Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr Kalousek předložil návrh na změnu přerozdělování příjmů, menší obce a města mají vydělat na velkých

Ministr Kalousek předložil návrh na změnu přerozdělování příjmů, menší obce a města mají vydělat na velkých

26.7.2011 12:31
Autor: mediafax

Do meziresortního připomínkového řízení v úterý zaslal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) návrh novely zákona na změnu rozpočtového určení daní. Většina obcí si polepší, tratit budou velká města, například Praha by měla od roku 2013 dostávat o 2,2 miliardy korun méně, vyplývá z materiálu.

"Každý občan má právo na zajištění srovnatelné úrovně veřejných služeb ze strany obcí, ale současný systém jejich financování je všem obcím neumožňuje poskytovat se stejným rozsahem i kvalitou. Proto navrhujeme takové změny, které rozdíly napříč obcemi zmírní," uvedl Kalousek.

Do příjmů obcí chce přidat státní dotaci v objemu 8,5 miliardy korun. O 1,5 miliardy by se měl zkrátit dosavadní příspěvek na školství, zbytek půjde z národních dotačních titulů. Podle zástupce mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase zatím nebylo přesně určeno, jaké rezorty by měly o zbývajících sedm miliard přijít.

Jihomoravská metropole Brno by měla přijít o 920 milionů korun, Ostrava o 912 milionů korun a západočeská Plzeň o 906 milionů. Primátoři velkých měst se již delší dobu těmto změnám brání.

Přesné hodnoty navrhovaných příjmů mohou obce zjistit na webu ministerstva financí. "Kdokoli se tak bude moci podívat, jak by se návrh dotkl jeho vlastní obce," upozornil ministr, podle kterého je propočet založený na počet obyvatel z roku 2010 a nemusí tak přesně kopírovat situaci v roce 2013, kdy by měl návrh začít platit. "Čísla také nezahrnují motivační prvky v systému či daň z nemovitosti," uvedlo ministerstvo.


Váš názor
 • Alespoň Patria by mohla mít normální články a ne bulvární nesmysly
  26.7.2011 13:33

  Většina novinářů pracuje právě jako autor, nikoli s fakty, ale s tím co by si přála aby bylo čteno.A pak se skrývá za různé "renomované" agentury. Je to jako s ratingem, tak dlouho se lže, až už tomu nikdo nevěří. Bydlím v Brně a domnívám se, že město snížením rozpočtu vlivem částečného narovnání přerozdělení daní vůči malým obcím rozhodně utrpí méně, než vlivem výběru daní v důsledku poklesu ekonomiky. Mimochodem, čím méně peněz pro naše úředníky, tím menší bude prostor pro Opencards, a spol.
 • Ministr Kalousek se má
  26.7.2011 13:22

  Pan Kalousek pro svůj politický boj zaměřený na svůj finanční zisk používá nejen své finanční komando, které nasazuje na politické oponenty ale i celý státní rozpočet. Bárto jsi proti korupci-nasadíme komando a zkrátíme peníze pro stavebnictví ať tě lidí nemaj rádi. Jahne jsi proti korupci- nasadíme komando a zrátíme peníze pro policii ať tě policajti nemaj rádi. Vondo jsi proti korupci- nasadíme komando a ono něco vyšťourá. Praho odstavila jsi TOP09 od moci- zkrátíme Praze peníze ať zasrupitelstvo nemaj lidi rádi. To jsem zvědav kam to bude pokeačovat.
  Juniper
  • Re: Ministr Kalousek se má
   26.7.2011 14:19

   Juniper je vidět, že jsi opravdu velice znalý odborník, který se velice dobře orientuje v naší politice. Podle mne Kalousek jedná na objednávku souputníků TOP09 - hnutí Starostové. Jejich šéf Gazdík vychází z toho , že důchodci na vesnicích platí stejně vysoké daně jako kvalifikovaná pracovní síla ve městech a tudíž si zaslouží aby do jejich vesnic přicházelo i stejně tolik peněz. To je přece spravedlivé ne? Jestli je spravedlivé , že většina obyvatelů měst platí díky daňové progresi větší daně než lidé na vesnicích to už takticky neřeší. Soudruh GAZDÍK si z této "nespravedlnosti" udělal zviditelňovací téma , které ho vyneslo až do parlamentu. Jestlipak dnes posílá desátek do Suché Lozi odkud přišel a která mu pomohla ke zviditelnění?Je to klasika. Spravedlnost se řeší jen podle toho jak se komu hodí.
   nugisek
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data