Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    UBS: Dolar jako dominantní rezervní měna do 25 let skončí. Nastupuje zlato

    UBS: Dolar jako dominantní rezervní měna do 25 let skončí. Nastupuje zlato

    28.06.2011 11:19
    Autor: IHNED.cz

    Americký dolar ztratí během příštích 25 let svůj status světové rezevní měny. Vyplývá to z ankety banky UBS, kterou přinesl list The Financial Times, mezi 80 manažery centrálních bank, kteří mají rezervy banky na starost. Dohromady kontrolují přes 8 bilionů dolarů.

    Více než polovina dotázaných manažerů předpovídá, že dolar bude během následujícího čtvrtstoletí jako rezervní měna nahrazen košem měn. To je výrazný odklon od minulých let, kdy odborníci centrálních bank předpokládali, že dolar stále setrvá jako jediná rezervní měna. Výsledky tak jsou posledním znakem znepokojení, které ohledně dolaru jako rezervní měny v současnosti po celém světě panuje. A to hlavně kvůli obavám,že americká vláda neudrží otěže na výdajové stránce rozpočtu a zadlužení USA tak bude dál narůstat.

    ,,Právě teď panují velké obavy ohledně dalšího vývoje finanční trajektorie, kterou USA nastolily," řekl hlavní ekonom UBS Larry Hatheway. Americký dolar od začátku roku oslabil o zhruba 5 procent a je tak blízko historickému minimu vůči koši hlavních světových měn.

    Největší držitelé rezerv, kterým vévodí Čína, se postupně snaží dolar ze svého portfolia nahrazovat jinými měnami nebo aktivy. Podle odhadů banky Standard Chartered byly v prvních čtyřech měsících tohoto roku tři čtvrtiny z celkového 200 milionového (v dolarech) nárůstu zahraničních rezerv Číny investovány do nedolarových aktiv. 

    S myšlenkou, že dolar může být nahrazen jako rezervní platidlo jinou měnou nebo měnami, pomalu přicházejí i někteří politici a vysocí představitelé světových institucí. Šéf Světové banky Robert Zoellick minulý rok navrhoval nový monetární systém, který by zahrnoval mix hlavních světových měn - dolaru, eura, jenu, libry a čínského renminbi, který by mohl být doplněn o zlato.

    Z ankety UBS také vyplývá, že čím dál větší roli hrají v portfoliu centrálních bank drahé kovy. 6 procent dotázaných manažerů totiž připouští, že v následujícím desetiletí markantně zvýší rezervy zlata. Tento názor se v minulých letech v anketě objevoval jen sporadicky.

    Světové centrální banky nakoupily v tomto roce 150 tun zlata, nejvíce aktivní v tomto směru bylo Rusko a Mexiko. Banky tak letos jsou na cestě překonat v nákupech zlata rekord z roku 1971, kdy se rozpadl tzv. Brettonwoodský měnový systém.

    Experti proto předpokládají, že zlato bude nejlépe se zhodnocujícím aktivem v posledních letech. Cena zlata se za poslední rok zvýšila o pětinu a v pondělí se dostala opět na hranici 1500 dolarů za trojskou unci. 

     

    iHNed

    IHNED.cz dále doporučuje 

    Černá díra zdravotnictví: Půl miliardy ročně za předražené záchranné vrtulníky

    Poslanci už znají utajovaný spis o Bártových obálkách. Policie mu nevěří

    ČSSD: Zrušte "Klausovu výjimku", nebo neschválíme vstup Chorvatska do EU

    Manažeři ČD si navrhli odměnu 30 milionů. Po kauze Fejk o peníze přijdou


    Váš názor
    •  
      28.06.2011 11:27

      Jo jo, jednou se bude platit i zlatýma zubama, to je myslím už každýmu jasný, akorát jsem zvědavej, jak budou v obchodě vracet na zlatou cihlu :-)))
      tk69
    Aktuální komentáře
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data