Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeho se Wall Street skutečně bojí?

Čeho se Wall Street skutečně bojí?

25.10.2011 12:48
Autor: Redakce, Patria Online

Když Wall Street dosáhla v roce 2009 rekordních zisků, zavalila ji vlna euforie. Nyní ale efekt 700 miliard dolarů ve formě vládní pomoci a 1,2 bilionů dolarů ve formě záchranného financování od Fedu vyprchal. Globální ekonomika dosahuje anemického růstu, v Evropě trvá krize, nezaměstnanost v USA dosahuje 9 %. Nálada na Wall Street se tak zhoršuje a bankéři se obávají, že problémy budou trvat ještě roky.

Michael Karp, který stojí v čele personální agentury Options Group, se domnívá, že platy na Wall Street letos klesnou o 30 %, na vedoucích funkcích to bude ještě více. Stagnace či pokles se dá čekat i tam, kde se vede dobře, tedy například u rozvíjejících se trhů či na komoditách. Karp například uvádí, že trader, který minulý rok vydělal v jedné z šesti největších bank 500.000 dolarů, si letos stěžuje, že „pracoval více, a vydělal méně“. Podle Karpa je to velice demoralizující zejména pro mladé lidi, kteří vystudovali a přišli na Wall Street se snem o tom, jak se z nich stanou milionáři.

Od roku 2013 se více než zdvojnásobí kapitálové požadavky bank, což omezí jejich ziskovost. Prudce padající zisky by podle některých odhadů měly omezit počet pracovních míst ve finančních službách v New Yorku o téměř 10.000. Největší banky již nyní snižují zaměstnanost nejrychlejším tempem od roku 2008. Například Bank of America minulý měsíc uvedla, že zruší 30.000 pracovních míst, HSBC má stejný cíl.

Ne všichni ale s Wall Street soucítí. Neil Barofsky, který dříve pracoval pro TARP a nyní učí na New York University School of Law, říká, že by kvůli ní slzy neronil. Výhoda, kterou měly pro systém nepostradatelné banky před krizí, může sice v krátkém období vyprchat, „struktura je ale v podstatě stále stejná a téměř jistě jim pomůže k rekordním ziskům ve chvíli, kdy se vrátí dobré časy.“

Ekonom Joseph Stiglitz zase tvrdí, že zatímco existuje příliš mnoho regulace namířené proti demokracii, regulace proti špatnému chování bank dostatečná není. Za současný systém platí všichni, protože v něm dochází ke znárodňování ztrát a privatizaci zisků. David Einhorn, prezident hedge fondu Greenlight Capital, zase tvrdí, že velké finanční instituce jsou příliš agresivní ve snaze omezit regulaci a jejich postup je většinou úspěšný. A miliardář Wilbur Ross říká: „Historie invenční komunity ukazuje, že si najde způsob, jak vydělávat.“

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
 • TEN lízač zadkov a finančné análu
  25.10.2011 13:18

  rozpráva o MORALKE NA WALL STREETE ? ==================================== Podle Karpa je to velice demoralizující zejména pro mladé lidi, kteří vystudovali a přišli na Wall Street se snem o tom, jak se z nich stanou milionáři.
  Open_mind
  • Re: TEN lízač zadkov a finančné análu
   25.10.2011 13:53

   LOL !!! Problem č. 1 znarodňovaní ztrát a privatizace získů je cestá do pekla!
   Andy
 • Propouštění bankéřů
  25.10.2011 12:58

  Je známo, že jeden bankovní úředník na Wall Streetu živí nejmíň čtyři lidi pracující ve službách - a tito lidé samozřejmě živí další lidi... čili - nová Dlouhá deprese (ne ta Velká ;-)
  Kalka.
  • Re: Propouštění bankéřů
   25.10.2011 13:08

   VŘSR ji myslela?:-))))))))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data