Index spotřebitelských cen se v říjnu zvýšil o 0,4 procenta, stejně jako v listopadu. Meziroční inflace se snížila z 2,5 na 2,4 procenta. Inflace zakončila loňský rok mírně nad cílem centrální banky, nicméně bezpečně v tolerančním pásmu. Jádrová inflace navíc zůstává již třetí rok záporná.
K prosincovému růstu cenové hladiny nejvýznamněji přispěly rostoucí ceny potravin. Přitom index cen zemědělských výrobců se v posledních 6 měsících pravidelně snižuje v meziměsíčním srovnání. V maloobchodních cenách potravin se patrně stále výrazněji promítá změna snížené sazby DPH. Ta sice platí až od začátku roku 2012, do inflace ale promluvila již s předstihem. Celkem se ceny potravin zvýšily ve srovnání s listopadem o 2,0 procenta, přičemž nejvíce stouply ceny mléka, mléčných výrobků, vajec, pečiva, masa a pečiva.
V prosinci opět stoupaly ceny plynu. Po listopadovém zdražení v průměru o 5,2 procenta se v prosinci ceny plynu dále zvýšily o 3,3 procenta. Celkem v průběhu loňského roku stoupla cena plynu v průměru o 20 procent. Na začátku letošního roku by měla konečně mírně klesnout.
Inflaci tlumil brzký začátek zimních slev a výprodejů oblečení a obuvi. Sezóna slev obvykle začíná v lednu, tentokrát začaly ceny výrazně klesat již v prosinci. Celkem se v této kategorii snížily o 1,8 procenta.
Na začátku letošního roku se do inflace promítá zbytek vlivu změny DPH, zvýšení regulovaného nájemného a dalších regulovaných cen. Inflace ve spotřebitelských cenách by se měla přehoupnout přes tři procenta. Nicméně jádrová inflace, která nebere v potaz změny daní, regulovaných cen a kolísání cen potravin a energií, zůstává již 30 měsíců záporná. Měnová politika ČNB může i nadále setrvat u rekordně nízkých úrokových sazeb. Jejich případnému dalšímu snížení ale brání slabý kurz koruny.