Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Vláda chce změny daní ještě projednat na tripartitě

Nečas: Vláda chce změny daní ještě projednat na tripartitě

10.8.2011 16:48, aktualizováno: 10.8. 17:35
Autor: ČTK

Aktualizováno

Vláda o dva týdny odložila projednávání daňových změn, které počítaly se zrušením superhrubé mzdy či daňových výjimek včetně zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek. Premiér Petr Nečas novinářům řekl, že důvodem bylo to, aby vláda měla možnost o změnách ještě jednat příští týden se sociálními partnery na tripartitě. Kabinet naopak schválil návrhy zákonů o finanční správě a celní správě.

"Je důležité splnit slib sociálním partnerům, že s nimi daňové změny ještě jednou projednáme. Jednání tripartity se uskuteční 16. srpna," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministerstvo chce v rámci daňové reformy zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent. Nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd 32,5 procenta.

Pokud se při projednávání daňových změn objeví nějaký politicky sporný bod, který nebude možné vyřešit na jednání vlády, bude podle Nečase následovat jednání koaličních lídrů K9. "Definitivní stanovisko Věcí veřejných k jakémukoliv reformnímu zákonu je vždy až do poslední chvíle zcela otevřené," podotkl Kalousek.

Právě Věci veřejné se postavily proti zrušení daňového zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů. "Zrušení stravenek nepodpoříme," řekl předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta. Výhrady mají podle Bárty ministři z jeho strany také k plánu zrušit nyní superhrubou mzdu.

Při jednání o finanční správě se kabinet podle vyjádření dnes dohodl na dvou změnách. Generálního ředitele finanční správy bude jmenovat a odvolávat vláda na návrh ministra financí a strukturu jejího územního pracoviště bude měnit vyhláškou ministr financí.Vytvořená Finanční správa ČR podle MF umožní do budoucna i převzetí dalších kompetencí souvisejících s vytvořením Jednotného inkasního místa daní, sociálního pojištění a zdravotního pojištění, a to bez změny názvu nebo struktury systému. Jednotné inkasní místo samotné by přitom podle plánů MF mělo vzniknout od roku 2013. Rozhodnutí o jeho zavedení dnes vláda také odložila o 14 dní.

MF plánuje rovněž v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 daňových výjimek. Proti rušení některých výjimek se ovšem v připomínkovém řízení postavilo několik ministerstev a odbory. Ministerstvo dopravy je proti zrušení daňového zvýhodnění režijních jízdenek nebo stravenek. Ministerstvo obrany, vnitra a další bezpečnostní složky nesouhlasí rovněž se zrušením osvobození od daně u kázeňské odměny nebo odchodného.

V rámci rušení výjimek se podle serveru Aktuálně.cz má sociální a zdravotní pojištění nově odvádět také z odstupného, odměn za zlepšovací návrhy a vynálezy nebo z jednorázových sociálních výpomocí. Výše vypláceného odstupného se tak sníží, protože nyní se z něj platí jen daň z příjmů.

Proti původnímu záměru se ministr Kalousek rozhodl v návrhu zachovat u půjček na bydlení ve zmenšené míře možnost odpočtu úroků z daňového základu. Částku podle svého dřívějšího vyjádření navrhne snížit na maximálních 80.000 ročně ze současných 300.000 korun, původně neměl být odpočet možný vůbec.


Váš názor
 • "Reformy"
  11.8.2011 8:16

  Zatím nám pan Kalousek akorát předvedl zvyšování daní a deficity, za které by se styděli i SocDem... A výsledek? NIC
  sgt.Mike
  • Re: "Reformy"
   11.8.2011 8:22

   Reformy alá Kalousek znamená lít do cedníku (systému) více peněz, místo toho, aby ucpávali v cedníku díry. A že je jich požehnaně. Jenže to by pod dírkami cedníku nesměli číhat s otevřenýma tlamičkama pijavice, jmenovat je myslím nemusím.
   Peté
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC