Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně vzrostla o 1,9 %, meziměsíčně byla vyšší o 2,8 %. To je v souladu s naším očekáváním lehkého oživení české ekonomiky ve čtvrtém kvartále tohoto roku.
Lepší výsledek říjnového průmyslu je sice do značné míry dílem sektoru automotive, kde v říjnu skončily odstávky (dané výpadky součástek ze Slovinska) a znovu se rozjela výroba. Oproti září však vzrostla po sezónním očištění průmyslová produkce napříč naprostou většinou důležitých sektorů včetně strojírenství, produkce plastů i kovů. Jediným setrvale klesajícím odvětvím tak zůstává výroba počítačů a elektroniky.
Celkově tak říjnový průmysl zatím potvrzuje naše sázky na lehké oživení hospodářství v Q4 2023. Předpokládáme stejně jako centrální banka mezikvartální růst o 0,1 % (náš nowcast model po dnešních číslech zatím +0,03 %).
Na druhou stranu je třeba vidět, že přes lehké zlepšení říjnové produkce zůstává její celková úroveň v řadě klíčových oborů (jako strojírenství) relativně nízká, stejně tak jako hodnota nových objednávek napříč většinou odvětví s výjimkou segmentu automotive. A pozitivně nevyznívají ani předstihové ukazatele a podnikatelské nálady (PMI). Předpokládáme proto, že start do roku 2024 bude z pohledu průmyslu relativně slabý a vývozy i investice budou české hospodářství spíše brzdit.
Z pohledu ČNB je dnešní číslo neutrální, dál předpokládáme první opatrný pokles sazeb v prosinci (-25bps), což nevyloučil ve svém vystoupení před Poslaneckou sněmovnou ani guvernér Aleš Michl. Hlasování však bude relativně těsné a ve hře zůstává posunutí startu "cutovacího cyklu" do roku 2024.