Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kurvítkonomie

Kurvítkonomie

28.02.2011 18:14

HN nedávno přinesly hezký text o takových zvláštních součástkách, které jsou zabudovány ve většině strojků, přístrojů a zařízení. Jeho autor, Lubomír Lízal, píše: „Je nade vší pochybnost, že každý výrobek obsahuje takzvané "kurvítko" (za tento zcela výstižný výraz bych rád poděkoval Neviditelnému psu Ondřeje Neffa), tedy skrytou, často i neviditelnou součástku, která si hlídá, zda máte účtenku nebo nevypršela záruční doba. A pak spustí.“

To, co máme přímo před očima, je nejméně vidět a existence kurvítek je toho důkazem. Proč se ale domnívat, že existují jen v oblasti mechanicko-elektrotechnické. Jasně patrné jsou přece i v ekonomice a ekonomii. Součástí té druhé je totiž tzv. normativní ekonomie – ta se zabývá tím „jaký svět je“ a následně i tím, „co by se s ním mělo dělat“. Jinak řečeno, jejím cílem je “mít aktivní úlohu ve vývoji lidské společnosti“. Dejme nyní stranou hodnocení toho, jaký je celkový efekt této snahy. To, jak často se dostává do problémů, jednoznačně naznačuje přítomnost kurvítek i v této oblasti. A to natolik intenzivní, že navrhuji ji přejmenovat na kurvítkonomii.

Dovolím si krátce prezentovat jakýsi seznam top normativně-ekonomických kurvítek. Společné mají jedno – spustí se vždy, když nejvíce potřebujeme, aby naše aktivní politika fungovala:

K: top 6

Právě ve chvíli, kdy se někdy v šedesátých letech začalo potvrzovat, že skutečně existuje možnost „měnit“ vyšší inflaci za nižší nezaměstnanost a naopak, začalo fungovat kurvítko inflačních očekávání K-IO. To spolehlivě posouvalo Phillipsovu křivku doprava a tuto mechaniku zadrhlo.

Právě ve chvíli, kdy se centrálním bankéřům začalo zdát, že dovedou zkrotit inflaci a směrovat ekonomiku k velkým a konzumním tišinám, spustilo se v druhé polovině devadesátých let kurvítko akciových bublin K-AB. Když jsme si na něj začali dávat trochu pozor, spustilo se po přelomu tisíciletí kurvítko bublin nemovitostí K-BN. A nyní se zdá, že se od roku 2007 již podruhé zapnulo kurvítko cen komodit K-CK. Cesta k oněm tišinám je tak stále značně nejistá.

Zajímavě také funguje tzv. spreadové kurvítko K-S. Jeho funkce byla dobře patrná skoro pokaždé, když byl v Evropě schválen nějaký záchranný plán a rizikové spready zadlužených zemí vzrostly tak akorát na to, aby tento plán učinily nefunkčním. Podobné kurvítko často funguje při snaze o deficity tažené vypoptá(v)kování se z recesí.

Ale asi nejzajímavější je tzv. příliš velké na to, aby padly kurvítko K-PV. Jeho existence a fungování je evidentní: Ač si jsme jasně vědomi toho, že v centru problémů světové ekonomiky byla a je velikost finančních institucí a jejich vliv na celý systém, po všech veletočích, pomocích, intervencích, změnách regulace atd. jsou tyto firmy ještě větší.

Následující směsice obrázků dokumentuje fungování uvedených K. První graf ukazuje zmíněný posun Phillipsovy křivky, následuje dot.com bublina, bublina na nemovitostech v USA, současný růst cen komodit, CDS vybraných zemí a konečně to nejlepší - velikost aktiv čtyř největších bank v USA jako podíl na HDP:


kurvítka1

Mimochodem, smůlu na kurvítka má zejména pan Bernanke, kterému se nejdříve spustilo K-BN, nyní mu běží K-CK a K-PV a hrozí spuštění K-S.


A jedno K z financí ...

Existence kurvítek je pak patrná i ve financích – i zde bychom mohli vydělit „normativní finance“, které nejenže popisují, ale i radí. Asi nejvýznamnějším K je následující:

Teorie portfolia hezky ukazuje, jak diverzifikací omezíme riziko a zvýšíme, či alespoň zachováme očekávané výnosy. Diverzifikační kurvítko K-D se ale zapne téměř bez výjimky vždy, když potřebujeme, aby toto doporučení k diverzifikaci fungovalo – tj. během oslabení, či pádu trhů, při krizích, panikách, atd. K-D totiž způsobí to, že korelace, na základě kterých jsme v dobrých časech portfolio budovali, se v časech, kdy je potřebujeme, zhroutí. Samozřejmě, že K-D se objevilo až ve chvíli, kdy teorie portfolia mezi investory již dostatečně zakořenila (skončila její záruční lhůta) – viz následující graf, z kterého je patrný přelom v chování korelací po roce 2000:

kurvítka2
Zdroj: Kirk Chisholm & Joseph W. Chase


Jsem pro kurvítka

Samozřejmě, že na každý jeden výše uvedený zádrhel máme nějaké konkrétní vysvětlení. Není to ale příliš velká náhoda, že se vždy něco objeví? A platí dobré pravidlo, že nejjednodušší vysvětlení je vždy to nejpravděpodobnější. Jsem pro kurvítka.


