Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Standard & Poor's: Dohoda eurozóny selektivním bankrotem Řecka, rating

Standard & Poor's: Dohoda eurozóny selektivním bankrotem Řecka, rating "CC" a negativní výhled

28.7.2011 9:49
Autor: mediafax

Ratingová agentura Standard & Poor's snížila Řecku hodnocení z dosavadního "CCC" na známku "CC" s výhledem negativním a rating země tak zanořila hlouběji do spekulativního pásma. Krok odůvodnila tím, že eurozónou navrhovaná restrukturalizace dluhu ve skutečnosti pro Řecko znamená "selektivní bankrot". Řecku přiřkla výhled dluhu "negativní", což připouštní další snížení ratingu.

Změna hodnocení Řecka ratingovou agenturou Standard & Poor's tak přichází necelý týden poté, co lídři 17 zemí eurozóny na mimořádném summitu schválili druhou záchrannou pomoc, díky níž Řecko dostane dodatečných 109 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč). Do balíčku by se na dobrovolné bázi měl zapojit i soukromý sektor.

Návrh restrukturalizace řeckých dluhů počítá i s účastí soukromých držitelů dluhopisů. Ti by mohli do poloviny roku 2014 přispět částkou až 50 miliard eur (zhruba 1,2 bilionu Kč). Počítá i s tím, že banky a pojišťovny přistoupí na dobrovolnou výměnu řeckých dluhopisů za nové, s nimiž bude spojena delší splatnost a nižší výnos. S&P navrhovanou výměnu považuje za vynucenou. Soukromí investoři na ni podle S&P přistoupí především proto, že nemají jinou možnost.

Podmínky výměny i nákupu nových dluhopisů po splacení těch původních jsou podle Standard & Poor's pro investory nevýhodné. Agentura považuje Řecko za dlužníka ve finanční tísni.

"Tím je podle našich kritérií takový dlužník, který by za absence odpuštění nebo zmírnění splátek dluhu nebyl schopen své závazky včas a v plném rozsahu vyrovnat," uvedla ratingová agentura s tím, že pravděpodobnost budoucí platební neschopnosti u nově vydaných dluhopisů zůstane vysoká.

Standard & Poor's není jedinou ratingovou agenturou, která v poslední době změnila rating Řecku. Ratingová agentura Moody's v pondělí snížila úvěrové hodnocení Řecka o tři stupně z "Caa1" na "Ca". Za hlavní důvod Moody's označila vážné výzvy v otázce platební solvence, kterým bude země čelit ve střednědobém horizontu. Ratingové agentury Standard & Poor's a Fitch již hodnocení Řecka snížily na úroveň "CCC", tedy jeden stupeň nad ratingem od Moody's.

Na začátku května loňského roku se Řecko stalo první unijní zemí, která se dohodla s EU a MMF na finanční pomoci. Ta měla přispět k vyřešení neutěšeného stavu řeckých veřejných financí. Výměnou za záchranný balíček v objemu 110 miliard eur země přislíbila přijmout celou řadu úsporných opatření a škrtů, mezi která patří i snížení mezd státním zaměstnancům, snížení důchodů a zvýšení daní. Se škrty ale nesouhlasí tamní odbory, které zorganizovaly celou řadu stávek a protestů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data