Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP ve 3. čtvrtletí: Ekonomika zamrzá

HDP ve 3. čtvrtletí: Ekonomika zamrzá

15.11.2011 9:41
Autor: David Marek

Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí letošního roku stagnoval v mezikvartálním srovnání. Po dvou letech růstu ekonomika zamrzla. Meziroční růst HDP zpomalil na 1,5 procenta z 2,2 procenta ve 2. čtvrtletí. Rychlý odhad ČSÚ neobsahuje detailní data, nicméně z ostatních informací je zřejmé, že vývoj HDP příznivě ovlivnil zahraniční obchod, brzdou je naopak domácí poptávka.

Spotřeba domácností klesala již v první polovině roku a aktuální informace z maloobchodu naznačují, že se situace nelepší, spíše naopak. Mzdy reálně stagnují, nezaměstnanost přešlapuje na místě (po sezónním očištění), objem spotřebitelských úvěrů klesá a domácnosti šetří, když vidí převahu negativních ekonomických informací ze světa.

Šetří také vláda. V nominálním vyjádření jsou celkové rozpočtové výdaje zhruba stejné jako loni, reálně ovšem klesají. Fiskální konsolidace bude pokračovat a bude brzdit ekonomiku i v dalších letech.

HDP 3Q

Investiční aktivita byla jedinou složkou domácí poptávky, která přispívala k růstu ekonomiky. Firmy se zotavily z předchozí recese a návrat ke kladným hospodářským výsledkům se projevil pozitivně v jejich investicích. Nyní však investiční aktivitě dochází dech, jak naznačují klesající stavební výroba a zpomalující růst dovozu strojů a dopravních prostředků.

Zahraniční obchod zůstává jedinou oporou ekonomiky. Kladný příspěvek čistého exportu kompenzoval negativní vliv domácí poptávky a ekonomika díky tomu alespoň stagnovala. Za této situace je česká ekonomika ještě více citlivá na vývoj v zahraničí než obvykle Dojde-li v posledním čtvrtletí letošního roku a v roce příštím ke stagnaci či dokonce recesi v eurozóně, projeví se to velmi rychle a výrazně v české ekonomice.

Ve srovnání s okolními zeměmi česká ekonomika zaostává v růstu HDP. Zatímco v ČR se HDP meziročně zvýšil o 1,5 procenta, Německo a Rakousko hlásí růst o 2,6 procenta, Slovensko dokonce 2,9 procenta. Pomaleji rostla pouze maďarská ekonomika (1,4 procenta).

V letošním roce počítáme se zvýšením HDP o 1,8 procenta, příští rok ekonomika zpomalí na 0,3 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data