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  01.03.2011 12:56

  Možná by se to nechalo pojmenovat jednodušeji... Lidská nenasytnost!!! :-)
  Dave
 •  
  01.03.2011 8:48

  Moc hezky napsané. Myslím si ovšem, že netřeba vymýšlet novou terminologii. Vždyť alespoň u většiny zde popsaného se dá aplikovat legendární Murphyho zákon: "Až na Tebe dojde řada, tak se změní pravidla".
  DeGuise
 •  
  28.02.2011 21:26

  Roztomilé. Zbývá jen určit, jsou-li tato kurvítka povahy exogenní či endogenní. Jakožto přítelkyně konspiračních teorií jsem pro první možnost ;-)
  Kalka.
  •  
   01.03.2011 13:27

   tzv. Autority - systém centrálního bankovnictví ruku v ruce s těmi, "kteří ví lépe (než my) co je pro nás dobré" (resp. v tomto duchu jednají)... a z pozadí jsou živeni těmi, kterým tento systém vyhovuje...
   First Knight
 • Už to prasklo...
  28.02.2011 20:28

  A kurva! Já, že pořád neprodělávám, když už ničemu nerozumím....
  kabek
 •  
  28.02.2011 19:00

  Moc hezké, jen mě napadá, že na rozdíl od USA v ČR kurvítka posledních pár let nepotřebujeme. Tady jsou totiž jimi přímo sami naši "nejlepší ekonomové" - od vyhaněčů zahraničních investorů až po současné "škrtače" a "ladiče" daní...
  • Móóóoć dobrý článek
   28.02.2011 19:12

   Věšechny výrobky koupené po roce 2000 mají dokonce více kurvítek.Určitě nemají jen jedno.Největší kurvítka u pc jsou kondenzátory na základní desce.U LCD monitorů je největší kurvítko zdroj podsvícení.Dokonce i Superb má hned několik kurvítek hned od výroby:)Dokonce v běžných potravinách je největší kurvítko nadměrný obsah soli.Jak vysvětlit výrobcům,aby do toho necpali tolik kurvítkovací soli.Aby nám nerostl tlak.
   ?
   • Re: Móóóoć dobrý článek
    01.03.2011 9:27

    V poslední době se mi zdá že všechny kurvítka výrobci nastavili tak aby se spustila přesně po vypršení záruční doby, před tím se spouštěla později, někdy vůbec :-)
    modrymax
Aktuální komentáře
20.08.2019
22:03Americké akcie při úterku ztrácely
18:04Summary: Vlažné výsledky Home Depot
17:46Americký trh by měl vynášet 7,2 %, Karibik, či Afrika nad 20 %
17:25Akciím nálada nevydržela, výnosy zvýraznily pokles. Euro se však zvedá  
16:38Italský premiér Conte ohlásil demisi a konec své vlády
15:57Jakub Brukner: Pokles ceny akcií českých bank vidím jako příležitost
14:06Mobius: Kupujte zlato za každou cenu
12:36WoCS: Záporné sazby u hypoték a daň za bohatství moderní společnosti
11:08Výroba aut v ČR do července vzrostla o 1,4 procenta
10:56Pictet: Německo budí obavy v ECB, ta bude reagovat
10:20Trumpův tlak na Fed už trhy nerozhází a další impulsy chybějí. Akcie a dluhopisy i tak rostou  
9:21Apple si nachystal 6 miliard dolarů na obsah nové Apple TV+. Vyzve Disney+
9:08Rozbřesk: Inflace dodává ECB argument k akci
8:59Asie byla díky obchodním signálům v mírném plusu, evropské burzy ale ráno mohou tápat  
8:38Trump vyzval Fed ke snížení úroků a obvinil Google z manipulace
8:38Šmarda se vzdal nominace na ministra kultury. Zeman dnes přijme Bartoše, Výborného a premiéra Babiše
5:52The Economist: Z průmyslově vyspělé země kvůli špatné vládě do bídy a utrpení
19.08.2019
22:01Americké akcie zahájily týden růstem, Nasdaq +1,4 %
17:43Proč jsou americké trhy podle mne hodně našponované
17:02Pomoc dostává reálné obrysy a drží na trzích pozitivní náladu. Eurodolar se však nehýbe  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Home Depot Inc/The (07/19 Q2, Bef-mkt)
  Pandora A/S (06/19 Q2)
  Seadrill Ltd (06/19 Q2, Bef-mkt)
  8:00DE - PPI, y/y
  11:00EMU - Stavební výroba, y/y
  12:45Medtronic PLC (07/19 Q1)
  14:00Kohl's Corp (07/19 Q2)