů zastavil. Podle Svobody se za rok v České republice postaví tolik solárních elektráren, že jejich podpora přijde v následujících 20 letech spotřebitele elektřiny na 40 miliard ročně.

„Naše investice do projektů fotovoltaických elektráren před dokončením jsou marginální v porovnání s investicemi do konvenčních zdrojů. Náš podíl na celkové instalované kapacitě se bude pohybovat maximálně v jednotkách procent,“ upozornil Svoboda na poměr investic vůči klíčovým zdrojům ČEZu.

ČEZ chce dle svých slov v oblasti ekologické výroby elektřiny hlavně využívat svá stávající zařízení, u kterých je možné dosáhnout ekologičtější výroby elektřiny. To se týká například spoluspalování biomasy, či podpory dálkového teplárenství. Chce také využívat a podporovat geotermální energii, tepelná čerpadla či rozvoj nových technologií, například elektromobilů.

(Zdroj: HN, ERÚ, Bloomberg, mediafax)


Váš názor
  •  
    13.09.2010 13:15

    Takže těch chobotnic je víc, tahle je zelená.
    Homo
Aktuální komentáře
26.04.2024
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university