Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Řecké mýty

WSJ: Řecké mýty

24.06.2011 12:31
Autor: Redakce, Patria.cz

S pokračující řeckou krizí stojí za to podívat se některé široce rozšířené mýty:

1. Řecko je nesolventní.

Ne, není. Jak poukazují Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff, defaulty na úrovni států jsou obvykle otázkou ochoty platit a ne schopnosti platit. Řecko má mnoho aktiv a velký potenciál k omezení výdajů, zvýšení daní a zvýšení produktivity. Výzvou je tak spíše to, zda jsou tyto kroky politicky proveditelné.

2. Default je v řeckém zájmu.

Těžko. Země stále dosahuje velkého primárního deficitu a i pokud by se hodnota dluhu snížila o 50 %, stále by si musela půjčovat, nebo prudce snížit výdaje. Navíc by zkolaboval řecký bankovní systém, řecké dluhopisy by podle pravidel ECB již nemohly sloužit jako kolaterál. Nepomohla by ani snaha o opuštění eura, protože by pravděpodobně spustila vlnu vybírání vkladů z bank.

3. Default Řecka by nebyl podobný pádu Lehman Brothers.

I německá vláda podle všeho nyní uznává, že její představy o připravenosti trhu na default Řecka byly příliš optimistické. Chyba spočívala v tom, že zvažovala pouze první vlnu důsledků pro bankovní kapitál. Přidaly by se ale další efekty a řecký default by vyvolal globální pokles, protože po celém světě by se zhoršila dostupnost úvěrů.

4. Nelze to neustále oddalovat.

Ale lze. Čas uzdravuje a i když default bude muset přijít, jsou tu pádné důvody pro jeho oddálení. To podpoří Portugalsko a Irsko v pokračování v reformách a hlavně poskytne investorům důvěru pro to, aby kupovali dluh dalších zemí periferie. Eurozóna se musí vyhnout defaultu až do chvíle, kdy země jako Španělsko a Itálie porostou dost rychle na to, aby nebyly ohroženy nákazou. To může trvat ještě mnohem déle než jen do roku 2013.

5. Za všechno mohou Řekové.

Ne tak docela. Eurozóna nyní uznává, že nemá na vybranou a musí Řecku pomáhat, požadované úroky jsou ale téměř dvojnásobné ve srovnání s tím, za kolik si půjčuje European Financial Stability Facility, či za kolik půjčuje MMF. To Řekům komplikuje situaci a nedává to smysl. Jediný způsob, jak zamezit morálnímu hazardu, je užší politická integrace. Dříve či později se tomu budou muset evropští politici postavit.

Zdroj: Wall Street Journal


Váš názor
 • Bankrot jako výsledek ochoty platit?
  24.06.2011 15:28

  Když se někdo necítí dlužen, tak platit nechce. Dovedu pochopit, že když Řekové svrhnou vládu, která se zadlužila, pětinásobně zvedla důchody, platy a hlavě i ceny, nemajíce pocit, že by díky zadlužení něco získali, tak že platit odmítnou. Taky nechci platit Kalouskovy dluhy, který v družném úsilí s Klausem, Kočárníkem a všemi předchůdci nejenže vyváděl z důchodového pojištění desítky miliard ročně, ale ČSSZ za to neobdržela jediný dluhopis. Naopak, protože chuť rozkrádat byla ještě větší, vydal dluhopisy další a prodal je cizím investorům. Teď se tváří, že my, nastávající důchodci, kteří platitli 50% daně a povinné pojistné, něco dlužíme jemu. Mě osobně by byl bankrot Česka taky milejší. Aspoň by se našla politcká vůle ty zloděje usvědčit a zkonfiskovat jim nezdaněné majetky.
  VeleOp
 •  
  24.06.2011 13:38

  A co takhle kdyby si řekové prosadili Irskou cestu.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data