Britský energetický koncern včera u soudu v New Orleans obvinil americkou firmu , že úmyslně zničila důkazy k loňské havárii ropné plošiny, která v Mexickém zálivu zabila 11 lidí a silně znečistila moře. Informovala o tom dnes britská zpravodajská stanice BBC.
Společnost , která poskytuje služby k těžbě ropy a zemního plynu, podle zničila testy, které ukazovaly na nedostatky betonových produktů, jež společnost použila pro podmořský vrt Macondo osudné ropné plošiny Deepwater Horizon.
Loňská katastrofa byla výsledkem několika faktorů. Tím hlavním byl podle vyšetřovatelů prasklý podmořský vrt Macondo, který vlastnila ještě s dalšími partnery. Na projektu ale měla zdaleka největší podíl, a proto byla také označena za hlavního viníka.
však tvrdí, že náklady na likvidaci škod mají nést všichni, a to podle svého podílu. Britský koncern proto v dubnu podal žalobu na americkou společnost Transocean, která byla majitelem Deepwater Horizon, a další firmy. Po Transoceanu chce 40 miliard dolarů (752,9 miliardy Kč). Větší část peněz chce vysoudit rovněž po dodavatelských společnostech a Cameron International.
se tak snaží snížit své náklady na likvidaci katastrofy. V její souvislosti za loňský rok zaúčtovala mimořádné výdaje v objemu 40,9 miliardy dolarů a od té doby výdaje narůstají.
Začátkem roku britská uzavřela s americkou vládu dohodu, že poskytne jednu miliardu dolarů na první projekty, které mají v Mexickém zálivu začít s nápravou škod na veřejných zdrojích z loňského úniku ropy. Ministerstvo spravedlnosti USA tehdy uvedlo, že je to ale jen první krok k naplnění závazků financovat úplnou obnovu pobřežních mokřin a vyčištění zanesených pláží.
Ropná plošina Deepwater Horizon loni v dubnu explodovala a následně se potopila do moře. chce dosáhnout toho, aby soud jasně řekl, že pojistný ventil selhal, a nezabránil tedy katastrofě.
Výrobcem pojistného ventilu, který se měl automaticky uzavřít, když vrt prasknul, byla americká firma Cameron. Společnost zase dodala beton, který měl zastavit únik ropy z postiženého vrtu. v pondělí tvrdil, že tento beton byl "nestabilní".
Britský koncern v dubnu také obvinil , že zatajoval důležité informace, s jejichž pomocí bylo možné katastrofu odvrátit, nebo alespoň omezit její dopady. Zatím není jasné, jak dlouho soudní spor mezi a jeho někdejšími partnery ještě potrvá.