Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská centrální banka: Růst komodit je výsledkem uvolněné měnové politiky, ne poptávky. Může vyvolat další bubliny

Japonská centrální banka: Růst komodit je výsledkem uvolněné měnové politiky, ne poptávky. Může vyvolat další bubliny

4.3.2011 14:51
Autor: ČTK

Nynější růst světových cen komodit už nelze zdůvodnit rostoucí poptávkou a je to spíše o výsledek chování investorů podporovaného zčásti uvolněnou měnovou politikou ve světě. Uvádí se to v dnešní zprávě japonské centrální banky. Zpráva upozorňuje, že tento trend může vyústit v další nebezpečné bubliny nadhodnocených aktiv, které mohou stejně jako v roce 2008 narušit globální ekonomiku.

Investoři mají díky rekordně nízkým úrokovým sazbám a dostatku peněžní likvidity od centrálních bank k dispozici ohromné objemy peněz pro své investice. Stále více tak vedle akcií a dluhopisů investují i do komodit, což se odráží v silné podobnosti vývoje cen komodit a akcií, uvedla Bank of Japan (BOJ). Tím výrazně zvyšují ceny energie, průmyslových surovin a potravin, což má ovšem na rozdíl od růstu cen akcií a dluhopisů silně negativní dopad na světovou ekonomiku.

BOJ upozornila, že další vzestup cen komodit v důsledku chování investorů ohrožuje růst světové ekonomiky. Bylo by tak podle ní žádoucí, kdyby se reálné úrokové sazby ve světě, tedy krátkodobé sazby centrálních bank minus inflace, z nynějších vesměs záporných úrovní zvýšily. To podle BOJ platí i pro rozvíjející se ekonomiky, kde tempo přitvrzování měnové politiky od konce roku 2009 zaostává za růstem inflace.

"Pokud bude zachována uvolněná měnová politika, může to vést ke zvýšené pravděpodobnosti vytváření bubliny, což bude investory dál podněcovat k vyhledávání vyšších výnosů a zesilovat jejich chuť na rizikové investice," píše se ve zprávě podle agentury Reuters.

Investory bude ke kontraproduktivnímu chování zřejmě podobně jako v roce 2008 podněcovat zejména americká centrální banka. Ta se na rozdíl od Evropské centrální banky nijak nechystá k protiinflačnímu zvýšení úroků a naopak dál stimuluje domácí ekonomiku uvolňováním dodatečných peněz. ECB už naopak ve čtvrtek signalizovala, že proti rostoucí inflaci vedené růstem cen komodit zasáhne zřejmě už v dubnu zvýšením úroků.

Od loňska výrazně rostou světové ceny potravin, jejichž globální index letos překonává maxima z roku 2008. Ceny ropy se v posledních týdnech s podporou protivládních nepokojů v severní Africe a na Blízkém východě vyhouply na maxima za dva a půl roku, otázkou však je, zda se po uklidnění situace v oblasti vrátí na předchozí hodnoty. 


Váš názor
  •  
    4.3.2011 14:55

    To podle me vedi vsichni, kdyby se vice tlacilo na Amiky, mozna aspon investori znejisti, takhle je to proste mrzute :-(
    Situs
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data