Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodníci s komoditami se stávají středem pozornosti, když dopady války na Ukrajině odkrývají další hrozby

Obchodníci s komoditami se stávají středem pozornosti, když dopady války na Ukrajině odkrývají další hrozby

08.05.2022 15:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Obchodníci se světovými komoditami mají obrovský globální dosah, ale většinou jsou v soukromém vlastnictví a jejich činnost tak uniká veřejnému a regulačnímu dohledu. Najednou se zdá, že o nich mluví všichni – a dělají si starosti.

Mezinárodní měnový fond minulý týden zaznamenal obavy o přístup těchto obchodníků k úvěrům a uvedl, že je čas, aby se regulační orgány podívaly na komoditní trhy blíže. Dallaský Fed doporučil těmto firmám přijmout opatření ke zvýšení likvidity. A Rada pro finanční stabilitu označila napětí na komoditních trzích, včetně obrovských marží, které v posledních týdnech tlačily na obchodníky, jako problém, který vyžaduje zvláštní pozornost.

Prudký nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu vyvolal dramatický nárůst požadavků na financování společností, které po celém světě přepravují ropu, kovy a plodiny. Obchodníci využívají banky k financování svých zásilek a také jako protistranu k derivátovým zajišťovacím pozicím. A spolu s dalšími otřesy na komoditních trzích narůstají obavy, že by se mohly skrze banky rozšířit a otřást širším finančním systémem.

02

„Podobně jako rok 2008 vrhl světlo na celou řadu institucí, kterým předtím nikdo nevěnoval velkou pozornost, tak i tyto jedinečné okolnosti, ve kterých se nyní nacházíme, nasměrovaly pozornost na novou část finančních trhů,“ řekl Steven Kelly výzkumník yaleského programu finanční stability.

Kdo je v centru pozornosti?

Odvětví obchodování s komoditami dominuje skupina převážně soukromých společností. Glencore, jedna z mála veřejně obchodovaných firem, je největším obchodníkem a také velkým těžařem. Na ropě vede Vitol Group, přední nezávislý obchodník s ropou, a Trafigura Group stojí v čele obchodování s mědí. Ale také producenti, jako jsou těžaři a vrtaři, v různé míře obchodují s fyzickými komoditami a (stejně jako obchodníci) využívají derivátové pozice k zajištění se proti riziku změny cen.

Tlak na obchodníky, kteří byli po pandemii rozhození volatilitou, ještě zvýšil prudký nárůst cen komodit v důsledku ruské invaze. Několik z nich se rychle rozhodlo zajistit si u bank nové nebo širší úvěrové linky. Ale například skupina evropských obchodníků s energií, která požádala Evropskou centrální banku o nouzové financování, byla zamítnuta.

03

Proč se všichni tak bojí?

Nápor na obchodníky je sám o sobě důležitý. Hraje zásadní roli v tom, aby se dále otáčela kolečka reálné ekonomiky a také při zajišťování likvidity na trhu. Ale závislost tohoto odvětví na bankovních úvěrech na pokrytí masivní potřeby financování také znamená, že jakákoli hrozba nesplácení by mohla rychle zaplavit světový finanční systém.

Další, čím dál větší oblastí zájmu je mimoburzovní trh s komoditními deriváty. Regulátoři a burzy vidí pozice (pokud vůbec nějaké vidí), které jsou vyjednávány bilaterálně, jen omezeně. A hrozba náhlého a masivního margin callu vede k tomu, že se větší podíl obchodů přesouvá z regulovaných burz na neregulovaný OTC trh.

Co teď?

V posledních týdnech se spustila lavina zpráv, dopisů a oficiálních komentářů, které odrážejí rostoucí pozornost ohledně rizik na komoditních trzích. ECB nedávno požádala banky pod svým dohledem o další informace o jejich expozici na komodity. FSB, která koordinuje práci mezi finančními úřady na globální úrovni, uvedla, že hodnocení potenciálních slabin finanční stability se točí zejména okolo komoditních trhů, marží a pákového efektu. A regulační orgány ve Velké Británii uvedly, že po chaosu na trhu s niklem minulý měsíc se více zaměří na londýnskou burzu kovů.

