Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSOB ve 9M zvýšila zisk o 12 procent díky poklesu nákladů na riziko a vyšším výnosům

ČSOB ve 9M zvýšila zisk o 12 procent díky poklesu nákladů na riziko a vyšším výnosům

10.11.2010 14:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Československá obchodní banka dosáhla za první tři kvartály 2010 nárůstu čistého zisku o 12 procent meziročně na 10,249 mld. . Lepší Porovnání na srovnatelné bázi poskytuje udržitelný čistý zisk, který je očištěn o mimořádné vlivy, ten za toto období dosáhl 9,814 mld. , což představuje 16% meziroční růst. Růst ziskovosti byl tažen zejména příznivým vývojem nákladů na riziko (především úvěrové riziko), které se meziročně snížily o 1,2 mld. , a růstem udržitelného provozního zisku o 0,2 mld. na pozadí rostoucího příjmu z úroků, píše se v dnešní zprávě banky.

"Po nedávné krizi se mění preference klientů, hlavně co se týká struktury jejich úspor. Z našich výsledků je zřejmé, že na tyto změny dokážeme reagovat adekvátní nabídkou produktů a služeb. Zároveň se nám nadále daří držet náklady na úvěrové riziko na velmi dobré úrovni v konkurenčním srovnání,“ komentoval hospodaření banky Pavel Kavánek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB.

Udržitelný provozní zisk ČSOB meziročně vzrostl o 1 %. Udržitelné provozní výnosy vzrostly meziročně o 4 %, k tomu nejvýrazněji přispěl meziroční 7% růst čistého úrokového výnosu tažený hypotékami, úvěry ze stavebního spoření a rostoucím objemem depozit. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně snížil o 2 %. Důvodem bylo zvýšení sazby pojištění vkladů z 10 bazických bodů na 16 bazických bodů, který se ve výkazu zisků a ztrát promítá od začátku 3. čtvrtletí 2010. Pokles v položce ostatní provozní výnosy je výsledkem prodeje zbývajícího podílu ve slovenské ČSOB skupině KBC koncem roku 2009, což způsobilo výrazně nižší příjem z dividend.

Celkový objem úvěrů podle ČSOB meziročně klesl o 3 % na 404,2 mld. , přičemž v posledních třech čtvrtletích je stabilní. Úvěry na bydlení a spotřebitelské úvěry pokračovaly v růstu, zatímco korporátní úvěry a úvěry malým a středním podnikům se meziročně snížily. Úvěry malým a středním podnikům klesly o 7 % na 65,2 mld. . Pokles byl větší u krátkodobých úvěrů (meziročně -9 %) než u dlouhodobých (meziročně -5 %). Spotřebitelské úvěry rostly meziročně 1% tempem na 17,9 mld. a leasing poklesl o 20 % na 24,2 mld. . Objem korporátních úvěrů se meziročně snížil o 21 % na 73,2 mld. , za čímž stojí jak pokračující obezřetný přístupu k riziku na straně skupiny ČSOB, tak klesající poptávka po korporátním financování. Pokles objemu korporátních úvěrů se ve 3. čtvrtletí výrazně zpomalil, píše se v dnešní zprávě banky.

Podobně jako u ostatních bank došlo k dalšímu nárůstu objemu špatných úvěrů i u ČSOB. Podíl úvěrů po splatnosti (tj. více než 90 dnů po splatnosti) ke konci třetího kvartálu činil 4,16 % hrubého objemu úvěrů, což implikuje meziroční zhoršení o jeden procentní bod. Anualizovaný podíl nákladů na úvěrové riziko za devět měsíců roku 2010 činil 0,83 % oproti 1,06 % za stejné období loňského roku.

Konsolidovaná kapitálová přiměřenost skupiny ČSOB dosáhla ke konci září hodnoty 17,82 % oproti 14,98 % ke konci loňského roku. Likvidita skupiny ČSOB se dále zvýšila, když se poměr úvěrů ke vkladům meziročně snížil ze 73,8 % k 31. 9. 2009 na 70,0 % k 30. 9. 2010.

Celková expozice ČSOB vůči státům jižní Evropy a Irska k 9. 11. 2010 jsou 7,02 mld. , z čehož na Řecko připadá 3,65 mld. . Všechny státní dluhopisy lze uplatnit jako zástavu u ECB.

(Zdroj: ČSOB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů