Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dudley (Fed New York): Výhled na nezaměstnanost a inflaci je neakceptovatelný, Fed má jasný mandát k další stimulaci

Dudley (Fed New York): Výhled na nezaměstnanost a inflaci je neakceptovatelný, Fed má jasný mandát k další stimulaci

01.10.2010 17:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Výhled na další vývoj americké nezaměstnanosti při inflačních očekáváních dává Fedu jasnou opci k zavedení dalších stimulačních opatření. Uvedl to prezident Fedu pro oblast New Yorku William Dudley. Po včerejším vyjádření šéfa celého Fedu Bena Bernankeho, který uvedl, že v situaci, kdy se nezaměstnanost stále drží vysoko u desetiprocentní míry, má Fed povinnost pomoci americké ekonomice, je to další silný hlas předznamenávající brzké stimulační opatření Fedu. „Máme nástroje, jak podpořit ekonomiku za ospravedlnitelných nákladů. Další podpora ze strany Fedu by měla být zajištěna do té doby, dokud se výrazně nezlepší dlouhodobé výhledy jak pro nezaměstnanost tak pro inflaci,“ uvedl. Dudley je viceprezidentem FOMC amerického Fedu, který rozhoduje o nastavení měnové politiky. Jeho nejbližší zasedání je plánováno na 2. až 3. listopadu 2010 a tyto dva velmi silné hlasy (šéfa Fedu a víceprezidenta FOMC) zvyšují pravděpodobnost dalšího uvolnění měnových podmínek již na tomto zasedání. „Snížení dlouhodobých úrokových sazeb znovuobnovením odkupu vládních cenných papírů a hypotečního dluhu by měly významný dopad na podporu ekonomiky v podobě podpory cen domů, podpory cen akcií, zlepšení situace na trhu domů a refinancování hypoték a v neposlední řadě ve zlevnění kapitálu pro podniky,“ říká v křišťálově jasném vzkazu šéf newyorského Fedu Dudley.

„Za neakceptovatelný považuji stávající časový odhad návratu nezaměstnanosti i inface na hodnoty, které jsou v souladu s mandátem Fedu,“ uvedl Dudley s tím, že časový rámec nápravy je hlavní obavou Fed. Dudley neočekává, že by americká ekonomika upadla zpět do recese a ze stávajícího tempa méně jak 2% tempa růstu HDP očekává pozvolnou akceleraci. „Čím déle potrvá tato situace, kdy je americká ekonomika v kleštích ochabování a desinflačních tlaků, tím vyšší je pravděpodobnost, že tím dále bude v budoucnu k cílům Fed a blíže k reálné deflaci,“ uvedl šéf newyorského Fedu. Případné budoucí riziko růstu inflačních očekávání při zavedení odkupu aktiv může podle Dudleyho směrovat buď jasný a čitelný plán exitu skrze nástroje typu termínovaných depozit. Alternativně by mohl Fed přistoupit k explicitnímu inflačnímu cíli a následně, pokud ceny porostou příliš pomalu, přistoupit k přestřelení stanoveného cíle v budoucích letech.

FOMC amerického Fedu po zasedání 21. září uvedl, že je připraven uvolnit měnovou politiku, pokud to bude potřeba pro podporu růstu americké ekonomiky a naplnění mandátu v podobě stabilní cenové hladiny a plné zaměstnanosti. Včerejší data ministerstva obchodu potvrdila, že americká ekonomika zvolnila anualizované tempo růstu produktu ve 2Q10 na 1,7 % (po revizi z 1,6 %) proti 3,7% růstu v prvních třech měsících roku. Dnešní makrodata poskytla opět ne negativní, avšak přesto smíšený obrázek. Osobní spotřeba rostla v srpnu 0,5% tempem proti očekávaným 0,3 %, osobní výdaje pak 0,4% proti očekávaným 0,3 %. Jádrový index osobní spotřeby pak zcela v souladu s očekáváním v srpnu posílil o 0,1 % meziměsíčně a 1,4 % meziročně. Lepší než očekávaný údaj nabídl v 15:55 našeho času index spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan, který v září vzrostl na 68,2 bodu z 66,6 bodů v srpnu při očekávaném jen velmi mírném růstu na 67,0 bodu. Na lepší údaj „namlsané“ investory však vzápětí vrátil ke klidu zcela inline údaj o aktivitě ve zpracovatelském sektoru, kde index ISM v září zhruba v souladu s očekáváním klesl na 54,4 bodu z 56,3 bodu v srpnu (konsensem odhadovaný pokles na 54,5 b.).

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data