Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němečtí politici chystají brzdu proti prudkému zdražování benzínu a nafty

Němečtí politici chystají brzdu proti prudkému zdražování benzínu a nafty

30.3.2012 11:16
Autor: ČTK

Stejně jako v Česku i v sousedním Německu lámou ceny benzinu a nafty v posledních týdnech rekordy. Tamní politici proto chtějí zavést takzvanou cenovou brzdu, která má dovolit výrobcům pohonných hmot a čerpacím stanicím zvyšovat cenu jen jednou denně, a budou ji muset navíc povinně předem zveřejnit. Podle dnešního vydání listu Bild připravuje vládní koalice už příslušný návrh zákona a o podobné iniciativě bude dnes jednat i horní komora parlamentu, Spolková rada.

Podle návrhu, který má Bild k dispozici, budou mít výrobci za povinnost nahlásit do 14:00 ceny jimi dodávaných pohonných hmot na příští den a ty mají platit minimálně 24 hodin. "Našim cílem je zavést co možná nejrychleji opatření proti odírání na silnicích. Cena benzinu musí být znovu stanovována podle nabídky a poptávky, a ne podle toho, jestli jsou prázdniny nebo svátky," řekl Bildu poslanec vládní liberálů (FDP) Erik Schweickert.

Chystaná úprava je podle deníku namířena proti dominantním dodavatelům pohonných hmot na německém trhu, koncernům Aral a Shell, podle jejichž cenové politiky se řídí i ostatní. "Miliony řidičů nesmějí být už drceni cenovou mocí několika petrochemických obrů," poznamenal k tomu Johannes Singhammer z konzervativního tábora kancléřky Angely Merkelové.
Vládní poslanci chtějí podle Bildu návrh připravit po Velikonocích a ve Spolkovém sněmu ho nechat schválit po parlamentních prázdninách.

S podobnou iniciativou přišla i východoněmecká spolková země Durynsko. Také její návrh, o němž bude dnes diskutovat Spolková rada, povoluje čerpacím stanicím zvyšovat cenu pohonných hmot jen jednou denně, jako je tomu například v Rakousku. Výrobcům a provozovatelům čerpacích stanic k tomu ukládá za povinnost zveřejňovat jejich ceny v internetové databázi, aby si motoristé mohli vybrat nejvýhodnější nabídku. Producentům navíc nařizuje dodávat konkurentům benzin a naftu za stejnou cenu, jakou nabízejí na vlastních pumpách.

Několik spolkových zemí už předem avizovalo, že tento návrh podporuje. "Tyto výrazné výkyvy cen na trhu s pohonnými hmotami se těžko sledují a mezi spotřebiteli a podnikateli kvůli tomu roste nespokojenost," prohlásila bavorská ministryně pro evropské záležitosti Emilia Müllerová.

Cena nejprodávanějšího benzinu Super E5, který odpovídá českému Naturalu 95, už na většině míst Německa dosáhla hranice 1,70 eura (42 Kč) za litr. Stejné množství dieselu vyjde zhruba na 1,53 eura (37,90 Kč). Březen tak byl nejdražším měsícem na německých čerpacích stanicích v historii. Autoklub AvD už varoval, že cena benzinu by zanedlouho mohla prolomit i hranici dvou eur za litr, pokud vláda urychleně nezasáhne.


Váš názor
  • Věrohodný zdroj,
    30.3.2012 11:49

    tenhle Bild. To ten článek musel zabrat celé vydání, protože největší část obvykle zabere nadpis a fotografie. Text je pak vytištěn takovou velikostí, že kdyby byl jen o malinko větší, šlo by už o Braillovo písmo. Asi je holt málo vražd a lokální celebrity si nezaplatily žádný PR článek, tak se to místo musí něčím zaplácnout. Ale u nás by to v Plesku vyhrála vajíčka :)
    Berounskej
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university