Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovensko díky výjimce ze summitu ušetří 200 mil. EUR, ale jen opticky. Nesplní cíl schodku kvůli tuhnoucí ekonomice a volbám

Slovensko díky výjimce ze summitu ušetří 200 mil. EUR, ale jen opticky. Nesplní cíl schodku kvůli tuhnoucí ekonomice a volbám

27.10.2011 13:06, aktualizováno: 27.10. 13:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Slovensko získalo výjimku z účasti na vyšší pomoci zadluženému Řecku. Balík asi 200 milionů eur (zhruba pět miliard korun) finančních garancí ale země ponechá v záchranném fondu eurozóny EFSF. Novinářům to dnes řekla slovenská premiérka Iveta Radičová. Odmítla ale, že by Slovensko nebylo kvůli výjimce týmovým hráčem. Země se podle Radičové jako jediná nezúčastní dohodnutého navýšení účasti veřejných financí na pomoci Řecku.

Toto navýšení by mělo podle Radičové ve srovnání s plánem z mimořádného summitu z 21. července, který počítal se 109 miliardami eur, představovat pro země eurozóny celkem asi 21 miliard eur.

"Slovenská republika má výjimku a bude se zúčastňovat tohoto programu jen v těch intencích, jako se původně zavázala a o nic víc," řekla Radičová už nad ránem poté, co eurozóna po mnohahodinovém jednání doladila rámec protikrizové strategie. "My jsme se jasně vyjádřili, že máme svoji hranici, že máme svoje podmínky a že za nad tuto hranici jednoduše nepůjdeme," dodala Radičová bez dalších podrobností.

Slovenský ministr financí na dnešní tiskové konferenci v Bratislavě prohlásil, že účast Slovenska na záchranném fondu eurozóny se kvůli výjimce nezmění. "V záznamu jednání (summitu) bude uvedené, že Slovenská republika se bude podílet na řeckém programu jen v tom podílu, který je vypočítán z původních 109 (miliard eur). Ale celkové naše závazky v rámci eurovalu (záchranného fondu) nebudou nižší, jinde to bude vykompenzované," řekl Mikloš. To znamená, že o úsporu na pomoci Řecku by se pak měla zvýšit účast Bratislavy na jiných programech eurofondu. "Celkově neušetříme. Jen struktura pomoci bude jiná než v případě jiných zemí," řekl Mikloš.

Slovenský ministr financí Mikloš dnes uvedl, že Slovensko v příštím roce kvůli tuhnoucí ekonomice a volbám nedokáže naplnit cíl snížení schodku veřejných financí. Veřejný deficit by v roce 2012 ale neměl překročit úroveň 4,9 procenta HDP, jež se očekává letos. Cílem bylo 3,8 % HDP. Prohloubení schodku Mikloš odůvodnil zpomalením tempa hospodářského růstu a vypsáním předčasných voleb na březen 2012.

"Na základě horšího vývoje můžeme říct, že deficit v příštím roce bude vyšší než původně plánovaných 3,8 procenta HDP," řekl dnes Mikloš novinářům. Dodal, že pro dodržení závazku země snížit schodek veřejných financí do roku 2013 na tři procenta výkonu ekonomiky bude muset nová vláda přistoupit k prosazení dalších úsporných opatření.

Návrh státního rozpočtu Slovenska na příští rok zatím počítá s růstem ekonomiky o 3,4 procenta. Novou prognózu ministerstvo financí zveřejní v listopadu, úřad přitom už dříve naznačil, že tempo ekonomického růstu země se zpomalí ke dvěma procentům. To se projeví například v nižších příjmech státu z daní. Ministerstvo financí přitom už jednou výhled HDP na příští rok snížilo, na což vláda zareagovala mimo jiné návrhy na vyšší zdanění cigaret a zavedení mimořádného zdanění bank.

Mikloš uvedl, že další úsporný balík dosluhující vláda patrně už nepřijme. Kabinet premiérky Ivety Radičové sice zůstane v úřadu až do předčasných voleb, po novele ústavy se její pravomoci ale omezily.

Pomalejší ozdravení státních financí může stát Slovensko zhoršení ratingu. Na tuto možnost po nedávném pádu vlády upozornila agentura Standard & Poor's. Koalice pravého středu se rozpadla poté, co se nedohodla na podpoře vyšších pravomocí záchranného fondu eurozóny.

Také českou ekonomiku čeká v příštím roce nižší tempo ekonomického růstu. Český ministr financí Miroslav Kalousek tento týden řekl, že nová makroekonomická prognóza bude počítat s mnohem horším vývojem hospodářství. Vláda podle Kalouska ale dodrží naplánovaný schodek státního rozpočtu 135 miliard korun, což si v příštím roce vyžádá přijetí úsporných opatření.

(Zdroj: čtk, Sme, Sita)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.01.2025
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok
13:16TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
13:02Perly týdne: Silný dolar, jeho vliv na zisky a halucinace AI
13:01Americká společnost Hindenburg, která spekulovala s akciemi, ukončí činnost
12:57Eurostat: Inflace v EU se v prosinci zvýšila na 2,7 procenta, vzrostla i v Česku
12:43CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů
11:32Siegel: Fed je tak maximálně v mírné restrikci, ekonomika si vede dobře
11:05Evropské trhy začínají profitovat z poslední série dobrých zpráv  
9:11Rozbřesk: Co čekáme od ECB v roce 2025?
8:55Světová banka varuje, že americká cla mohou snížit globální hospodářský růst
8:51KHNP se dohodla s Westinghouse, Rio Tinto a Glencore zvažují fúzi, Světová banka varuje před dopady amerických cel a futures jsou zelené  
8:42Růst čínské ekonomiky vloni zpomalil na pět procent
8:32KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání vzájemných sporů ohledně jádra
16.01.2025
22:01Zámoří v euforii nepokračuje  
17:09Random Thoughts #4 aneb Investiční tipy: Aby měly AI modely co žrát…  
17:03Americké indexy na hraně průrazu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data