Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Další finanční krize je za rohem, spoušť opět stisknou deriváty

Mobius: Další finanční krize je za rohem, spoušť opět stisknou deriváty

30.05.2011 13:29, aktualizováno: 30.5. 14:49

Aktualizováno

„Jsou nyní banky větší, než bývaly dříve? Ano. Jsou finanční deriváty nyní regulované? Ne. A jsme nyní svědky růstu trhu derivátů? Ano.“ Tento monolog vede známého investora Marka Mobia k přesvědčení, že světu hrozí další finanční krize.

„Celková hodnota derivátů na celém světě přesáhla globální hrubý domácí produkt, což vytvořilo zvýšenou volatilitu a s ní i krizi na akciových trzích,“ nechal se dnes slyšet Mark Mobius v Tokiu. Předseda představenstva fondu Templeton Asset Management, který spravuje aktiva asi za 250 miliard amerických dolarů, soudí, že příčiny poslední globální finanční krize nebyly vyřešeny adekvátní regulací finančních trhů, a tak nadále ohrožují stabilitu celého systému.

Světová finanční regulace zformovala svou odpověď na poslední krizi vyvolanou bublinou v oblasti cenných papírů navázaných na hypoteční aktiva ve Spojených státech, do kterých v honbě za vysokými výnosy investovaly banky po celém světě. Americký prezident Barack Obama 21. července minulého roku podepsal zásadní reformu finančního sektoru, která si klade za cíl opakování finanční krize zabránit. Reforma Wall Street přinese změny napříč finančním sektorem - od nových pravidel pro záchranu problémových bank až po ochranu drobných spotřebitelů, implementace však vázne na konkrétních legislativních změnách. Reforma má vnést transparentnost i do nepříliš průhledných segmentů finančních trhů, jakými jsou např. over-the-counter obchody s deriváty. Derivátové transakce se mají nově možné provádět jen přes bonitní vypořádací centrum a budou více dozorovány Fedem a americkou komisí pro cenné papíry (SEC) pro cenné papíry. Dále se pro banky na celém světě v rámci připravované regulace Basel III zpřísní kapitálové požadavky, aby jejich problémy znovu neohrozily celý finanční systém. 

Svůj nesouhlas s řešením problémů známý investor nedávno vyslovil i v případě evropské dluhové krize. „Nevypadá to vůbec dobře,“ prohlásil v druhé polovině května Mobius pro americkou televizi CNBC na adresu obav z nezvládnutého bankrotu Řecka a následného šíření „nákazy“ do dalších okrajových ekonomik eurozóny jako je Irsko či Portugalsko.

„Současná léčba (evropské dluhové krize) je bohužel ta samá, která byla využita při řešení asijské krize, což moc nezafungovalo,“ upozornil vlivný investor na historické spojitosti s asijskou finanční krizí z konce 90. let, která také vystrašila investory kvůli možnosti globálního šíření „finanční nákazy. „Bez růstu dluhy nelze splatit,“ upozornil Mobius a doporučil, aby si vedení Evropské centrální banky a šéfové zemí eurozóny svůj současný postup ještě lépe promysleli.

Relativně pesimistický postoj Marka Mobia nicméně neznamená, že by tento investor neviděl příležitosti k zisku. Vůdčí postava jednoho z deseti největších investičních fondů nedávno doporučila sázku na komodity. Růst cen komodit bude podle něho sice z části brzděn posilujícím dolarem, "trend ale rozhodně směřuje směrem vzhůru".

„S každou další krizí přichází obrovská příležitost,“ doplňuje dnes Mark Mobius a říká, že právě když se trhy propadají, tehdy je možné opravdu dobře investovat.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, FT, WSJ)


Váš názor
  • OECD si myslí totéž
    31.05.2011 15:48

    V dnešním E15 je článek generálního tajemníka OECD, kde jinými slovy říká totéž. Takže možná na tom i něco bude... http://zpravy.e15.cz/nazory/komentare/angel-gurria-deja-vu-a-znovu-dokola-628945
    Karel Havel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
E.ON SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Electronic Arts Inc (03/21 Q4, Aft-mkt)
Hertz Global Holdings Inc (03/21 Q1)
Chesapeake Energy Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
PowerCell Sweden AB (03/21 Q1)
QuantumScape Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
thyssenkrupp AG (03/21 Q2)
Ubisoft Entertainment SA (03/21 Q4, Aft-mkt)
Unity Software Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
7:00KBC Group NV (03/21 Q1)
7:30Alstom SA (03/21 Q4)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW