Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ING modeluje rozpad eurozóny – prudký propad produktu, inflace i deflace, oslabující marka

ING modeluje rozpad eurozóny – prudký propad produktu, inflace i deflace, oslabující marka

13.12.2011 7:58, aktualizováno: 13.12. 10:24
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Křišťálové koule, respektive grafy, které vytvořil Mark Cliffe z ING, ukazují očekávaný vývoj ekonomik a měn ve vybraných zemích eurozóny v případě, že přejdou na své národní měny. O křišťálové koule jde zejména proto, že se jedná o dlouhodobý výhled a potíže s kvantifikováním škod, které by rozpad eurozóny doprovázely, jsou obrovské.

Scénář, se kterým ING počítá, obsahuje prudce posilující dolar, ceny ropy klesající na 55 dolarů za barel a dluh Německa ve výši 100 % HDP v roce 2013 (kvůli poklesu jmenovatele tohoto poměru).

První graf ukazuje odhadovanou kumulativní ztrátu produktu mezi roky 2011 a 2016.

ing1

Druhý graf ukazuje, že jádro eurozóny by po rozdělení postihla deflace, periferie by naopak trpěla inflací. Inflační tlaky by ale v letech 2012 - 2014 rychle klesaly.

ing2

Jak ukazuje třetí graf, došlo by k prudkému propadu cen nemovitostí (tmavě modře je vyznačen scénář odchodu Řecka z unie, světle modře její úplný rozpad).

ing3

První z následujících grafů ukazuje očekávaný vývoj kurzu nově zavedené řecké drachmy – v první fázi by se její kurz propadl až o 80 %. Druhý graf ukazuje hypotetický vývoj dalších měn v případě rozpadu celé měnové unie. ING předpokládá, že i nová německá marka by zpočátku k dolaru oslabila, další měny by zaznamenaly výraznější propad kurzu.

ing4

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
 • I bez rozpadu Eurozóny
  13.12.2011 11:15

  Pokud každý analytik u ING, který v létě 2007 nepochopil, že začíná 1. fáze, může kázat moudro, tak já také: r. 2012 i bez rozpadu Eurozóny - ropa mezi 31 až 41 USD, prudce oslabující Rubl, silně oslabující Australský dolar, středně posilující US dolar, kolaps akcií energetického sektoru, HephaHeat "spotřebiče" a další OU tech v regálech obchodů a tzv. "elity" v naprostém šoku.
  Detective
  • Re: I bez rozpadu Eurozóny
   13.12.2011 14:02

   Proč si myslíš , že půjde dolů Australan?
   Nero
 • 13.12.2011 10:14

  To ten pán nemá nic lepšího na práci než věštit apokalypsu?
  Klabouch
  • 13.12.2011 10:27

   Co si já pamatuju, tak celý život mě někdo straší... ale zatím dobrý, nic zvláštního naši zeměkouli nepotkalo, než samé věštby :-)))
   Jesse
 • BU BU BU
  13.12.2011 9:09

  Takové strašení, už se bojím. Je s podivem, jak někteří koumesové nyní postupně pouštějí do světa scénáře, které nám mají ukázat přicházející konec světa. Opravdu by přišel ? Je zajímavé, jak někteří záměrně stahují svá posr@ná kaťata, když brod je ještě daleko. No tak měny proti dolaru znehodnotí, no a ? Poroste aspoň vývoz z Evropy a podpoří to ekonomiky. Dolar si ale nechá oslabení své konkurenční výhody líbit ? Myslím, že při propadu vývozu si to rychle rozmyslí.
  Peté
  • Re: BU BU BU
   13.12.2011 9:33

   Dříve se tím bavily staré babky, když se nudily a chtěly strašit svoje vnoučata a dnes s "koncem Světa", straší skoro všechna média a Bohužel i finanční trhy!!!!!!
   ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data