Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Identita tajemného kupce obrovského množství mědi je prozrazena, komodita přesto dále láme rekordy

Identita tajemného kupce obrovského množství mědi je prozrazena, komodita přesto dále láme rekordy

7.12.2010 15:28, aktualizováno: 7.12. 16:51

Aktualizováno

Londýnská burza kovů (LME) v minulém týdnu oznámila, že jediný kupec skoupil v poslední době 50 – 80 procent celkového objemu mědi, který byl v držení burzy. Na burze tak v poslední době často zaznívala otázka, vysává z trhu více než polovinu oficiálních londýnských zásob mědi, čímž rozdmýchává obavy o nedostatečné dodávky jednoho z nejpoužívanějších průmyslových kovů. Dnes je již odpověď s největší pravděpodobností známá. Londýnský deník Daily Telegraph dnes s odvoláním na informované zdroje oznámil, že tajemným kupcem je banka JPMorgan.

Podle informací deníku celkový objem tohoto ušlechtilého kovu získaný bankou JPMorgan přesahuje 175 tisíc tun, což je spíše u dolní hranice burzou poskytnutého rozmezí a americký bankovní dům navíc většinu komodit nakoupil na příkaz klientů a celý objem mědi tak nedrží. O tom, že držení významných pozic na komoditních trzích v současnosti není v tuto dobu nic neobvyklého svědčí fakt, že Londýnská burza kovů v minulém týdnu oznámila, že jediný obchodník držel majoritu jejích zásob také v případě niklu a hliníku.

Trh by tyto informace mohl brát jako jisté uklidnění situace, jelikož se nepotvrzují domněnky, že by kupec mohl chtít strategickými zásobami držet celý trh v šachu. Měď přesto ani dnes nepolevuje v růstu, když se tříměsíčním termínovém kontraktu dopoledne více než 2,5% růstem přehoupl přes psychologickou hranici 9 000 dolarů za tunu a nechal za sebou dosavadní rekord 8966 dolarů z 11. listopadu.

Vývoj ceny 3M kontraktu mědi za poslední 3 roky (do včerejšího závěru)

měď 3Y.jpg

zdroj: LME

Průmyslové kovy v čele s mědí v současnosti rostou ruku v ruce s vyhlídkami na růst poptávky v příštím roce při napjaté situaci na straně nabídky. Současné úrovně podle informací agentury Bloomberg navíc odrážejí očekávání trhu, že vlády na celém světě budou dále stimulovat ekonomický růst, což podpoří vzedmutí cenové hladiny a nahlodá hodnotu národních měn.

„Inflace vyvolává strach a komodity jsou skvělým místem na zaparkování vašich peněz, pokud hledáte alternativu k investicím na devizových trzích,“ vysvětlil současnou oblibu této kategorie aktiv Ding Ke, trader čínské společnosti Guohai Liangshi Futures Co. Kovu navíc podle obchodníkových slov v nedávné době pomáhaly k růstu vyhlídky možných nedostatečných dodávek.

Měď již za poslední týden získala šest procent a zaznamenala tak nejvyšší týdenní přírůstek od července. Vedle vesměs příznivých zpráv z ekonomiky a výše popsaných obav ji podle ČTK podporovala stávka v obřím chilském dole Collahuasi.

V rámci bilance za letošní rok m od počátku roku získala přes 20 procent, zatímco z ostatních průmyslových kovů zpevnil například nikl téměř o 30 procent a cín dokonce o 50 procent. Bez větších změn zatím za letošek zůstává hliník, zatímco zinek dokonce ztrácí. Cena zlata letos získala asi 30 procent a dnes vystoupila na nový rekord 1428 dolarů za troyskou unci. Cena stříbra se během včerejšího obchodování na světových trzích poprvé od roku 1980 dostala nad 30 dolarů za troyskou unci, aktuálně se obchoduje nad hladinou 30,50 dolarů za unci.

(Zdroj: Daily Telegraph, WSJ, Bloomberg, LME)


Váš názor
  • Tak Jenkyové to světu nandali
    7.12.2010 18:41

    Nechápu jak může někdo s pseudo /natištěnými/Bernnankeho dolary udělat takový výkup a všichni makleři a vlady jsou v pohodě.Možná blbnu ,ale košer se mi to nezdá.J.P.Morgan teď Obamovi donesou splátku a budou zase hepy.
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university