Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo má údajně první vodíkovou hybridní elektrárnu na světě za 21 mil. EUR

Německo má údajně první vodíkovou hybridní elektrárnu na světě za 21 mil. EUR

25.10.2011 15:19
Autor: ČTK

V Německu je ode dneška v provozu údajně první hybridní elektrárna na světě, která kombinuje výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů a z vodíku. Ten si sama vytváří a kromě využití k vlastnímu provozu ho bude dodávat na čerpací stanice pro auta jezdící na vodíkový pohon. Stavba tohoto pilotního projektu vyšla na 21 milionů eur (522 milionů Kč).

Zařízení stojící u braniborského města Prenzlau je primárně větrnou a bioplynovou elektrárnou o výkonu šesti megawatt. Ve větrných dnech, kdy je slabý odběr proudu, dokáže podle provozovatele firmy Enertrag využít přebytečnou elektřinu k získávání vodíku z vody. Ve dnech, kdy naopak nefouká, je pak schopna tento vodík spolu s bioplynem přeměňovat v elektrický proud a teplo pro 9000 domácností v Prenzlau.

Zbytek vyrobeného vodíku poputuje na speciální čerpací stanice společnosti Total (37,76 EUR, -0,47%) v Berlíně a v Hamburku, kde ho budou moct tankovat bezemisní vozidla poháněná právě tímto prvkem. V budoucnu se počítá s jeho využitím i na velkých letištích, i když zprvu jen u pozemních dopravních prostředků.

Unikátní elektrárnu dnes uvedl do provozu braniborský premiér Matthias Platzeck a označil ji za "kvantový skok kupředu" v oblasti zelené energetiky. Šéf Enertragu Werner Diwald považuje za hlavní přínos nového zařízení schopnost ukládat do vodíku energii získanou z větru. "Vodík je ústřední energetické médium budoucnosti, neboť do něj lze ve velkém množství a dostatečnou rychlostí transportovat a ukládat proud," prohlásil.

Kromě jeho firmy a petrochemického koncernu Total se na tomto projektu podílí také elektrárenská společnost Vattenfall a největší německý dopravce Deutsche Bahn. Základní kámen k této hybridní elektrárně položila v roce 2009 kancléřka Angela Merkelová. Podle původních plánů měla být spuštěna už loni v létě, kvůli finančním a technickým problémům se ale její zprovoznění zpozdilo.


Váš názor
 • Kedy budeme všetci elektrárne?
  25.10.2011 20:56

  http://bigfut.tyzden.sk/ ...netusim aka bude odborna uroven diskusie.
  paranoid android
 • akumulace energie
  25.10.2011 20:47

  Jedna se zde zretelne pouze o reseni akumulace energie v dobe prebytku a jeji znovupouziti ve spotrebni spicce. Otazka pro fyziky: Jak se energeticky vodikova akumulace porovnava s jinymi typy akumulace (precerpavani vody, zvedani bremene, baterie ... )? Samozrejme jsem si vedom vyhody vodiku v jeho prenosnosti a moznem pouziti v jinych systemech mimo elektrarnu (auta, domacnosti,...)
  duskos3z
  • Re: akumulace energie
   26.10.2011 12:59

   Ještě doplňuji, pokud by se hodnotila účinnost akumulace čistě přes teplo, tedy kolik vody ohřeju elektrikou, a kolik vody vodíkem, touto elektrikou vyrobeného, vyšla by účinnost téměř 100%. zůstává jen ztráta energie na plnění zásobníků s vodíkem. Tu neumím odhadnout.
   účinnost
  • Re: akumulace energie
   26.10.2011 12:46

   Vzal bych to pře zákon zachování energie. Voda ze rozloží JEN na vodík a kyslík. Vodík se spálí (reaguje s kyslíkem) a vznikne opět voda. Při rozkladu na vodík a kyslík není žádné tření, odpor vzduchu, a jiné ztráty. Něco snad vezme, že se voda trochu ohřeje. Ale ohřívá se i akumulátor při nabíjení. Dedukoval bych účinnost kolem 90 % Tedy pokud srovnám, kam by auto dojelo přímo na elektriku, a kam na vodík touto elektrikou vyrobený. Biopaliva mají účinnost zápornou. Na jejich výrobu se spotřebuje větší energie, než výsledné "biopalovo" vydá. Takže to žádné biopalivo není.
   účinnost
 • Nic nového pod sluncem
  25.10.2011 19:36

  Občasník -tiskovina- nazývaný Třetí pól otiskl článek o větrné elektrárně postavené v Dánsku už v roce tuším 1905. Stejnosměrný elektrický generátor poháněný větrným motorem pak elektrolysou vody vyráběl vodík a kyslík. H2 se potom komprimoval a pak přepravoval v nádobách po silnici či tak nějak, k místu spotřeby. Tam se spaloval a ohříval vodu pro vytápění. V době bezvětří byla tak naakumulována energie buď v teplé vodě nebo ve stlačeném H2. Takže žádné prvenství se nekoná.
  Milota
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university