Málokterou firmu v komoditním odvětví obestírá tak mystický a neproniknutelný závoj tajemství jako švýcarskou Glencore, těžaře a obchodníka v jedné osobě. Nyní, po měsících náznaků a spekulací, bude alespoň část kouzelného pláštíku poodhalena. V polovině dubna totiž vedení společnosti ohlásilo plány na kotaci až 20 % akcií na burzách v Londýně a Hong Kongu. Duální IPO by mělo vynést až 11 mld. USD, čímž by se zařadilo po bok největších úpisů v historii.
Glencore předchází pověst chytrého tradera, který je vždy na té správně straně každé transakce. Zlé hlasy v řadách konkurence, které tvrdí, že úspěch firmy má co dočinění s neprůhlednými praktikami, s největší pravděpodobností jenom přehání. Nicméně společnost, jež se až dosud příliš velkou otevřeností nepyšnila, si po IPO bude muset zvyknout na mnohem větší míru dotěrnosti potenciálních investorů.
Přední otázkou je hodnota Glencore. Konvertibilní dluhopisy vydané v prosinci 2009 ji stanovily na 35 mld. USD. Od té doby se však ceny komodit dostaly do úplně jiných dimenzí, z čehož bude profitovat celé portfolio společnosti, zahrnující obří uhelný důl Prodeco v Kolumbii, farmy, plantáže i obilní sila. Největším klenotem ve firemní sbírce je 34,5% podíl ve všestranném těžaři , jehož cena činí zhruba 24 mld. USD. Glencore dále disponuje 8,8 % v ruském gigantu RusAl, největším světovém výrobci hliníku, jehož akcie jsou také kotované na řadě burz. Ohodnotit obchodní byznys Glencore už bude o dost těžší. Žádný z konkurentů nemá podobně globální přítomnost a neobchoduje s tolika komoditami, což stěžuje srovnávání. Nejaktuálnější odhady kalkulují s celkovou hodnotou kolem 60 mld. USD. Společnost vloni utržila 145 mld. USD, z čehož jí na čistém zisku zbylo 3,8 mld. USD.
Spory panují kolem otázky, jestli je spojení obchodního byznysu s vlastní těžbou při oceňování společnosti důvodem pro prémii, či diskont. První variantu podporují argumenty, podle nichž informace z 50 kanceláří po celém světě firmě pomáhají vyjednat nejvýhodnější ceny pro vytěžené, či vypěstované komodity a také včas registrovat vhodné investiční příležitosti. Skeptici namítají, že lišáctví a čuch na správné obchody se do těžebního byznysu, posedlého přísným řízením nákladů a tvorbou cash flow, příliš nehodí.
A tak či onak, primární úpis společnosti poskytne prostředky na další expanzi. Nejnápadnějším kandidátem se v takovém případě jeví , již Glencore označuje za „sesterskou společnost“ a sloučení (pravděpodobně přes směnu akcií) považuje za téměř hotovou věc. Vedení Xstraty ale toto nadšení nesdílí. Za poslední léta si těžař vytvořil diverzifikované a vyvážené portfolio s jasnou strategií silného organického růstu. Aktiva Glencore sice zahrnují perly, ale celkově působí jako mišmaš.
Spojením by duo získalo potenciál soupeřit s giganty oboru typu a i se státními korporacemi z Číny a Indie. Trh největších transakcí je ale přeplněnější než střední liga menších dolů, na kterou byly obě společnosti dosud zvyklé, varuje před přílišným optimismem týdeník The Economist.
(Zdroj: The Economist)