Vládní návrh zákona o zdravotnické záchranné službě, podle kterého lidé nově mohou na sanitku čekat namísto současných patnácti až dvacet minut, schválili ve středu poslanci. Z procesních důvodů nakonec k zákonu nepřijali pozměňovací návrh zajišťující zdravotnickým záchranářům výsluhy.
"Nyní jsme v režimu, kdy má záchranná služba dojet do 15 minut, pokud nejsou nějaké vnější okolnosti, které by tomu bránily. Ministerstvo přichází s tím, aby těch 15 minut, které jsou ve většině případů bezproblémově dodržovány, bylo prodlouženo na 20 minut. To ale samozřejmě bude působit psychologicky. Všichni víme, že první minuty jsou klíčové," uvedl v diskusi stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.
Podle ministerstva zdravotnictví však analýza dostupnosti zdravotnické záchranné služby provedená v roce 2008 prokázala, že dojezdovou dobu do 15 minut nebylo možné z objektivních důvodů dodržet přibližně u 1970 obcí, tedy zhruba u 1 300 000 obyvatel. V případě dojezdové doby do 20 minut by ji pak nebylo možné z objektivních důvodů dodržet v případě 439 obcí, tedy asi u 211 000 obyvatel.
"Jsou-li odlehlá místa, jakože jsou, tak lze použít ustanovení: patnáct minut, pokud to technické podmínky umožňují," oponoval Rath. S prodloužením dojezdové doby prý zásadně nesouhlasí.
"Vládní návrh zákona není zákonem politickým, ale zákonem odborným a věcným," myslí si zpravodaj zákona Jiří Štětina (VV).
Poslanci nakonec z procesních důvodů nemohli k zákonu načíst obecně podporovaný pozměňovací návrh zajišťující zdravotnickým záchranářům odchodné, tedy takzvané výsluhy.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se však osobně zaručil, že koalice v brzké době podá novelu, která výsluhy pro záchranáře ošetří. "Navrhujeme, aby se hlasovalo nyní bez pozměňovacího návrhu, který řeší výsluhy. Já se ale zavazuji, že výsluhy budou. Předložíme to ve zrychleném čtení," uvedl Heger.