Obezřetné jsou i samotné banky. JPMorgan Chase, jeden z největších hráčů na globálních komoditních trzích, přezkoumává po událostech na niklu své podnikání s některými komoditními klienty, uvedla agentura Bloomberg začátkem tohoto měsíce.

Co bude dál?

Velkou otázkou je, zda je obchodování s komoditami připraveno na budoucí cenové šoky, zejména pokud se regulátoři zaměří na rozsah expozice bank na toto odvětví. Poté, co ECB odmítla poskytovat záložní financování, navrhla, aby se obchodníci pokusili získat nouzovou likviditu u národních centrálních bank.

Výzva pro obchodníky spočívá v tom, že jakákoli vládní podpora bude pravděpodobně spojena s určitými důsledky, řekl Manish Marwaha, komoditní a průmyslový partner u poradenské společnosti Roland Berger. "Obchodníci budou stát před těžkou volbu. Potřebují peníze, ale pokud je získají od vlád nebo centrálních bank, budou se muset smířit s reflektorem, který bude svítit na jejich operace," řekl. "Budou muset otevřít své účetní knihy a být připraveni poskytnout více podrobností o tom, s čím obchodují, což je zcela v rozporu s tím, jak běžně fungují."

Do budoucna se očekává, že zvýšená kontrola přinese větší regulaci. Pro regulátory je to „příhodný čas“, aby se na komoditní trhy podívali blíže, řekl minulý týden na brífinku Ranjit Singh, zástupce ředitele oddělení měnových a kapitálových trhů MMF.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Zlato v dobách inflace a geopolitická napětí
11.04.2022 6:48
Zlato je obvykle v dobách mezinárodního napětí považováno za útočiště ...
Ropný trh v zajetí vysoké volatility
15.04.2022 6:47
Vývoj na ropném trhu zůstává nadále v zajetí vysoké volatility. Přesto...
Vyšší ceny baterií zájem o elektromobily neochlazují. Podle Elona Muska jsou čísla o inflaci podceněná
24.04.2022 15:58
Elektromobily po celém světě půjdou letos na dračku, přestože ceny bat...
Komentář analytika: Ropný sektor čekají žně, Schlumberger zvyšuje dividendu o 40 procent
22.04.2022 17:08
Výsledky tohoto poskytovatele služeb pro ropná pole dopadly víceméně d...
Bloomberg: Válka na Ukrajině zvyšuje závislost světa na uhlí
25.04.2022 14:58
Závislost světa na uhlí, tedy palivu, o němž si mnozí mysleli, že brzy...
Nezvyklé chování dolaru a komodit a mimořádně negativní akciový sentiment
25.04.2022 15:40
Poslední doba přinesla v řadě doposud vzorně se chovajících grafů výra...

Váš názor
 •  
  08.05.2022 15:53

  Tak samozřejmě. Někde se tam ty peníze na "točení" brát musí. Nebudu říkat, kdo z českých energetiků to říkal do médií, ale mají obavu, jestli to vůbec dokáží ufinancovat. Otázkou je: A co když ne? Podle mého nastanou prostě bankroty. A ten trh se prostě začne hroutit. Nastane něco, co nikdo za posledních mnoho dekád neviděl. A je to od pšenice, přes ropu, kovy,... atd.
  Želvák Burzovní
  •  
   09.05.2022 8:49

   … dobře už bylo… Korupce v evropskych a amerických institucích, pandemie, inflace, zeleny úděl, ta naprosto zbytečná válka, začnou závody ve zbrojení… na obzoru není pohoda a klid.
   Český Čert
Aktuální komentáře
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
9:03Rozbřesk: Zeman chce holubičí bankovní radu ČNB
8:38Evropské trhy zahájí druhou polovinu roku a první prázdninový týden na pozitivní vlně  
8:11Tesla dodala ve druhém čtvrtletí o 18 % méně elektroaut, čelila uzávěrám v Číně a zvolna navyšuje kapacitu. Červen byl rekordní
6:01Slok: Podmínka obratu na akciích
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m