Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetická koncepce se zaměří na jádro nebo obnovitelné zdroje

Energetická koncepce se zaměří na jádro nebo obnovitelné zdroje

28.11.2011 15:02
Autor: ČTK

Státní energetické koncepce se aktualizací z původních šesti variant zúžila na dva možné scénáře, které nyní budou projednány v meziresortním připomínkovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vlček. Jeden ze scénářů počítá s rozsáhlým využitím obnovitelných zdrojů, druhý klade důraz na jadernou energetiku.

Rada vlády pro energetickou a surovinovou strategii doporučuje vládě schválení scénáře s pracovním názvem A2, který předpokládá maximální využití domácích zdrojů. "Předpokládaným rozvojem jaderné energetiky významným způsobem redukuje očekávanou výši emisí skleníkových plynů, ale zdaleka nevede k naplnění avizovaných cílů EU v boji proti klimatickým změnám," uvedl Vlček.

Aktualizovaná koncepce bude respektovat závazek vlády, že do roku 2015 nebudou prolomeny územní limity pro těžbu uhlí. MPO na začátku letošního roku ale přišlo s návrhem, aby se po roce 2015 mohly těžební společnosti v severních Čechách dohodnout na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků.

Druhý scénář G5 věnuje pozornost požadavku Evropské unie snižovat škodlivé emise a v roce 2050 dosáhnout snížení skleníkových plynů o 80 procent proti roku 1990. Tento scénář vychází z celé řady požadavků, mezi nimiž je zvýšení využití všech obnovitelných zdrojů, včetně fotovoltaických a větrných elektráren. Počítá také se snižováním konečné spotřeby energie.

"Scénář G5 je ekonomicky méně příznivý, protože aktualizace Státní energetické koncepce nezohledňuje náklady na scénářem předpokládané snížení spotřeby energií," dodal Vlček.

Aktualizace energetické koncepce má vytyčit směr, kterým se bude české energetika ubírat v příštích zhruba 50 letech. Vláda by dokument měla projednat v příštích týdnech.

Podle MPO se koncepce soustřeďuje zejména na bezpečnost dodávek energie, ekonomickou efektivitu a využití primárních zdrojů energie. "Scénáře byly vybírány tak, aby měly co nejlepší dopad do HDP a mezinárodní konkurenceschopnosti ekonomiky ČR," uvedl Vlček. Koncepce by podle MPO měla být co nejméně závislá na vývoji cen energetických surovin či emisních povolenek a vytvoří stabilní prostředí pro investory.

V minulých týdnech řada firem či sdružení k navrhované koncepci vyjadřovala své námitky. Hnutí Greenpeace dnes obsadilo skrývkové rypadlo v hnědouhelném dole u Litvínova, aby tak ukázalo svůj nesouhlas s tím, že v rámci koncepce mohou být časem prolomeny limity těžby uhlí.

Nesouhlas s navrhovanou aktualizací koncepce vyjádřily také některé plynárenské firmy. Společnost RWE již státu poslala své námitky k dokumentu, podle ní existuje v tuzemsku větší prostor pro využití plynu zejména v teplárenství.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data