Dnešní čínský finanční systém čeká nejpozději do pěti let otřes a hluboká bankovní krize. K takovému závěru došlo 61 procent z 11 stovek oslovených globálních investorů v kvartálním průzkumu Bloomberg. Jen 10 procent z nich doufá, že se existenčním potížím čínský bankovní sektor dokáže vyhnout. Za obavami, které investoři uvedli jako důvod pro omezování expozic vůči čínskému akciovému trhu, stojí zpomalování ekonomiky, průmyslového i zpracovatelského sektoru, chladnoucí trh nemovitostí i export. To podle nich povede v druhé největší světové ekonomice k nárůstu špatných úvěrů. „Hluboká nesprávná alokace zdrojů zejména v realitním a bankovním sektoru povede ke kombinaci ekonomické a návazně také politické nestability,“ uvádí například šéf kalifornské UPI Management, Lance Depew, který se zúčastnil průzkumu Bloomberg. Již dlouho se upozorňuje na boom bankovních úvěrů zejména lokálnímu veřejnému sektoru na nevýdělečné infrastrukturní projekty. V rámci globálních akciových benchmarků MSCI čínský bankovní sektor letos odepsal 22 procent při souhrnném indexu čínských akcií MSCI China, který oslabil o 17 procent. Stahují jej zejména Insurance s -32 % YTD a Bank of China s -30 % YTD.
Globální poll Bloomberg dále ukázal, že zhruba třetina globálních investorů očekává zpomalení čínské ekonomiky pod 5 % z meziročních 9,1 % ve 3Q11 a ekonomickou i politickou nestabilitu. Největší díl koláče – 46 % - počítá jen se zhoršováním čínské ekonomiky, i to je ale více proti srpnovým 38 procentům.
Faktem globálního průzkumu je zjištění, že nejvíce pesimismu vůči Číně plyne od Američanů. Neškodí proto výhled postavit do zrcadla s „domácím“ výhledem Nomury pro asijské ekonomiky v roce 2012.
Jako na houpačce. Tak hodnotí vývoj asijských ekonomik v roce 2012 Nomura. Nejbližší měsíce mají být protkány snižováním sazeb a snahami o stimulaci ekonomik, které mají položit základy pro silné oživení ve druhé polovině roku 2012. „Čím prudčeji budou nyní asijské ekonomiky zasaženy, tím ostřejší bude jejich výstřel ve druhé polovině příštího roku, domnívá se Rob Subbaraman, ekonom Nomury v Hongkongu. Snížení sazeb je očekáváno v Indii, Indonésii, Thajsku či na Filipínách. Volby zase mají vyhnat vládní výdaje v Thajsku, Malajsii či Jižní Koreji. Čína dle Nomury bude pokračovat ve snižování rezerv bank ve snaze podpořit úvěrování.
I Nomura si je vědoma rizikové části úvěrů. Ale proti tomu dle analytiků stojí vystavenost Asie evropským bankám, která by mohla při současné evropské krizi vést o odlivu kapitálu až v rozsahu 1,4 bilionu amerických dolarů (1,05 bio EUR). Asijská divize Bank of America/Merrill Lynch považuje za nejohroženější Singapur, kde vystavenost evropským bankám dosahuje dle jejich propočtů 83 procent ročního HDP. U Malajsie je to zhruba 25 % HDP.
Podle Nomury je to stále jednoznačně Čína, která bude v roce 2012 udávat takt dalším zemím Asie, nikoli dění v Evropě. Ćína je pro zbytek regionu největší obchodní partner. Dle dat Nomury její dovozy ve 3Q11 obsluhovaly 58 procent domácí poptávky, ve srovnání s 44 % v úvodu roku 2007. To ukazuje, že co se děje uvnitř Číny, je rostoucím vlivem rozhodující pro celý region Asie. I podle Nomury je největší obavou ochlazující trh nemovitostí a jeho dopad na bankovní úvěry a hospodaření lokálních vlád. Čínská vláda úspěšně zorganizovala ochlazení nemovitostního trhu ve strachu z bubliny, která se vymkne kontrole. Jako vedlejší efekt ale došlo na růst špatných úvěrů (zejména developerům a lokálním vládám), propad transakcí s nemovitostmi a pozemky a odříznutí jednoho ze zdrojů příjmů právě zadlužených lokálních vlád. očekává propad čínského trhu nemovitostí v roce 2012 o dalších 10 %, kumulativně od poloviny roku 2011 o 20 %. Čínská centrální banka v úvodu prosince uvedla, že ceny nemovitostí jsou „u bodu obratu“, banky ale varují právě před 20% poklesem nemovitostního trhu, který by dle nich spustil řetězovou reakci.
V rámci „řízeného oteplování“ po „řízeném ochlazování“ Čína již zmírnila požadavek na objem bankovních rezerv na 55 mld. USD z 63 mld. USD. Ekonomové čekají pokračování v tomto směru. „Měnová politika je na půli cesty, křivku stále ještě dohání,“ míní hlavní ekonom pro Čínu Zhu Haibin. I on očekává, že k nastartování výrazného růstu ekonomiky dojde ve druhé polovině roku 2012.
Významným důvodem pro chlazení čínské ekonomiky bylo ovládnutí inflace. Podle čínských poboček i ale čínské vládě výrazně pomohlo ochlazení cen komodit ve druhé polovině roku 2011, s počátkem ústupu již od května. Nyní ale varuje, že inflace se přihlásí o slovo znovu ve druhé polovině roku 2012. „Dosažení dna ekonomiky (lokální i globální) v kombinaci s předchozími dodávkami likvidity a její opětovné přelití do cen komodit zajistí růst inflace ala počátek roku 2011,“ očekává inflační Déja vu .
(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Nomura, , , Bank of America/Merrrill Lynch)