Aktualizováno Meziroční míra inflace v Německu se v září zvýšila na 2,6 procenta, nejvýše za tři roky. Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny stouply o 0,1 procenta. Spolkový statistický úřad tak dnes konečnými čísly potvrdil předběžné údaje z konce minulého měsíce. Statistici však nečekaně směrem vzhůru o 0,1 procentního bodu revidovali údaje harmonizované s metodikou Evropské unie. Po revizi harmonizovaná inflace činila 2,9 procenta a meziměsíčně ceny stouply o 0,2 procenta.
Ceny potravin a nápojů se v září meziročně zvýšily o 3,1 procenta. Nejvíce rostly ceny v dopravě, a to o 5,4 procenta. Naopak ceny v komunikacích se snížily o tři procenta a za vzdělání o 0,1 procenta.
Na celkovém růstu cenové hladiny se výrazněji podepsaly ceny energií. Domácnosti v Německu v září museli zaplatit za dodávky elektřiny o 9,8 procenta více než loni, cen zemního plynu vzrostla o 5,4 procenta. U topných olejů byl skok dokonce 23,8% a nafta podražila o 16,7 procenta.
Evropská centrální banka letos svou hlavní úrokovou sazbu kvůli růstu inflace v eurozóně dvakrát zvýšila na nynějších 1,5 procenta. Na srpnovém zasedání dala ECB najevo, že zvyšování úroků kvůli ekonomickému útlumu přeruší a mezi analytiky se začalo spekulovat i o možnosti snížení úroků.
„Inflace prokazuje, že není dočasnou záležitostí, jak se hodně lidí domnívalo,“ zhodnotil vývoj cenové hladiny Sylvain Broyer, hlavní ekonom pro eurozónu u banky Natixis. „S takovýmito daty může být snižování sazeb ECB velmi problematické,“ dodal.
ECB chce ve střednědobém výhledu udržovat průměrnou inflaci v zemích eura těsně pod dvěma procenty. V září inflace v eurozóně zrychlila podle prvního rychlého odhadu na tři procenta ze srpnových 2,5 procenta, a ocitla se tak nejvýše od října 2008. Prezident ECB Jean-Claude Trichet však ve svém posledním oficiálním projevu po rozhodování centrální banky o sazbách uvedl, že ECB bude do příštího roku tolerovat inflaci nad 2 procenty.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg)